Na 4 - Terra Incognita - zdjęcie Na 4 - Terra Incognita - zdjęcie Na 4 - Terra Incognita - zdjęcie Na 4 - Terra Incognita - zdjęcie Na 4 - Terra Incognita - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

6,5 / 10

Na 4 - Terra Incognita

Głęboko przemyślałam, co to znaczy dla mnie zrobić nowy spektakl na dwudziestą edycję Festiwalu Ciało/Umysł. Nie chodzi mi o skupienie się na swojej twórczości artystycznej. Postanowiłam przypomnieć swoją choreografię sprzed lat i otworzyć archiwum pamięci jako źródło historyczne. Chciałabym je poddać analizie, przetworzeniu i poszerzeniu z nowym pokoleniem tancerzy. Jest to dla mnie jedyne możliwe podejście w kontekście myślenia o choreografii jako praktyce upowszechniania wiedzy. Wiedzy, której można doświadczyć wyłącznie poprzez zagłębienie się. Edyta Kozak

Choreografka Edyta Kozak z czwórką młodych tancerzy zanurza się w świat radości i trudności płynących z bycia razem, nawiązując do pracy choreograficznej Na czterech z 1995 roku. Stworzyła ją dla pierwszego w Warszawie niezależnego zespołu tańca współczesnego, Teatru Tańca NEI (Beata Wojciechowska, Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Marek Wasążnik). Premiera Na czterech w Kino Teatrze Tęcza na Żoliborzu otworzyła pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca, przekształcony w 2001 roku w Festiwal Ciało/Umysł, którego Kozak była pomysłodawczynią i który prowadzi do dziś.

Po dwudziestu pięciu latach od premiery Kozak wraca na scenę, aby przyjrzeć się swojej dawnej choreografii i dokończyć spektakl wraz z tancerzami, którzy mają dziś tyle lat, co członkowie TT NEI, kiedy tworzyli Na czterech. Bada na nowo granice bycia razem. Zastanawia się: jakim procesom podlega grupa? Czy dziś także (?) młodzi tancerze czerpią inspirację z siebie nawzajem? Czy dzielą się wiedzą, robią sobie masaże, szyją razem kostiumy, dyskutują o wartościach? Co ich łączy? Jak choreografia sprzed ćwierci wieku odnajdzie swoje miejsce w ciałach, które miały kilka lat, kiedy była tworzona?

Chciałabym dać się poprowadzić, zaufać tym, którzy dziś, podobnie jak ja kiedyś, odkrywają potencjał tańca, a przede wszystkim potencjał siebie.

Ważne jest dla mnie także spotkanie na nowo z członkami Teatru Tańca NEI. Z artystami, którzy pozwolili mi na eksperymentowanie, a także poczucie przynależności. Mogliśmy wspólnie tworzyć, inspirować się, dawać sobie przestrzeń. Spotkanie po dwudziestu pięciu latach to jak powrót do utraconego poczucia jedności, które mam nadzieję odzyskać podczas pracy nad spektaklem w relacji z innymi.

***

W tym roku Festiwal Ciało/Umysł świętuje swoją 20 edycję z hasłem „Niech żyję!”. Festiwal potrwa od 6.08 do 17.10.2021. Pierwsze prezentacje pojawią się na wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i YT.

Od 1 października C/U zagości na trzech warszawskich scenach – STUDIO teatrgaleria, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Komunie Warszawa.

Więcej informacji o programie na www.cialoumysl.pl

Czas trwania: 60 minut

Zwiastuny

Obsada

Artur Grabarczyk, Aleksandra Krajewska, Michał Przybyła, Magda Widłak

oraz gościnnie TTNEI: Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Beata Wojciechowska, Marek Wasążnik

Realizacja

koncepcja, choreografia, reżyseria: Edyta Kozak

kreacja, wykonanie: Artur Grabarczyk, Aleksandra Krajewska, Michał Przybyła, Magda Widłak oraz gościnnie TTNEI: Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Beata Wojciechowska, Marek Wasążnik

pogłębienie praktyki ruchu: Beata Wojciechowska

muzyka: Igor Czerniawski

światło: Jacqueline Sobiszewski

kostiumy: Weronika Broiło-Gawrońska

video: Kopaniszyn Studio

koordynacja techniczna: Tomek Opęchowski

kierownictwo produkcji: Irmina Kalotka

produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

partner projektu CinematicVR

Choreografia inspirowana spektaklem „Na 4” Edyty Kozak, który powstał w 1995 r dla i z twórczym udziałem tancerzy Teatru Tańca NEI: (Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Marek Wasążnik, Beata Wojciechowska).

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Piękne połącznie tańca, muzyki i światła. Zachwyt nad możliwościami wyrażania emocji poprzez ruch. Doskonali tancerze Wspaniały spektakl.

    dz.....@....pl / 04 października 2021

Fundacja Ciało/Umysł - Adres i dojazd

www.cialoumysl.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.