Pomnik - zdjęcie Pomnik - zdjęcie

Średnia ocena

9 oddanych głosów

8,8 / 10

Pomnik

Adaptacja reportażu „Dowód miłości” z tomu „Gottland” Mariusza Szczygła opowiada o największym na świecie pomniku Józefa Stalina. Wzniesiony na polityczne zamówienie według projektu rzeźbiarza Otokara Šveca w 1955 roku, został zburzony zaledwie siedem lat później.

W spektaklu Jiřiego Havelki wielka polityka przenika się z losami zniewolonych, uwikłanych ludzi: rzeźbiarza Šveca, który popełnia samobójstwo tuż przed odsłonięciem pomnika (wcześniej dokonała tego jego żona), pirotechnika Jiřiego Prihody, który trafił do szpitala psychiatrycznego po tym, jak „bezgłośnie” zdetonował 15 metrowy monument, robotników budowlanych, przodowników pracy, funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Groteskowa machina władzy, nakręcana przez kafkowskiego ducha absurdu, wyobcowania i strachu, pochłania kolejne ofiary. W spektaklu historyczne fakty mieszają się z tym, co nieuchwytne: emocjami, dla których nie ma miejsca na kartach podręczników historii.

Tragiczna historia monumentu jest w spektaklu Jiřiego Havelki pretekstem do rozmowy o uwikłaniu w politykę, poddaje dyskusji zasadność wznoszenia rzeczywistych i metaforycznych pomników. Poszczególne postaci narysowane są grubą kreską, teatralny alkohol leje się strumieniami, rzeczywistość lat pięćdziesiątych ocieka absurdem, ale śmiech więźnie w gardle, nie przynosi ulgi ani oczyszczenia.

Spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek.

Obsada

Radosław Kasiukiewicz

Anna Makowska-Kowalczyk

Tomasz Maśląkowski

Realizacja

Reżyseria: Jiři Havelka

Scenografia: Marek Zákostelecký

Muzyka: Patrycja Hefczyńska

Udźwiękowienie: Robert Maniak

Projekcje: Alicja Pietrucka

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Rewelacja. Czeski humor w dobrym wydaniu. Bardzo dobra gra aktorska.

  w......@gm...il.com / 31 października 2017

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawy spektakl. Mimo, że byłam z 12latkiem, to historia tak jest opowiedziana, że była dla niego interesująca. Nie nudziliśmy się ani przez chwilę. Wspaniali aktorzy i mnóstwo ciekawych scenicznych pomysłów. Gorąco polecamy.

  le.....@an...na.pl / 30 października 2017

 • 10,0/ 10

  Świetnie i pomysłowo przedstawiona niewesoła historia budowy pomnika Stalina w Pradze. Dowód na to że teatr lalek jest nie tylko dla dzieci.

  ch.....@gm...il.com / 29 października 2017

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet