Rewolucja balonowa - zdjęcie

Rewolucja balonowa

Portret pierwszego demokratycznego pokolenia

Ćwierć wieku po transformacji – sukces czy ruina? Czas przełomu jest dziś zakrzykiwany. Już nie rozmawiamy o nim, nie analizujemy, nie chwalimy dobrego, a ze złego nie wyciągamy wniosków na przyszłość, tylko okopujemy się w obozach za lub przeciw i strzelamy słowami. „Rewolucja balonowa”, to portret pierwszego pokolenia wychowanego w demokracji - dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako dzieci wyjeżdżali z rodzicami na saksy, żuli gumę Turbo i słuchali Papa Dance. Kim są? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać? Co zostało z zachwytu kapitalizmem i demokracją? Co tak naprawdę pamiętamy z lat dziewięćdziesiątych? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego?

Tekst napisany specjalnie dla aktorki Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Julię Holewińską, jest dla tych, którzy przełom pamiętają oraz dla tych, którzy chcą poznać i przeżywać z zaciekawieniem w oczach.

Monolog głównej bohaterki nie potrzebuje rozbudowanej oprawy - wystarczy, że w jej retrospekcji jedno wspomnienie błyskawicznie rozgałęzia się w kolejne. Na różowawym tle wyświetlane są co jakiś czas fotografie, głównie w tonacji sepii. Kontrabasista z powodzeniem nadaje tempo tekstowi swoją żywiołową grą, przywołując znane z popkultury melodie lat 90. Opowieść toczy się z wykorzystaniem cytatów z piosenek, reklam, seriali i teleturniejów.

W spektaklu występuje Katarzyna Zielińska-Jaworska.

Realizacja

Tekst: Julia Holewińska

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet