Matko Jedyna - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów

8,5 / 10

Matko Jedyna

Spektakl autorski Redbada Klijnstry. Autor, inspirując się formą „Stand up-u”, próbuje opowiedzieć historię swojej relacji z matką, a także rozliczyć się traumą po jej tragicznej śmierci. Jolanta Zalewska, holenderska choreografka polskiego pochodzenia, zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach na ulicach Amsterdamu ponad dwadzieścia lat temu. Spektakl ma być podsumowaniem wieloletnich, nieudolnych zmagań autora z serią życiowych porażek doznawanych w cieniu matki, której brak odczuwalny był być może na długo przed jej odejściem. Będzie to jednak nie tylko autoironiczny komentarz do własnej przeszłości, ale także próba spojrzenia z humorystycznym dystansem na uniwersalną relację między matką a dzieckiem oraz jej wpływ na nasze dalsze życie.

Czas trwania: 60 minut

Realizacja

SCENARIUSZ/REŻYSERIA/WYKONANIE: Redbad Klijnstra

WSPÓŁPRACA: Rafał Rutkowski, Emilia Komarnicka, Marek Kochan, Maciej Omylak i Fabian Włodarek

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Spektakl doskonały, b. mocny, trzymający cały czas w napięciu i dający dużo do myślenia.

  ew.....@li...ia.pl / 27 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Przejmujący ale jednocześnie nie tragiczny. Cudowny aktor i wspaniały człowiek. Życzę mu jak najlepiej w życiu zawodowym i prywatnym. Dziękuję za szczerość i otwartość.

  mc.....@....pl / 27 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Na spektaklu byłam wczoraj, a do dziś bardzo we mnie pracuje. To był najlepszy spektakl jaki obejrzalam w zyciu. Wydaje mi się, że spektakl to nie jest wlasciwe slowo. Trudno tutaj cos recenzowac. To bylo dojrzałe, bardzo osobiste zmierzenie się ze swoim zyciem. Chcialabym napisac do autora i podzielic sie z Nim swoimi odczuciami.

  an.....@gm...il.com / 27 marca 2017

 • 10,0/ 10

  spektakl genialny. Dawno nie widziałam tak poruszającego spektaklu. Po zakonczeniu długo jeszcze we mnie trwał....... Wielkie gratulacje twórcy!-

  as.....@....pl / 27 marca 2017

 • 10,0/ 10

  Spektakl był bardzo przejmujący. Aktor bardzo swobodnym językiem opowiadał o swoich doświadczeniach życiowych, stopniował emocje, aby pod koniec stand up-u wywołać u widza łzy wzruszenia. Pozostawił u mnie wiele kwestii do przemyślenia. Na pewno na długo pozostanie w mej pamięci.

  kl.....@....pl / 26 marca 2017

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,3
Średnia ocena

29.06 / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
8,0
Średnia ocena
Poruszający. Mistrzostwo Pani Jandy!
- Joanna

28.07 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
9,1
Średnia ocena

21.06 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
Kup bilet