Oddech - czytanie performatywne / ONLINE - zdjęcie

Średnia ocena

8 oddanych głosów

8,8 / 10

Oddech - czytanie performatywne / ONLINE

Thomas Bernhard miał osiemnaście lat kiedy jego dziadek, jedyna osoba którą prawdziwie kochał, zapadł na chorobę płuc i trafił do szpitala. Wkrótce także młody Bernhard zachorował.

Warunki szpitalne, w jakich znalazł się przyszły pisarz, wydały się mu skrajnie beznadziejne. Wkoło siebie obserwował tylko bezsilność i panującą nad wszystkim chorobę oraz śmierć. Jednak mimo tego, Bernharda przeszywało przekonanie, czy może decyzja, o wyzdrowieniu. Niezłomna nadzieja na zdrowie, na zostanie śpiewakiem (pomimo choroby płuc), na życie.

Ta postawa fascynuje. Dzięki językowi Bernharda i wiwisekcji, jaką na sobie przeprowadza autor, dotyka on problemu postaw ludzkich, sensu cierpienia, jego obecności w świecie, roli wspólnoty, rodziny, a także roli cierpienia i traumy jako czynnika rozwojowego oraz spajającego.

Czytanie performatywne scenariusza napisanego w oparciu o prozę Thomasa Bernharda.

Na podstawiem książki „Oddech. Decyzja” Thomasa Bernharda w przekładzie Sławy Lisieckiej.

Prawa autorskie autora i tłumacza utworu „Oddech. Decyzja” (tytuł oryginalny: „Der Atem. Eine Entscheidung”) reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” | Elżbieta Manthey

Na scenie występują między innymi Jan Romanowski, Jędrzej Bigosiński, Małgorzata Walenda, Marcin Urbanke, Dominika Bednarczyk, Marcin Kalisz.

Realizacja

Reżyseria – Franciszek Szumiński

Dramaturgia – Franciszek Szumiński, Jan Romanowski

Scenografia: Franciszek Szumiński

Asystentka scenografa: Julia Basista

Producent: Teatr Łaźnia Nowa

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Bardzo mocny tekst co zostało umiejętnie wzmocnione wybranymi fragmentami, wyreżyserowane w sposób oszczędny, skupiony na treści. Przeżywamy jakby pandemiczną Apokalipsę - w sposób zindywidualizowany, albo uciekając od jej grozy, albo zanurzając się w nią, jakby była drogą uwolnienia od nieistotnych spraw. Relacje bliskie poddawane próbom w napięciu między miłością a egotyzmem. wobec granicy między życiem a śmiercią. I pomysł reżyserski i gra aktorów -brawo! Dziękuje! Czekam na spektakl.

  a-.....@....pl / 28 marca 2021

 • 10,0/ 10

  pomimo to ,ze było to czytanie performatywne a nie spektakl teatralny w pełnym wymiarze, zapewne spowodowany obecną pandemiczną sytuacją trudno się odeń oderwać. I sam tekst i gra aktorska (cały zespół) świetne. wybór czarno-białej estetyki obrazu trafiony. Bardzo dziękuję Wiesław Szumiński

  sz.....@gm...il.com / 28 marca 2021

 • 3,0/ 10

  Daję 3 punkty i to tylko za to, że komuś się chciało. Spektaklu nie obejrzałem do końca. Słaba jakość dźwięku. Co chwila przerwy. Czytający gubili się w tekście. Nie polecam

  ad.....@gm...il.com / 30 marca 2021

Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.