BEKSIŃSKI_BUTOH_Bez tytułu - zdjęcie

BEKSIŃSKI_BUTOH_Bez tytułu

Intuitywny performans inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego

„Od obrazu wymagam tego samego, czego od muzyki: by wprawiał mnie w stan ekstazy, ale nie przy pomocy tego, co zostało namalowane, ani jak zostało namalowane, lecz za pośrednictwem czegoś nieuchwytnego, co staram się odnaleźć w sercu i pod powiekami, ale czego nie umiem nazwać.” Zdzisław Beksiński

Malarstwo Zdzisława Beksińskiego najczęściej postrzegane jest jako pełne mrocznych wizji mających nastrój grozy. Inne aspekty sztuki tego artysty pozostają niedostrzeżone. Artyści chcą przekroczyć stereotypowe postrzeganie sztuki Beksińskiego i odkryć na nowo pomijany „mistyczny” aspekt jego malarstwa, będący duchową wędrówką, widoczną szczególnie w drugiej połowie jego twórczości.

Beksiński obrał całkowicie indywidualną drogę twórczą, podobnie jak twórcy butoh, nawet na przekór wszystkim awangardowym prądom i kierunkom współczesnej sztuki.

Niezwykle interesujące z punktu widzenia butoh są obecne w jego twórczości transgresje i transformacje cielesności oraz szczególna relacja ciała z przestrzenią.

Tematem poszukiwań artystycznych był również, podkreślany przez samego artystę oraz krytyków, związek malarstwa Beksińskiego z muzyką - punkty styczne w architektonice utworu muzycznego i architektonice obrazu. „To, co jest namalowane, nie ma dla mnie większego znaczenia. Ważne jest, jak to działa w sensie dźwięku, formy i dźwięku koloru położonych w tym a nie innym miejscu. A więc posługuję się kształtem, ale dla celów, które nazwałbym celami muzycznymi.” Stąd nasza idea sięgnięcia do języka muzyki współczesnej i formy video-partytury tworzonej przez Roberta Jędrzejewskiego.

Na scenie występuje Sylwia Hanff.

Realizacja

Muzyka live i elektronic oraz video-partytura: Robert Jędrzejewski

Kostiumy: Sylwia Hanff, Małgorzata Chrust

Instalacja: Joanna Pielat-Rusinkiewicz

Opinie naszych widzów (2)

  • 2,0/ 10

    Świetna oprawa muzyczna, ale poza tym poziom był smutnie niski. Naprawdę. A odbiegając od oceny spektaklu, to kazać czekać publiczności na wejście ponad 20 minut? Sugeruję zastanowić się nad punktualnością oraz szacunkiem do publiczności i jej czasu, który chce spędzić w miły sposób.

    gr.....@gm...il.com / 25 września 2016

  • 2,0/ 10

    dziwna i niezrozumiała interpretacja twórczości Beksińskiego, która powstała bardziej dla zaangażowanych w produkcję artystów, niż dla widzów.

    ja.....@gm...il.com / 25 września 2016

Instytut Teatralny - Adres i dojazd

ul. Jazdów 1
00-467 Warszawa

http://www.instytut-teatralny.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.