Kasandra / ONLINE - zdjęcie

Średnia ocena

28 oddanych głosów

5,6 / 10

Kasandra / ONLINE

Przy pomocy mitycznych tematów i postaci, twórcy spektaklu chcą przyjrzeć się otaczającej nas rzeczywistości i opowiedzieć o współczesnych lękach związanych z konfliktami wojennymi.

Według twórców „kasandry” wojna nigdy się nie kończy. Jest wciąż żywym, być może fundamentalnym elementem europejskiej historii. Przejawem pierwotnej przemocy.

Mityczna ofiara z Ifigenii, złożona w zamian za pomyślne wiatry dla wojsk Agamemnona, ustanawia nowy porządek. Porządek, u podłoża którego leży zabójstwo młodej kobiety. Jaki świat, jaka rzeczywistość społeczna jest w stanie pozwolić na śmierć człowieka w imię wygranej wojny? Co musi się wydarzyć, żeby ludzkie życie stanęło na szali?

W tym samym miejscu, na plaży bez czasu, spotykają się Ifigenia, Parys i Kasandra. Mityczne postaci konfrontowane są z nieustannym medialnym pogłosem obecnych i minionych katastrof. Katastrof, które można tylko śledzić na ekranach, szukając utraconego gniewu i próbując żyć bez lęku w świecie zbudowanym na przemocy.

W scenariuszu, wykorzystano cytaty z tekstów Homera (“Iliada”), Eurypidesa (“Ifigenia w Taurydzie”), Simone Weil („Illiada czyli poemat o sile”), Christy Wolf („Kasandra”) oraz Wojciecha Tochmana (“Jakbyś kamień jadła”).

Z uwagi na techniczne mankamenty dźwiękowe wydarzenie jest udostępnione z napisami.

Na scenie występuje Natalia Bielecka, Kamila Janik, Daniel Namiotko, Hubert Fiebig.

Źródło zdjęcia: Fot. Marta Ankiersztejn-Wegier

Realizacja

Tekst: Mateusz Górniak, Anna Mazurek

Dramaturgia: Anna Mazurek,

Reżyseria: Zofia Gustowska

Scenografia, kostiumy: Natalia Kozłowska

Video: Natan Berkowicz

Muzyka: Michał Lazar

Grafika: Anna Metsala

Fotografia: Natan Berkowicz

Produkcja: Julia Patan (Fundacja NA MARGINESIE)

Producent: Fundacja NA MARGINESIE

we współpracy z Teatrem SOHO

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Spektakl interesujący. Mankamentem była jedynie realizacja dźwięku

  go.....@ga...ta.pl / 22 lutego 2021

 • 10,0/ 10

  spektakl ciekawy, tylko w wersji online praktycznie niesłyszalny

  An.....@pr...wa.pl / 22 lutego 2021

 • 8,0/ 10

  Moje drogi z wielką Lteraturą ,,troche się rozeszły" po maturze w 1974 roku. W czasie studiów a później wychowywaniu piątki dzieci i pracy zawodowej, mieszkając z konieczności w niewielkim miasteczku czasami ,,łykałam" co nieco i próbowałam nadążać. Teraz oglądam , trochę ze zdziwieniem tych pięknych młodych ludzi szukających sedna życia i to w sposób nie wzbudzający przykrych doznań estetycznych w nas starszych, także wierzących osobach. Dziękuję za to i cieszę się, że mogłam na małym ekranie swojego laptopa obejrzeć Was 2 spokojnie 2 razy. Takie moje przemyślenie: te ,,zepsute kobiety", to problem nie tylko wojny, to także ciche, wstydliwie skrywane gwałty, czasami połączone z szantażem ujawnienia bliskim, dzieciom. To ,,piekło , jak teraz się okazuje nie tylko wielu kobiet. A spektakl Kasandra podobał mi się, Trochę miałam problemy z dźwiękiem, myślę ,że nie wszystkie zakłócenia były przez Was zamierzone?

  sy.....@po...ta.onet.pl / 25 lutego 2021

 • 5,0/ 10

  Żle slyszałem tekst, szczególnie z telewizora (ale nie tylko).

  wp.....@po...ta.onet.pl / 22 lutego 2021

 • 3,0/ 10

  Dźwięk w nagraniu spektaklu był bardzo złej jakości - prawie nie dało się zrozumieć co mówią aktorzy i aktorki - to było bardzo zniechęcające.

  mi.....@gm...il.com / 23 lutego 2021

 • 1,0/ 10

  Wystawiam najniższą ocenę, ponieważ, mimo najszczerszych chęci, nie byłam w stanie obejrzeć spektaklu. Nawet jeśli miał wyjść bełkot i brak czytelności, to było to zbyt męczące w odbiorze, a różnice natężenia dźwięku gorsze niż na polskich filmach - muzyka (tu - dźwięk z nagłośnienie) zabijająca układ słuchowy, dialogi (tu - słowa aktorów) tak ciche i niewyraźne, że musiałam maksymalnie pogłaśniać, Żeby nie narazić się sąsiadom i złapać selektywność, zwłaszcza w szumie deszczu, założyłam słuchawki. Efekt - po doświadczeniu połowy spektaklu muszę odwiedzić laryngologa.

  wo.....@....pl / 22 lutego 2021

 • 1,0/ 10

  bardzo zła słyszalność tekstów. udziwniona forma i brak powiązania między postaciami oraz ich wypowiedziami. Nie wiadomo o co chodzi.

  jb.....@....pl / 22 lutego 2021

Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.