Zastanawiam się... | Placówka - zdjęcie

Zastanawiam się... | Placówka

W projekcie Zastanawiam się…, zwycięzcy czwartej edycji programu Placówka, artystka tworzy polifoniczny koncert/performans, który jest swoistym zapisem licznych form opresyjności i wykluczenia, których w życiu codziennym doświadczają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jak boleśnie i przewrotnie w jednym z utworów Wiktora Okroja śpiewa Edward Gil-Deskur:

„Byłem kiedyś na festynie / Piękna Pani tam pomyka /

Myśli sobie tak kretynie / Zaraz tobie dam balonik /

Przecież jesteś taki biedny […] / Dostałem znowu kurna balonika”.

Opierając się na wieloletnim doświadczaniu własnej niepełnosprawności ruchowej oraz tworzeniu na polu sztuk wizualnych, filmu, performansu i muzyki Joanna Pawlik zaprosiła do udziału w projekcie artystki i artystów z niepełnosprawnościami mowy, ruchu, słuchu i wzroku.

Scenariusz zawiera wypowiedzi artystów, ale także fragmenty ich snów, utwory Wiktora Okroja oraz zapis dialogów tworzonych w trakcie prób wspólnie przez wszystkich uczestników projektu. To swoisty patchwork osobistych wyznań zderzanych z cytatami z wypowiedzi polityków. Wszystko zaś w świetnych, swobodnych, jazzowych, punk rockowych i filmowych aranżacjach, bo muzyka jest w tym projekcie równie ważna jak słowo – podejmuje dialog i improwizuje na temat emocji, które na scenie pojawiają się za sprawą słów.

Tytuł Zastanawiam się... odnosi się do sytuacji osobistej człowieka będącego w stanie zagrożenia: niepełnosprawnością, chorobą i wykluczeniem społecznym. Twórcy projektu podejmują także wątki nawiązujące do sytuacji polityczno-ekonomiczno-społecznej osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w Polsce (sięgając m. in. do doświadczeń protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 roku).

Realizacja

Joanna Pawlik - reżyserka, performerka, producentka

Edward Gil-Deskur – performer

Klaudia Kwiecień – performerka

Wiktor Okrój – performer

Dorota Wach – performerka

Agata Wąsik – wokalistka i performerka

Paulina Owczarek – saksofonistka

Liliana Zieniawa – perkusistka, ksylofonistka

Ernest Ogórek – basista

Elżbieta Szurpicka – scenografka i kostiumografka

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.