Chora tancerka - zdjęcie

Chora tancerka

„Chora tancerka” – „święta księga butoh” w Warszawie. Premiera z udziałem Tomomi Tanabe i Takao Kawaguchiego.

Gdy zrobisz zaledwie krok w kierunku „Chorej tancerki” (Yameru maihime), wchłonie Cię labirynt słów. „Zachowaj ten strach w sobie i pielęgnuj go” powiedział kiedyś twórca butoh, Tatsumi Hijikata do tancerki Tomoni Tanabe, dla której słowa te stały się wskazówką na całe życie.

Wiele lat później, właśnie ona poprosiła performera, Takao Kawaguchiego, by razem z nią podjął się pracy nad „świętą księgą butoh”.

Tekst Hijikaty jest tajemniczą i zmysłową podróżą po zakamarkach pamięci artysty. Takao Kawaguchi ucieleśnia jego doświadczenia pracując w dużej mierze w oparciu o słynne notacje choreograficzne Hijikaty - butoh-fu; słowa, które przywołują obrazy przenikające wszystkie zmysłowe obszary tancerza. Akcja spektaklu toczy się na macie tatami, intymnym, prywatnym, najmniejszym zakątku wszechświata. Substancje i byty z przeszłości przenikają się z symbolami codzienności. Używając słowa „tatami” jako kompasu, dwoje podróżników eksplorując lekcje „chorej i słabej księżniczki” zabierze Cię w „nieznaną nikomu ciemność; ku początkowi i oczyszczeniu”. Witaj w świecie „Chorej tancerki”!

Realizacja

Choreografia, koncepcja, taniec: Tomomi Tanabe, Takao Kawaguchi

Tekst: Tatsumi Hijikata, Yameru maihime (The Ailing Dance Mistress)

Tłumaczenie na język angielski: Takao Kawaguchi & Jonathan M. Hall

Dźwięk: Tsubasa Wada

Kostiumy: Noriko Kitamura

Światło i management: Yurika Kuremiya

Organizator: fundacja Pompka, BUTOHSFERA

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.