Impro na rogu świata i nieskończoności – Fiszer w Komediowym - zdjęcie

Impro na rogu świata i nieskończoności – Fiszer w Komediowym

Jako dumni zarządcy całkiem pokaźnego księgozbioru, tj. klubowej Czytelenki, wykorzystujemy każdą możliwą okazję, by się nim pochwalić. I tym razem wyciągnęliśmy z półki książkę pt. „Na rogu świata i nieskończoności Wspomnienia o Franciszku Fiszerze” (Wydawnictwo Iskry, 2010)!

Franciszek Fiszer – facecjonista, arystokrata i filozof – był legendą cyganerii i arystokracji z przełomu XIX i XX wieku!  W latach 80. XIX wieku był bywalcem najpopularniejszych wówczas warszawskich kawiarni, restauracji i kabaretów, stając się najbardziej znaną postacią śmietanki towarzyskiej, ozdobą niezliczonych balów i rautów. Styl życia Franca Fiszera nie uległ zmianie nawet po tym, jak jego rodzinna posiadłość, folwark Ławy, został zlicytowany za długi. Wciąż chętnie goszczono go w Udziałowej, Ziemiańskiej, Astorii, u Wróbla czy Bliklego – był w końcu chodzącą reklamą lokali.

Fiszer przyjaźnił się z większością polskich pisarzy, poetów, artystów i polityków. Wśród jego najbliższych przyjaciół byli m.in. Bolesław Leśmian, Stefan Żeromski, Władysław Reymont, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Jan Lechoń. Znany ze swojej erudycji, błyskotliwości i nieprzeciętnego poczucia humoru, Fiszer został zapamiętany dzięki licznym anegdotom, powiedzeniom i żartom stworzonym przez niego i o nim. Chociaż sam nie wydał żadnej książki, jego osoba pojawia się w niemal każdym ze wspomnień polskich artystów okresu międzywojennego. Uważa się, że był pierwowzorem postaci Pana Kleksa.

Tego wieczoru zbiór wspomnień o Francu Fiszerze i artystyczno-literackiej Warszawie, zebranych przez Romana Lotha, posłuży nam jako źródło inspiracji do zagrania serii improwizowanych scen!

Czas trwania: 80 minut

Klub Komediowy - Adres i dojazd

https://www.komediowy.pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet