Wątpliwość - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów

8,9 / 10

Wątpliwość

Sztuka Johna Patricka Shanleya zebrała wiele nagród, w tym Pulitzera za najlepszy tekst dramatyczny. Na festiwalu zobaczymy ją w koprodukcji Teatru Śląskiego z Katowic i Teatru im. Kochanowskiego z Opola.

Jak zapowiedzieć przedstawienie, nie zdradzając fabuły, w której kryje się sedno intrygi, zaskoczenie, jakiemu powinien być poddany widz?

Twórcy spektaklu „Wątpliwość” w reżyserii Norberta Rakowskiego, wprowadzając w tematykę sztuki, zapraszają, by przyjrzeć się samemu sobie w kontekście tytułowego słowa i zastanowić, jak postępujemy, kiedy w naszym życiu pojawiają się wątpliwości. Jak interpretujemy ludzi i zdarzenia? Widzimy je takimi, jakimi są, czy naginamy spojrzenie, by wyglądały tak, jak chcemy? Czy jedna myśl może zmienić nasz pogląd? A co, jeśli właśnie ona zniszczy czyjeś życie?

„Wątpliwość” to sztuka pozbawiona prostych rozwiązań. Widz sam musi zdecydować, po której stronie stanie.

Czas trwania: 75 minut
Źródło zdjęcia: fot. P. Jendroska

Realizacja

Tekst: John Patrick Shanley

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Norbert Rakowski

Tłumaczenie: Michał Ronikier

Scenografia: Maria Jankowska

Współpraca kostiumograficzna: Agnieszka Zawadzka – Outfit Format

Wizualizacje: Bartek Wójcicki – Pushka Studio

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry scenariusz i gra aktorska. Tytułowa wątpliwość pozostaje w głowie na długo. Do zastosowania przed pochopnym osądzaniem innych

  iz.....@....pl / 28 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Wszyscy aktorzy doskonali choć Pan Michał Rolnicki niezastąpiony ! Po spektaklu rodzi się chwila refleksji, wątpliwości. Doskonale przekazany świat manipulacji, ludzkich rozterek i słabości.

  k......@....pl / 27 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo subtelna inscenizacja - bez zbędnej dosłowności. I świetna aktorsko - to pokazuje, że nie tylko w stolicy są świetni aktorzy :-)

  ww.....@....pl / 27 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Obiektywnie i wciągająco naszkicowany tak trudny temat. Dobry pomysł ze scenografią oddzielającą od widza. Poprawne aktorstwo.

  an.....@po...ta.wp.pl / 27 marca 2019

 • 9,0/ 10

  Świetne aktorstwo, stonowana reżyseria - spektakl godny polecenia

  ww.....@....pl / 06 kwietnia 2019

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10,0
Średnia ocena

12.05 / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Komedia
6,0
Średnia ocena
Dobra historia, ciekawa realizacja. Szczególnie muzyka na żywo robiła wrażenie
- Sebastian

26.04 / 19:30

+ inne terminy

8,2
Średnia ocena
Jestem pod wielkim wrażeniem pomysłu i inscenizacji. Polecam gorąco!
- Iwona

15.06 / 17:00

+ inne terminy

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.