Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk - zdjęcie

Średnia ocena

41 oddanych głosów

7,8 / 10

Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk

7,8/ 10

Wszystko wskazuje na to, że Utopia to bezludna wyspa. Wciąż jednak rozbudza marzenia, a jak wiadomo marzenia łatwiej sprzedają się niż rzeczywistość. „Morderstwo (w) Utopii” to komedia kryminalna w klasycznym oświeceniowym stylu. W jasny sposób tłumaczy pomyłki utopistów. W tle czai się pandemia oraz pierwszy transport kolonistów na Marsa. Czarnym charakterem spektaklu jest Slavoj Žižek, który w pandemicznym zamknięciu dostrzegł szansę na spełnienie komunistycznej utopii. Na szczęście w odpowiednim momencie pojawia się postać Pragmatysty, który bez litości rozprawia się z pomyłkami Utopii i wytycza kurs rakiet Elona Muska prosto na Marsa. Szybka akcja, liczne trupy, momenty zadumy i muzyka z klasycznych kryminałów ery oryginalnego kina noir zapewnia godną rozrywkę – promyk nadziei w czasie pandemii!

Z recenzji:

W „Morderstwie (w) Utopii” znakomicie rozegrano zarówno autotematyzm, jak i komentarz społeczny. Twórcy przedstawienia wielowarstwowo, sprytnie i ciekawie dowiedli, że upadek utopii, wojna ideologiczna, propaganda, są istotnymi problemami, ale najważniejsze okazuje się zagubienie w ich gąszczu. Trzeba było cierpliwości i otwartości by zmierzyć się z tym projektem, ale wykazanie ich podczas konfrontacji z dziełem Laszuka okazuje się owocne. Komuna Warszawa wraz Teatrem Polskim w Poznaniu wyprodukowali znakomity - może nawet mój ulubiony - pandemiczny spektakl, czymkolwiek ten miałby być.

Julia Niedziejko, KulturaPoznan.pl (o wersji online)

https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/spektakle,c,4/nadchodzi-zlo-o-jakim-nie-snilo-sie-waszym-filozofom,157247.html

„Morderstwo (w) Utopii" to spektakl zaskakująco efektowny. Zapowiedziany jako „godna rozrywka – promyk nadziei w czasie pandemii" stanowi twór znacznie bardziej pojemny. Jest atrakcyjny wizualnie i barwny, choć mroczny – przywodzi na myśl ekspresjonizm filmowy. Pośród świateł, gwiazd i natłoku reklam upada Utopia – stworzona niegdyś przez ludzi pełnych nadziei i zrujnowana przez nieskończone pragnienie nowości.

Anka Jaworska, Dziennik Teatralny Poznań (o wersji online)

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/po-trupach-na-marsa.html

Laszuk opakowuje swoją Odyseję kosmiczną 2021 w atrakcyjny popkulturowy kostium dający złudzenie kosmicznej nieważkości. Jego spektakl mieniący się srebrem kostiumów kryje jednak w sobie więcej atrakcji oprócz podniesionego tętna towarzyszącego pogoni za mordercą, adrenaliny rosnącej z każdą kolejną ofiarą czy poruszeń serca przy scenach zbliżenia Realistki z Poszukiwaczką. Ta opowieść o ucieczce na Marsa jest też historią o ucieczce przed wizją świata ogarniającą większy jego margines niż czubek własnego nosa. „Może trzeba się pogodzić ze śmiercią ludzi z powodu zarazy, a potem postawić im pomniki? Kto pamięta umarłych z czasów czarnej ospy?” – pyta Pragmatysta, sprytnie kalkulując i proponując chętnym ucieczkę w stronę życia, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Utopii opartej o sprawiedliwość społeczną, idei wodzącej co i rusz ludzkość na niebezpieczne manowce, przeciwstawia system, którego fundamentem jest zaspakajanie przyjemności, tak niedocenionej przez pomordowanych filozofów. Wizja przyjemności dostępnej na wyciągnięcie ręki, ba! na klik, redukuje pozostałe bodźce do zera – uwiedzeni nią jesteśmy w stanie unieść się w kierunku Marsa bez kosmicznego statku, wypełnieni euforią, ale puści w środku. Ostatecznie żadna szczepionka nie wpuści nam w krwioobieg realizmu i odporności na obietnicę świata, w którym będzie nam fajniej.

