Klub Komediowy & Roman Gutek o Jarmuschu - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

Klub Komediowy & Roman Gutek o Jarmuschu

Siedem wczesnych filmów Jima Jarmuscha powraca do polskich kin. A w związku z przeglądem „7x Jarmusch" Roman Gutek zainspiruje artystów z Klubu Komediowego do zagrania serii improwizowanych scen.

Jim Jarmusch, mistrz amerykańskiego kina niezależnego, wrócił do polskich kin! Za sprawą Gutek Film odnowione cyfrowo kopie siedmiu kultowych filmów amerykańskiego twórcy: „Nieustające wakacje" (1980), „Inaczej niż w raju" (1984), „Poza prawem" (1986), „Mystery Train" (1989), „Noc na Ziemi" (1991), „Truposz" (1995) oraz „Kawa i papierosy" (2003), są już pokazywane w kinach w całej Polsce, a od 20 grudnia będą także dostępne na platformie Nowe Horyzonty VOD. Wydarzenie to stanowi również pretekst do spektaklu improwizowanego z gościnnym udziałem Romana Gutka, założyciela firmy dystrybucyjnej Gutek Film.

W drugiej połowie lat. 80. dzięki zabiegom Romana Gutka filmy Jima Jarmuscha były pokazywane po raz pierwszy w Polsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym, zaś na początku lat. 90. za jego sprawą trafiły do polskich kin. „Najpierw pokazywaliśmy je w ramach objazdowego festiwalu – w Warszawie wyświetlano je w sześciu różnych kinach a sale były wypełnione. Na debiutanckim filmie Jarmuscha -„Nieustające wakacje” pokazywanym w ogromnym kinie Relax, był nadkomplet. Zrobiliśmy zdjęcie przepełnionej sali i wysłaliśmy je faksem Jarmuschowi, pisząc, że to największe kino w Warszawie, a ludzie i tak nie mają gdzie siedzieć. Dla wielu osób oglądanie wówczas filmów Jarmuscha było doświadczeniem pokoleniowym" – wspomina Roman Gutek.

Gutek Film do dziś wprowadza dzieła amerykańskiego reżysera. Oprócz klasycznych filmów twórcy, firma wprowadziła do dystrybucji także kolejne filmy Jarmuscha: „Paterson" (2016), „Tylko kochankowie przeżyją" (2013), „Ghost Dog: droga samuraja" (1999) oraz „Gimme Danger" (2016). Firma Gutek Film wznowiła pięć, wydanych na początku lat 90. plakatów do filmów Jarmuscha autorstwa świetnego grafika Andrzeja Klimowskiego. Artysta stworzył także nowe plakaty do „Truposza” oraz „Kawa i papierosy” a także do cyklu „7 x Jarmusch”.

Roman Gutek – założyciel (w 1994 roku) i współwłaściciel Gutek Film, firmy zajmującej się promocją i dystrybucją kina autorskiego w Polsce. Twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz American Film Festival we Wrocławiu. Prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

____________________________________________________________________

W związku z bieżącymi obostrzeniami pula biletów została zwiększona o bilety dla osób posiadających unijny certyfikat COVID. Osoby, które wybiorą tę taryfę, są zobowiązane do okazania odpowiedniego dokumentu obsłudze teatru.

Czas trwania: 80 minut

Klub Komediowy - Adres i dojazd

https://www.komediowy.pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet