Krystyna Prońko - Jesteś lekiem na całe zło.. - zdjęcie

Średnia ocena

21 oddanych głosów

9,3 / 10

Krystyna Prońko - Jesteś lekiem na całe zło..

Już 1 i 2 października o 19:30 na scenie Kalinowego Serca pojawi się Krystyna Prońko, która wykona najpiękniejsze utwory ze swojego repertuaru, nie zabraknie takich przebojów jak „Jesteś lekiem na całe zło”, „Deszcz w Cisnej”, „Małe tęsknoty” i wiele innych!

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowe w Katowicach ( dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).

Pracę artystyczną, amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespoły „Reflex” (1968r.)wraz z braćmi, Piotrem -saksofonistą i Wojtkiem -kontrabasistą i gitarzystą basowym oraz z muzykującymi kolegami.

Pierwszym profesjonalnym zespołem był zespół „Respekt” powstały w Rzeszowie w styczniu 1970r. Zespół składał się z rozbudowanej sekcji rytmicznej ,sekcji dętej oraz żeńskiego

chórku.

W latach siedemdziesiątych współpracowała w chórku z Czesławem Niemenem, Skaldami, Czerwonymi Gitarami oraz jako solista w zespole Koman Band, prowadzonym przez Janusza Komana.

A także z Warszawską Orkiestrą Polskiego Radia ( Studio Jazzowe S1)

Lata 1987-1989 to współpraca z Orkiestrą Gustawa Broma (Słowacja)

Jest wielokrotną laureatką Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była gościem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, w Castlebar (Irlandia), Dreźnie(wówczas NRD), Soczi ( wówczas ZSRR) .Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie , wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym ( Czechy).

Prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne (1992-1995).

W latach 1989-1993 Rodzeństwo Prońko założył zespół „Prońko Band” w którym wiodącą rolę miała Krystyna. Z tym zespołem nagrała kilka piosenek do pierwszej swojej złotej płyty zawierającej piosenkę „Jesteś lekiem na całe zło”.

Od 1991 roku prowadzi firmę P. M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo , w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. W latach 2000-2010 prowadziła klasę śpiewu w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej (UMCS)

w Lublinie. W swoim dorobku ma niezaprzeczalne hity : „Deszcz w Cisnej”, „Niech moje serce kołysze ciebie do snu”, „Papierowe ptaki”, „Poranne łzy”, „Złość”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Psalm stojących w kolejce”.

Brała udział w spektaklu muzycznych „3 400 lat po Ikarze”(1977) muz. Janusz Koman , teksty Bogdan Olewicz oraz oratorium „Kolęda Nocka” (1981) w roli kobiety z osiedla - muz. Wojciech Trzciński, teksty Ernest Bryll, wystawionym w Teatrze Muzycznym w Gdyni.Spektakl został zdjęty z afisza z dniem wprowadzenia Stanu Wojennego w grudniu 1982 r.

Jej dyskografia obejmuje LP, CD,DVD, i MC ( kasety magnetofonowe) w tym trzy złote płyty; LP Krystyna Prońko 1983-Pronit M004, LP „Kolęda Nocka” 1981 -SPL4017, CD „Albo inaczej” Alkopoligamia- ALK 10.

Z równą łatwością śpiewa pop i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne bo

jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”.

Czas trwania: 90 minut

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Było doskonale! Moje serce mieszka już w Kalinowym Sercu <3

  ol.....@gm...il.com / 03 października 2021

 • 10,0/ 10

  Świetny koncert. Kameralna formuła (piano + voc) sprawdza się doskonale. Pani Krystyna w doskonałej formie!

  pa.....@gm...il.com / 06 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo dawno nie słuchałam Pani Krystyny, a ten koncert pozwolił mi wrócić w lata młodości :) Doskonała muzyka, piękne piosenki w nowych aranżacjach, wspaniała atmosfera

  jo.....@....pl / 05 grudnia 2019

 • 5,0/ 10

  Irytowało mnie że publiczność nagrywała telefonami komókowymi występ Pani Prońko. Nie był to pojedyńczy przypadek niestety. Obsługa nie reagowała. Bardzo to zakłócało odbiór. Przed oczami rozświetlone telefony, wstawanie z miejsc. Miejsca do siedzenia niewygodne, za te cenę rozkładane, plastikowe krzesła, to jakieś nieporozumienie. Mimo wszystko samo posłuchanie na żywo Pani Krystyny było bardzo miłym przeżyciem.

  el.....@....pl / 17 grudnia 2019

Kalinowe Serce - Adres i dojazd

ul. Krasińskiego 25

http://www.kalinoweserce.pl/

Kup bilet