Potańcówka - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów

9.0 / 10

Potańcówka

Oberek, kujawiak, mazur – w ich rytmach zakończymy karnawał.

W tym roku Nowe Epifanie poprzedzi Potańcówka, która odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W ostatki, w sali balowej Pałacu Kultury i Nauki, zabrzmi muzyka ludowa.

Trio WoWaKin i kapela Kożuch jeżdżą po polskich wsiach, pobierają nauki od wiejskich mistrzów i łączą je ze swoją wrażliwością. Kożuch specjalizuje się w muzyce z centralnej Polski, w utworach można usłyszeć melodie łęczyckie, łowickie, sieradzkie. Natomiast WoWaKin trio łączy ludowe brzmienie z okolic Mazowsza z nowoczesną aranżacją. Ich podejście do muzyki odznacza się swobodą, improwizacyjnością i brawurą wykonawczą. Ale Potańcówka to przede wszystkim taniec.

Kroków do tańców ludowych, takich jak oberek czy kujawiak, będzie można nauczyć się na warsztatach tuż przed imprezą. Krótki kurs poprowadzi Piotr Zgorzelski z żoną Bogumiłą Zgorzelską, który będzie także wodzirejem ostatkowej Potańcówki.

Obsada

Trio WoWaKin - muzyka

Kapela Kożuch - muzyka

Piotr Zgorzelski - warsztaty przed imprezą

Bogumiła Zgorzelska - warsztaty przed imprezą

Realizacja

Trio WoWaK, kapela Kożuch, Piotr Zgorzelski oraz Bogumiła Zgorzelska

Opinie naszych widzów (11)

 • 10.0/ 10

  Koszmarne nagłośnienie.

  js.....@gm...il.com / 25 February 2018

 • 10.0/ 10

  Świetna muzyka, prowdzący z humorem i pomysłem, doskonała atmosfera

  re.....@po...ta.onet.pl / 14 February 2018

 • 10.0/ 10

  Świetna, wesoła zabawa. Miła atmosfera, profesjonalne prowadzenie potańcówki przez wodzireja. Bardzo dobre kapele.

  wa.....@ka...ny.net / 14 February 2018

 • 10.0/ 10

  Świetna organizacja, muzyka, atmosfera i miejsce. Chętnie wezmę udział w kolejnych tego typu tanecznych wydarzeniach w PKiN z muzyką na żywo :-)

  il.....@gm...il.com / 14 February 2018

 • 10.0/ 10

  Super atmosfera, można poprawić mikrofon prowadzącego, nie zawsze było słychać co mówi.

  ja.....@sg...gw.pl / 14 February 2018

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2018

IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

14 lutego – 25 marca 2018

Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji

Festiwalu Nowe Epifanie: spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania, wydarzenia kulinarne.

Razem z artystami zapraszamy do odkrywania wieloznaczności postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotami, jak też służby i ofiary.

Główne hasło tegorocznej edycji interpretujemy również jako opowieść o władzy świeckiej – niemal cała tradycja teatru od Ajschylosa, przez Szekspira, do twórców współczesnych, podejmuje temat praw i obowiązków władcy. Podczas Festiwalu będzie można dostrzec to w sztukach nawiązujących do rozmowy Jezusa z Piłatem, jak „Piłat i król” Bartosza Żurowskiego, czy „Jestem” – spektaklu przygotowanego przez twórców projektu „Biblia Audio Superprodukcja” pod kierownictwem Krzysztofa Czeczota.

Istotne będą dla nas także odniesienia do historii Polski. Burzliwe losy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Królestwa Polskiego, zabory, odradzająca się niepodległość, której stulecie obchodzimy – tematy te znalazły swoje odbicie w kulturze, inspirując artystów do twórczych wypowiedzi i generując coraz to nowe interpretacje, odczytania. Jednym z nich będzie premiera reżyserowanego przez Łukasza Kosa spektaklu „Król-Duch”. W swoim poemacie Juliusz Słowacki opisał wizję ducha, wcielającego się we władców Polski i Rusi. W historii tej duch jest przyczyną zarówno spektakularnych zwycięstw, jak i ogromnych klęsk. Inspiruje do działania, wyrywa ze stagnacji i rozleniwienia. W ramach festiwalu chcemy się zastanowić, co dziś może być takim polskim duchem? Gdzie szukać wspólnej przestrzeni? Czy nasz naród spajają postaci wielkich władców, czy też raczej silna tradycja ruchów społecznych, reprezentowanych zarówno przez sarmatyzm, jak i doświadczenie „Solidarności”.

Ale Festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku, silną propozycją są wydarzenia muzyczne, których kuratorem jest Łukasz Kozak. Warto zwrócić uwagę na dwa koncerty, podczas których usłyszmy słynny belgijski zespół Graindelavoix: „Ciemne Jutrznie” i „Nieszpory cypryjskie”. Interesująco zapowiada się także wieczór z „Psałterzem polskim” – swoją interpretację zaproponują Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman. Tradycją imprezy są już też spotkania kulinarne Moniki Kuci. Ciekawie zapowiada się uczta „Bieda król”, w której wspólnie z zaproszonymi szefami kuchni i artystami zasiądziemy do kolacji przygotowanej z niedocenianych na co dzień w kuchni składników.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Kup bilet