Humani corporis fabrica - zdjęcie Humani corporis fabrica - zdjęcie Humani corporis fabrica - zdjęcie Humani corporis fabrica - zdjęcie Humani corporis fabrica - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

9,0 / 10

Humani corporis fabrica

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy, Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty wykład anatomiczny, „słuchowisko choreograficzne”, do którego głosu użyczył Andrzej Chyra.

Kontekstem dla współczesności jest tutaj czas, gdy rodziła się nowoczesna medycyna, której pierwsze refleksje często komunikowane były w quasi-teatralny i artystyczny sposób. Ten sam czas, gdy na dworach arystokratycznych kształtował się jeszcze inny sposób patrzenia na ciało: taniec teatralny.

W Humani corporis fabrica ciało widziane jest okiem anatomów XVI-XVIII wieku, którzy próbowali kompleksowo, a zarazem metaforycznie opisać i usystematyzować organizm i organiczność, wysiłek i porządek organizacji ciała i ruchu.

Widz staje się uczestnikiem swoistego theatrum anatomicum, tancerz oglądany jest przez pryzmat zmieniającej się fizjologii i produktywności, zaś choreografia eksploruje motywy zmęczenia, wyczerpania i przemijalności. Taniec położony na stole sekcyjnym, odcięty od młodości i perfekcji, jawi się jako swoisty obszar procesu indywiduacji, przetwarzania.

***

W tym roku Festiwal Ciało/Umysł świętuje swoją 20 edycję z hasłem „Niech żyję!”. Festiwal potrwa od 6.08 do 17.10.2021. Pierwsze prezentacje pojawią się na wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i YT. Od 1 października C/U zagości na trzech warszawskich scenach – STUDIO teatrgaleria, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz w Komunie Warszawa.

Więcej informacji o programie na www.cialoumysl.pl

Czas trwania: 40 minut

Zwiastuny

Obsada

Tańczą: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak

Głos: Andrzej Chyra

Realizacja

choreografia, kostiumy: Jacek Przybyłowicz

tańczą: Ryszard Kalinowski, Grzegorz Pańtak

ścieżka dźwiękowa: Adam Walicki

głos: Andrzej Chyra

wideoprojekcje, wizualizacja: Beton

reżyseria świateł: Ewa Garniec

tekst, wsparcie dramaturgiczne: Joanna Szymajda

producent: Stowarzyszenie Przyjaciół Kieleckiego Teatru Tańca

koproducent: Centrum Kultury w Lublinie

partnerzy: Fundacja Ciało/Umysł, Kielecki Teatr Tańca

W spektaklu wykorzystano cytaty z: „Historia ciała” tom I i II pod red. G. Vigarello, G. Agamben, „Nagość”, L. Pokrywka, M. Carbić, „Piękno ciała”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Taniec” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Fundacja Ciało/Umysł - Adres i dojazd

www.cialoumysl.pl

Kup bilet