Magda Piekarska, Teatralny.pl (o wersji online)

http://teatralny.pl/artykuly/autor/magda-piekarska,926.html

Dla wielbicieli Monty Pythona, Quentina Tarantino, grunge'u, polskiej prowincji, restauracji Wczasowych i dobrego aktorstwa.

prof. Waldemar Kuligowski, UAM, po premierze offline w Poznaniu

Spektakl zrealizowany w ramach projektu Hub Kultury KW, współfinansowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy.

Spektakl odbędzie się w ramach projektu Scena Prezentacje KW, współfinansowanego przez Urząd Miasta st. Warszawy.

Na scenie występuje Joanna Drozda, Jakub Papuga, Monika Roszko, Michał Sikorski, Paweł Siwiak.

Źródło zdjęcia: fot. Pat Mic

Zwiastuny

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Laszuk

Muzyka oraz opracowanie muzyczne: Bartek Rączkowski

Choreografia: Aneta Jankowska

Scenografia/kostiumy: Ewelina Ciuchta

Reżyseria świateł: Karolina Gębska

Wideo: Adrian Cognac, Magda Mosiewicz

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Byłam drugi raz i jeśli będą znów grali to też pójdę....

  al.....@gm...il.com / 04 września 2021

 • 10,0/ 10

  Genialny spektakl! Jeden z najlepszych na jakich byłem od dłuższego czasu!

  ma.....@gm...il.com / 04 września 2021

 • 10,0/ 10

  10/10, przezabawny, pełen energii, ironiczny. Warto!

  ma.....@gm...il.com / 15 marca 2021

 • 10,0/ 10

  genialne, tylko te paski ciągle się pokazywały, ta ramka pozostała do końca i nie można jej było usnąć, pozdrawiam

  po.....@gm...il.com / 08 stycznia 2021

 • 10,0/ 10

  Zabawny, dobrze się go oglądało

  pa.....@gm...il.com / 30 grudnia 2020

 • 10,0/ 10

  Dobra gra aktorów.

  wo.....@gm...il.com / 29 grudnia 2020

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjny rodzaj humoru Inteligentny Więcej Laszuka

  os.....@gm...il.com / 21 grudnia 2020

 • 8,0/ 10

  Świetny: pomysł (z Źiźkiem, ale opis spektaklu mi trochę wyjaśnił sedno, nie wiem, czy z samego z samego przedstawienia bym załapała w czym rzecz ;) , choreografia świetna (jak zawsze!), scenografia super. Dialog na czacie - nie za dużo, tak w sam raz. Trochę irytująca ramka, ale w komentarzach (j.w.) obroniona :D. Reklamy i wiadomości ożywiły całość, lekko wybijając, jak to one.

  ma.....@....pl / 21 grudnia 2020

 • 7,0/ 10

  Ciągle się jeszcze zastanawiam czy chciałabym żyć na Marsie , w takim doborowym towarzystwie mogłabym jednak spróbować 😊

  ma.....@....pl / 29 grudnia 2020

 • 7,0/ 10

  Proszę o więcej

  ze.....@....pl / 21 grudnia 2020

 • 5,0/ 10

  Za mało śmieszny żeby nazywać go komedią. Jak dla mnie zbyt dziwaczny. Myślę też,że nie miałam dość spokoju w domu,żeby go obejrzeć z należytą uwagą przez co pewnie umknęło mi kilka ważnych elementów, przez co spektakl do mnie nie przemówił.

  k......@gm...il.com / 22 grudnia 2020

Komuna Warszawa - Adres i dojazd

ul. Emilii Plater 31

http://komuna.warszawa.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.