Oratorium o mleku - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

9,2 / 10

Oratorium o mleku

Spektakl studenta reżyserii Sławomira Narlocha to gra z konwencją jasełek i oratorium. Występujący artyści będą posługiwali się takimi instrumentami jak piła, lira korbowa, cymbały rzeszowskie czy dudki.

Na końcu Polski jest wioska. Mieszka w niej Judasz z matką. Po sąsiedzku żyje Anioł, kawałek dalej chatkę zamieszkuje Diabeł, a na przydrożnym krzyżu mieszka Jezus.

Na oczach widzów Judasz rodzi się, dorasta, zakochuje, chodzi na piwo ze swoim najlepszym przyjacielem Jezusem. O zdradzie i srebrnikach nie będzie ani słowa, bo „są sprawy, które nie nadają się na niedzielne kazania, są sprawy, przed którymi anioły i diabły odwracają wzrok”.

W opowieści Sławomira Narlocha ziemia została wydana na pastwę aniołów i diabłów, którzy dogadali się ze sobą. Co ma sens, jeśli o naszych uczynkach decyduje przeznaczenie?

Spektakl powstał we współpracy z Akademią Teatralną jako efekt seminarium dla studentów reżyserii.

Czas trwania: 60 minut

Obsada

Karolina Bacia

Jan Bogdaniuk

Magdalena Czuba

Adam Graczyk

Sebastian Figat

Justyna Kowalska

Jowita Kropiewnicka

Filip Krupa

Katarzyna Lasota

Jan Marczewski

Patryk Pawlak

Monika Świtaj.

Realizacja

Scenariusz, teksty piosenek, reżyseria, scenografia: Sławomir Narloch

Muzyka: Jakub Gawlik

Koordynacja: Aleksandra Gajek

Zespół muzyczny: Rafał Biskup, Anna Bojara – Czarnecka, Jakub Gawlik, Michał Kaczor, Franciszek Kmita, Tadeusz Łazuka, Kajetan Puczko, Jędrzej Sienkiewicz, Maciej Szybiński, Michał Romanowski

Opinie naszych widzów (21)

 • 10,0/ 10

  Spektakl tak mi się podobał, że bardzo chciałabym go zobaczyć ponownie. Wspaniały pomysł i spojrzenie na tematykę biblijną. Świetny scenariusz i reżyseria, a muzyka to mistrzostwo. BRAWO !!! WIELKIE GRATULACJE. Czekam na płytę ze spektaklu.

  be.....@....pl / 11 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl nas poruszył. Szczególnie warstwa muzyczna, oraz jej wykonanie. Gratulujemy.

  mi.....@gm...il.com / 11 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjne przedstawienie! Świetnie napisany scenariusz, wybitna gra aktorska, oprawa muzyczna... łooo matko i córko! :) Piosenka Dziewczyny Judasza jest sztosem sztosów ;)

  pa.....@co...ch.com / 09 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  To jest bardzo mądre przedstawienie, które za prostą formalnie inscenizacją i historią, kryje wielkie przesłanie o Bogu, o religii, o miłości.. o życiu. Tu jest kosmos.

  ma.....@gm...il.com / 08 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  zdecydowanie polecam, scenariusz i wykonanie świetne!

  kk.....@....pl / 03 kwietnia 2019

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,5
Średnia ocena

08.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
10,0
Średnia ocena
Niesamowita atmosfera, piękna muzyka, a serce przepełnione radością i wzruszeniem.
- Agnieszka

Jutro / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
8,0
Średnia ocena
Świetne, mądre, śmieszne, bardzo dobrze zagrane. Rozrywka, ale ambitniejsza!
- Bartosz

04.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.