7 pieśni o awangardzie - zdjęcie 7 pieśni o awangardzie - zdjęcie 7 pieśni o awangardzie - zdjęcie

Średnia ocena

11 oddanych głosów

8,4 / 10

7 pieśni o awangardzie

„7 pieśni o awangardzie” – wspólny projekt Komuny// Warszawa i instytutu Teatralnego – to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

W „Siedmiu pieśniach o awangardzie” artyści Komuny// Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.

– Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

Sztuka.

Która nie jest oddzielona od praktyki życiowej.

Lecz się w niej zawiera.

Traci wraz z dystansem.

Do praktyki życiowej.

Zdolność do krytykowania tej praktyki.

Teatr powinien zostać w teatrze.

Miejscem sztuki jest galeria.

Życie jest na zewnątrz.

I wtedy mogą siebie sobie opowiadać.

Bez naiwnej wiary w podbijanie nowych terytoriów.

Opowiadać wyobrażenia przyszłości.

Albo przestrzegać neofitów naukami przeszłości.

„Siedem pieśni o awangardzie” to jedno z dwóch wydarzeń artystycznych (drugim jest projekt „Ave. Działanie na kroki, megafony, flagi, okrzyki i race” Roberta Rumasa), towarzyszących międzynarodowej konferencji „Przestrzenie Awangardy / Spaces of the Avant-garde” w ramach prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego projektu ODZYSKANA AWANGARDA.

W trwający przez cały rok 2017 projekt badawczy zaangażowani są zarówno teoretycy jak i artyści poszerzający tradycyjną ścieżkę badań akademickich o działania artystyczne inspirowane awangardowymi praktykami I połowy XX wieku.

Na scenie występuje Joanna Halszka Sokołowska, Anna Wojnarowska.

Czas trwania: 50 minut
Źródło zdjęcia: www.komuna.warszawa.pl

Realizacja

Komuna// Warszawa

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Bardzo plastycznie piękne przedstawienie o interesującym i mocnym przesłaniu

    al.....@ho...il.co.uk / 07 października 2018

  • 7,0/ 10

    Oryginalny pomysł i fajny autoironiczny zwrot na końcu.

    ad.....@kr...na.pl / 24 stycznia 2018

Komuna Warszawa - Adres i dojazd

ul. Emilii Plater 31

http://komuna.warszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.