Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie Powiem mamie - zdjęcie

Średnia ocena

7 oddanych głosów

9,7 / 10

Powiem mamie

„Powiem mamie” - młodzi artyści konfrontują się na scenie z tematem przemocy, która gwałtownie łączy dzieciństwo z dorosłością.

Debiutujący reżyser Bartłomiej Gola wraz z grupą aktorów i twórców związanych z warszawskim Laboratorium Meisnera w osobnym, intymnym odczytaniu słynnej sztuki „Poobiednie igraszki” Romy Mahieu.

Oczyszczając tekst z kulturowych odniesień do rzeczywistości dyktatury wojskowej w Argentynie, twórcy skupiają się na analizie brutalnych mechanizmów dominacji, wykluczenia, werbalnej i fizycznej opresji, która definiuje związki między postaciami dramatu, portretowanymi jako oddające się niewinnej zabawie dzieci.

Tematami spektaklu stają się relacje między dziećmi i dorosłymi, zawarte w dwuznaczności gry (podwórkowej zabawy i gry aktorskiej) oraz obraz zbiorowości, kształtowanej przez nieujawnioną i akceptowaną na poziomie społecznym agresję.

W spektaklu „Powiem mamie” polityczna metafora Mahieu spotyka się z wpisanymi w pokoleniowe doświadczenie twórców rysami, szczelinami i bliznami. Młodzi artyści oddają głos ofiarom i oprawcom, dotykając mechanizmów przemocy i patologii. Sceniczna gra z tekstem, której reguły wyznaczają założenia techniki aktorskiej Sanforda Meisnera szuka wyrazu w głębokim doświadczeniu opresji i jej skutków, z poszanowaniem prywatnych granic i zasad etycznego wymiaru pracy twórców.

Efektem jest przejmująca wypowiedź dotykająca relacji międzyludzkich odkształcających się przez przemoc, poniżenie i strach.

Spektakl Fundacji Act 4 Art im. Meisnera przygotowany przez zespół teatralny zrzeszony wokół Laboratorium Meisnera. Opiekunem artystycznym projektu jest Paweł Passini. Projekt jest finansowany ze środków Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW OD 15. ROKU ŻYCIA.

Czas trwania: 70 minut

Obsada

Daria Głowacka

Iwona Milerska

Judy Turan

Katarzyna Kołodziejczak

Łukasz Oleś

Realizacja

Reżyseria: Bartek Gola

Opieka artystyczna: Paweł Passini

Adaptacja tekstu: Jagoda Pyrz

Scenografia i kostiumy: Monika Bartoszewicz

Choreografia: Rafał Wiewióra

Muzyka: Jacek Sienkiewicz

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Spektakl pełen energii, świetny, aktualny tekst o przemocy. Wspaniała rezyseria a gra aktorska to prawdziwy kosmos.

    mb.....@gm...il.com / 05 listopada 2020

  • 8,0/ 10

    Ważny, mądry, bardzo dobrze zagrany, zmuszający do refleksji. Polecam serdecznie!

    ju.....@gm...il.com / 26 października 2020

Fundacja Act 4 Art imienia Meisnera - Adres i dojazd

https://www.facebook.com/FundacjaAct4Art/?ref=page_internal

Kup bilet