Matki - zdjęcie Matki - zdjęcie Matki - zdjęcie Matki - zdjęcie Matki - zdjęcie

Średnia ocena

15 oddanych głosów

8,7 / 10

Matki

„Matki” – spektakl Pawła Passiniego, w którym bohaterowie mają po dwie matki. Obie kochające i heroicznie odważne, podejmują ogromne wyrzeczenie i ryzyko, żeby ocalić życie dziecka.

Reżyser wprowadza na koniec przejmujące świadectwo – tak zwane „dzieci z koszyka”, czyli ukrywani podczas okupacji ludzie pochodzenia żydowskiego, którzy przeżyli, zaczynają opowiadać swoje historie. Jednym z nich jest ks. J. Romulad Weksler-Waszkinel, bohater tegorocznej festiwalowej premiery „Historia Jakuba” (T. Słobodzianka). Nakładają się różne poziomy relacji, słowo mówione, wyświetlane, śpiewane. Biblijne historie Izaaka i Mojżesza komentują wspomnienia – zmarłych matek, które jako duchy zawsze czuwają przy swoich dzieciach, matek adopcyjnych oraz samych dzieci, które zawdzięczają im życie i wychowanie.

Wspomnienia z dzieciństwa, plac zabaw, ławka i mur, huśtawka i figurka Matki Boskiej wpisane są w pamięć i w performance sceniczny. W poprzednim spektaklu Pawła Passiniego i Patrycji Dołowy „Kryjówka” (2014), o podobnej tematyce i zakończeniu, niektórzy widzowie wychodzili, bo ciężar tych autentycznych historii przytłaczał ich. Ale nie zawsze i nie wszyscy, niektórzy przychodzili potem za kulisy i opowiadali podobne, własne historie. Teraz również można będzie wyjść albo zostać i wysłuchać do końca – w języku jidysz zaśpiewa sama Gouda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego.

Na scenie występują między innymi Joanna Rzączyńska, Ewa Greś, Joanna Przybyłowska, Ernestyna Winnicka, Ryszard Kluge, Gołda Tencer.

Realizacja

Reżyseria: Paweł Passini

Tekst i dramaturgia: Patrycja Dołowy

Scenografia: Zuzanna Srebrna

Multimedia: Maria Porzyc

Muzyka: Daniel Moński, Paweł Passini

Światło: Damian Bakalarz

Z udziałem adeptek Studia Aktorskiego netTTheatre: Dominika Kimaty, Aleksandra Karpiuk, Anna Opolska, Noemi Berenstein, Olga Bury, Anna Puzio, Paulina Wójtowicz

Z udziałem członków Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”: Elżbieta Ficowska i Elżbieta Brzuska-Wojciechowska oraz gość specjalny Romuald Jakub Weksler-Waszkinel

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Jestem 50 latkiem z dobrym plusem. Temat Zagłady jest mi znany z przekazów rodzinnych i nigdy od swoich bliskich nie słyszałem słów obraźliwych w stosunku do Żydów. Bardzo przeżyłem i z wielkim wzruszeniem wysłuchiwałem świadectw. Cieszę się że na sali było sporo ludzi młodych.

  an.....@....pl / 23 marca 2017

 • 9,0/ 10

  Bardzo poruszający i potrzebny szczególnie w obecnych czasach spektakl. Włączenie relacji świadków historii - znikającego pokolenia dzieci uratowanych od zagłady - do przejmującego przedstawienia pełnego odwołań do Biblii i w sposób symboliczny opowiadający tragedię ich matek daje efekt piorunujący. Tak naprawdę pewne niedoskonałości - brak warsztatu starszych państwa - nie przeszkadzają a w moim przypadku poruszyły najgłębsze struny. Pewno nie udałoby się to jeśli swoje kwestie recytowali perfekcyjnie. Oryginalna scenografia i muzyka grana na żywo wzmacniają przekaz. Gorąco polecam.

  an.....@gm...il.com / 23 marca 2017

 • 8,0/ 10

  Wzruszająca przygoda ze sceną. Godna polecenia, dla osób które szukają w spektaklu opowiedzenia historii, którą w całości możemy wziąć z sobą do swojego życia.

  el.....@tl...en.pl / 03 kwietnia 2017

 • 8,0/ 10

  Spektakl wymyka się ocenie jego wartości artystycznej. Fakty mówią i osobisty przekaz dorosłych i dojrzałych dzieci holocaustu jest wstrząsający. Czy człowiek może kształtować swój los ?

  do.....@ya...oo.pl / 02 kwietnia 2017

 • 8,0/ 10

  Spektakl? Czy naprawdę spektakl? bardzo dobry!... nawet nie miałam pewności - czy Bić brawo

  as.....@....pl / 24 marca 2017

Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Kup bilet