Nigdy więcej wojny, reż. Weronika Szczawińska - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

8,1 / 10

Nigdy więcej wojny, reż. Weronika Szczawińska

Optymizm to podstawa, więc pełni dobrej myśli zapraszamy was w pierwszy po-lockdownowy wieczór na Nigdy więcej wojny, reż. Weronika Szczawińska!

Spektakl laureatki Paszportu Polityki w 2019 r. to osobista, ale i zdystansowana refleksja nad pamięcią i wyobrażeniem.

Pokolenie, które pamięta II wojnę światową odchodzi, natomiast w najlepsze trwają i rozwijają się niebezpieczne, wojenne fantazje. W spektaklu „Nigdy więcej wojny” pragniemy sięgnąć do wspomnienia osoby, która wojnę przeżyła i wspomina ją nieustannie, po swojemu, poza ramami polityk historycznych i ideologii; wspomina i wyraża to w bardzo osobistym języku. Adela Sz. ma 91 lat i powraca do zapętlonych zdarzeń, obrazów i słów swojej młodości. Zielone perfumy radzieckiego kapitana, żołnierze „podskubujący” dziewczyny, potańcówki rozbijane przez partyzantów, lekcje niemieckiego, łuna płonącej w oddali Warszawy, wspomnienia egzekucji – to tylko niektóre szczegóły jej opowieści. Przejmujemy to wspomnienie i odpowiadamy na nie, zgodnie ze swoimi potrzebami, z potrzebami naszej współczesności. Piątka performerów – trójka aktorów, reżyserka i muzyk – tworzy kompozycję, w której „wojna” nabiera nowych znaczeń. Wspomnienie Adeli zostanie poddane teatralnym procedurom zainspirowanym „Disintegration Loops”, serią kompozycji amerykańskiego muzyka Williama Basinskiego. Rozpad wspomnienia, jego zanikanie, odkształcanie i transformacje staną się dla nas punktem wyjścia do działań łączących muzykę, ruch i teatr. Działań zapętlonych, powracających, rozpadających się z każdą kolejną repetycją.

--------------------

Realizacja projektu dofinansowana ze środków Urzędu m.st. Warszawy.

Czas trwania: 60 minut

Obsada

Koncepcja: Weronika Szczawińska, Piotr Wawer jr

Twórcy/Występują: Aleksandra Matlingiewicz, Jan Sobolewski, Weronika Szczawińska, Łukasz Maciej Szymborski, Piotr Wawer jr

Scenografia i kostiumy: Marta Szypulska

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Majstersztyk

  ma.....@gm...il.com / 03 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Echa wojny nie milkną choć stają się jedynie echami coraz ciszej słyszalnymi w obecnej głośnej kulturze, lubiącej przepych, światła i efekt. A może temat ten jest juz nudny gdyz tyle razy powtarzamy a może boimy się go a może nas śmieszy? jesli chcecie zmierzyć sie z tym wszystkim i własnymi emocjami polecam bardzo!

  ry.....@po...ta.fm / 02 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl, idźcie koniecznie ❤️

  lg.....@gm...il.com / 02 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Znakomite wydarzenie, kiedy grają?pòjdę jeszcze raz

  e......@....pl / 04 grudnia 2018

 • 10,0/ 10

  Inteligentny, wzruszający , obejrzałam dwa razy.

  e......@....pl / 02 grudnia 2018

 • 9,0/ 10

  Bardzo fajny spektakl, zawsze dobrze obejrzeć Szczawińską! Czekamy na nową siedzibę, bo grać pod koszem do koszykówki to jednak nowa jakość ;)

  ka.....@gm...il.com / 02 lutego 2020

 • 8,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl. Szyderczy do bólu, oszczędny , dowcipny ,i prowokacyjny z super grą z widownią - (zgadnijcie, kto wygrał?). Równorzędną, pierwszoplanową wobec zespołu rolę odgrywa w spektaklu warstwa dźwiękowa, która jest ; generowana, przywoływana i kształtowana z wykorzystaniem wachlarza "maszyn"odtwórczych i różnych analogowych instrumentów muzycznych z ... aktorskimi gardłami włącznie. Z początku skromna " winylowa relacja" ulega przetwarzaniu i wybiórczemu wzmacnianiu ; przekształca się w nową , czysto muzyczną narrację i narasta do brawurowego, wyczerpującego końca (któremu towarzyszy kulminacja efektów świetlnych i okropnie żrących dymnych ) . Mimo, ze wyszłam kompletnie zaczadzona i poczułam się lepiej gdy doszłam na Dworzec Stadion WARTO BYŁO!

  jp.....@gm...il.com / 02 grudnia 2018

 • 7,0/ 10

  Spektakl niejednoznaczny, dużo ciekawych pomysłów, a druga część spektaklu znakomita i zupełnie niespodziewana.

  wi.....@gm...il.com / 04 lutego 2020

 • 7,0/ 10

  Podaję spostrzeżenia w imieniu własnym plus 2. Strasznie demoniczny. Czasem bardzo śmieszny. Soundscape'y fajne, ale jakby nieporozwijane. Set dj-ski trochę zbyt konserwatywny,.

  ba.....@gm...il.com / 04 lutego 2020

Komuna Warszawa - Adres i dojazd

ul. Emilii Plater 31

http://komuna.warszawa.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.