Średnia ocena
8 oddanych głosów
Lament
„Lament” – widowisko Tomasza Cyza, na podstawie poematu średniowiecznego włoskiego mistyka Iacopone da Todi „Il Pianto della Madonna” („Lament Madonny”) oraz fragmentów „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego.
W spektaklu Tomasza Cyza słowa XIII-wiecznego włoskiego poety, zderzone z surową fakturą XX-wiecznego „chłopskiego requiem” Szymanowskiego, dopełnia wielkoformatowa projekcja średniowiecznych figur i obrazów w holu Muzeum Narodowego. Aktorka czyta Pianto della Madonna, śpiewaczki jak w tragedii greckiej wykonują a capella frazy Stabat Mater, słuchacz-świadek patrzy na twarze Maryi i Jezusa.
Franciszkaninowi Iacopone da Todi (1230-1306) przypisywana jest również średniowieczna sekwencja Stabat Mater dolorosa, wyrażająca cierpienie i rozpacz Matki ukrzyżowanego Jezusa. Muzykę do niej skomponowali m. in. A. Dvořák, G. da Palestrina, G. B. Pergolesi, D. G. Scarlatti, F. Schubert, G. Verdi, A. Vivaldi. W liturgii Kościoła śpiewana jest w Wielkim Poście, a jej najstarszy polski przekład znany jest z kancjonału Walentego z Brzozowa (1554). Karolowi Szymanowskiego stała się szczególnie bliska po śmierci jego ukochanej siostrzenicy. Jego utwór na chór, orkiestrę i troje solistów należy do arcydzieł światowej muzyki pasyjnej – powstał w 1926 roku (prawykonanie 11-01-1929) i uznawany jest za najwybitniejsze dzieło polskiego kompozytora.
Natomiast napisany w języku włoskim „Lament” („Il pianto…”, znany też jako „Donna de Paradiso”, incipit) jest to poemat dramatyczny (tzw. lauda drammatica) o tematyce pasyjnej, rozpisany na trzy osoby: Jana Ewangelistę, Maryję i Jezusa. Matka wypowiada swoje myśli i uczucia w pierwszej osobie, a Jan komentuje to wydarzenie jako mistyk i teolog. Zarówno czas powstania i język etniczny, jak dojrzała forma tego utworu i jego dziękczynna wymowa, pozwalają porównać jego rolę w literaturze włoskiej do roli „Bogurodzicy” w polskiej (XIII w.), a „Stabat Mater” do późniejszego od niej „Lamentu świętokrzyskiego” (XV w.).
Na scenie występuje Przemysław Stippa, Dorota Segda, Urszula Kryger, Agada Zubel, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.
więcej
Realizacja
SCENARIUSZ U REŻYSERIA: Tomasz Cyz
PRZEKŁAD: Jarosław Mikołajewski
REŻYSERIA ŚWIATŁA: Ewa Garniec
ZDJĘCIA: Jacek Poremba
więcej
Opinie naszych widzów (4)
-
9,0/ 10
piękne śpiewy, a harfa mnie urzekła
jo.....@gm...il.com / 15 marca 2017
-
9,0/ 10
B. Piękne, zwłaszcza chór i projekcje. Choc dźwięki świerszczy (?) przy początkowych tekstach były zbyt głośne/ dziwne.
no.....@gm...il.com / 04 marca 2017
-
8,0/ 10
Zachwycająco autor scenariusza i reżyser Tomasz Cyz scalił czas – od biblijnego ukrzyżowania Jezusa przez średniowieczne, klasycyzujące, modernistyczne przejawy stylistyczne sztuki aż po współczesność (kostiumy, przekład J. Mikołajewskiego!). Ten dyskretny i udatny zabieg (oparty na wyborze tekstu, muzyki, miejsca) czynił z przedstawienia „Lamentu” misterium. Przejmujące były momenty, kiedy partie muzyczne, wykonywane na odległych od siebie podestach, harmonizowały się w uchu widza pośrodku rozpiętej przestrzeni, przemieniając go w uczestnika zdarzenia. Z naturalnego odruchu znajdował w sobie empatię, patrząc na ból Matki Boskiej w czarnych spodniach z szerokimi nogawkami. Elementy miejsca spektaklu – architektura westybulu MNW i widok rzeźb z tamtejszej galerii) weszły do Formy dzieła teatralnego. Z naręczem gratulacji i podziękowań (eWejściówki też bez zarzutu) Marzenna Guzowska
ma.....@gm...il.com / 17 marca 2017
-
4,0/ 10
Nie był podany czas spektaklu, a trwał tylko około 40 minut. Myślę, że należało zamieścić taką informację.
pa.....@....pl / 14 marca 2017
Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd
http://noweepifanie.pl/
Wybierz termin
Lament
Lament
Wydarzenie nie odbywa się w nadchodzących miesiącach
Nasze benefity
-
Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem
-
Powiadomienia o zmianie w repertuarze
-
Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia (nie dotyczy w trakcie epidemii COVID-19)
Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:
Ustaw przypomnienie
Sprzedaż wejściówek na spektakl () zaczyna się o . Podaj swój adres email a damy Ci znać o rozpoczęciu sprzedaży.
Przypomnienie zostało ustawione.