CEZARY IDZIE NA WOJNĘ - zdjęcie CEZARY IDZIE NA WOJNĘ - zdjęcie

Średnia ocena

46 oddanych głosów

8.9 / 10

CEZARY IDZIE NA WOJNĘ

Opowieść performatywna o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

Spektakl została nagrodzony w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie w kategorii zespół.

„Przed wojną / Wojna / Po wojnie", to 3-letni cykl kuratorski Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać".

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W opowiada o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Czas trwania: 50 minut

Realizacja

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Scenariusz: Justyna Wąsik

Dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak

Kostiumy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)

Światła: Antoni Grałek

Muzyka: C.Debussy, G.F.Haendel, S. Moniuszko, D. Szostakowicz

Produkcja: Komuna// Warszawa & Ewa Paradowska

Fot. Patrycja Mic

Opinie naszych widzów (4)

 • 10.0/ 10

  rewelacja. Ten spektakl trzeba zobaczyć. Obowiązkowo.

  mi.....@gm...il.com / 14 September 2017

 • 10.0/ 10

  nowoczesna forma, świetnie dobrany zespół "aktorsko-śpiewaczo-tańcząco-grający" ,reakcja widowni/ściśnięta na miejscach siedzących/ daje lepszą recenzję niż wiele linijek komentarzy.

  ce.....@po...ta.onet.pl / 20 July 2017

 • 10.0/ 10

  Mocna sztuka – o męskości (i kobiecości też, choć na inny sposób) zawsze-już-wpisanej w wojnę, wpajanej na wszystkich poziomach od kultury fizycznej po tradycyjne piosenki z repertuary narodowego, ludowego, kościelnego. Wiele scen jest komicznych, ale ogólna wymowa bardzo smutna. „Dorastamy” do wojny wskutek działań instytucji państwa, poprzez relacje społeczne, uzyskując tożsamość narodową, która wiąże wojnę z poczuciem sensu, i tożsamość męską, która wiąże ją z poczuciem wartości własnej (i odwrotnie chyba w sumie też). Śmiech działa uwalniająco, pozwala trochę zluzować ten czar, ale to właśnie dlatego, że grzęźnie w gardle. Sztuka świetnie pokazuje absurdalność przyjmowanych bez zastrzeżeń elementów naszej kultury, wydobywa ich perwersyjność. Nie tylko dowodzi że trzeba „odwojnić kulturę”, ale po prostu robi to.

  a......@gm...il.com / 10 July 2017

 • 8.0/ 10

  robi wrażenie. chętnie pójdę jeszcze raz

  pa.....@po...ta.onet.pl / 11 October 2017

Komuna// Warszawa

Komuna// Warszawa (w latach 1989-2009: Komuna Otwock) powstała w 2009 roku. To jeden z najważniejszych teatrów niezależnych w Polsce. Eksperymentuje na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki i miesza zjawiska i osobistości mainstreamu z awangardą.

Repertuar Teatru Komuna// Warszawa ma charakter wyjątkowy. Oprócz własnych, autorskich spektakli prezentowane tu są cykle kuratorskie, produkcje innych artystów i spektakle gościnne. Swoje prace wyprodukowali i pokazywali tu m.in. Akademia Ruchu, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Krzysztof Skonieczny, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski i Marcin Cecko, Iwona Pasińska, Agata Siniarska, Mikołaj Mikołajczyk, Weronika Szczawińska, Wojtek Ziemilski, Markus Orhn, Marta Ziółek, Iza Szostak, Magda Jędra, Weronika Pelczyńska.

Cyklem kuratorskim prezentowanym w latach 2016-2017 jest Mikro Teatr Tomasza Platy, który spotkał się ogromnym zainteresowaniem publiczności i ciepłym przyjęciem krytyków. W cyklu swe prace pokazali m.in: Anna Smolar, Paweł Łysak, Michał Borczuch, Justyna Sobczyk, Iga Gańczarczyk, Marin Liber, Anna Karasińska, Romuald Krężel.

Spektakle, które wystawiane były przez teatr Komuna// Warszawa, zobaczyć można było również na wielu festiwalach międzynarodowych m. in. w Edynburgu, Moskwie, Nowym Jorku, Teheranie i wielu innych miejscach na całym świecie.

Najważniejsze przedstawienia Komuna// Warszawa to m. in. „Bez tytułu”, „Design/Gropius”, „Perechodnik/Bauman”, „Przyszłość świata”, „Księgi”, „Sierakowski”„ Atatürk, albo dlaczego pojechałem do Istambułu”, „Paradise Now? Re//Mix Living Theatre”, „Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji”, "Terry Pratchett. Nauki Społeczne", "Projekt B.R.I.N."

Komuna// Warszawa jest także inicjatorem i producentem innych wydarzeń, w tym: projektów dla mieszkańców Kamionka (Muzeum Społeczne), akcji, dyskusji, pokazów i koncertów.

Siedziba teatru Komuna// Warszawa jest dobrze skomunikowana: znajduje się w kamienicy przy ul. Lubelskiej 30/32 na południowopraskim Kamionku, przy Dworcu Wschodnim; ok. 8 min. pieszo od stacji metra Stadion i 5 min. od tramwajów, autobusów zatrzymujących się przy Teatrze Powszechnym. W okolicy łatwo znaleźć miejsce do parkowania.

Bilety to teatru Komuna// Warszawa kupić można przez internet za pomocą portalu www.eWejsciowki.pl lub w kasie teatru, która czynna jest na 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu - w miarę dostępności miejsc.

Adres i dojazd

ul. Lubelska 30/32

http://komuna.warszawa.pl/pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

6.6
Średnia ocena
Wspaniale zagrana sztuka, dająca do myślenia.
- Edyta

Dziś / 19:30

Jutro / 19:30

Gatunek: Performance
10.0
Średnia ocena

25.01 / 20:00

Gatunek: Monodram
10.0
Średnia ocena
Cudowni artyści, sam spektakl bardzo ciekawy, urozmaicony i na wysokim poziomie
- Anna

26.01 / 19:30

27.01 / 19:30

+ dostępnych 5 innych terminów

Gatunek: Rewia

Inne wydarzenia w tej instytucji:

6.8
Średnia ocena

26.01 / 19:00

27.01 / 19:00

+ dostępnych 1 innych terminów

Gatunek: Dramat
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.