Judaszaweł - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

6,2 / 10

Judaszaweł

Zainteresowanie narodzinami chrześcijaństwa i konsekwencje, jakie ten proces niesie do dziś, stały się dla reżysera Bartosza Żurowskiego kanwą pomysłu stworzenia spektaklu.

Reżyser po raz drugi przygotowuje przedstawienie na festiwal Nowe Epifanie. Tym razem skupia się na wydarzeniach z życia Judasza oraz apostołów: Piotra, Jana, Mateusza i Jakuba. Pozwalają mu one przyjrzeć się najistotniejszym elementom tworzącym ludzką tożsamość, poszerzyć analizy filozoficzne o portret psychologiczny i obserwację ludzi z krwi i kości, którym przyszło odegrać w historii tak znaczące role.

Judasz interesował i nadal interesuje myślicieli oraz artystów, lecz w oficjalnym przekazie Watykanu znaleźć można informację, że w jego sprawie „Kościół może tylko milczeć” (Jan Paweł II). Twórcy chcą zaprosić publiczność do wspólnego przyjrzenia się zmaganiom Judasza, dać głos jemu i innym apostołom.

Obsada

Michał Lewandowski

Jacek Piątkowski

Magdalena Myszkiewicz

Maciej Litkowski

Robert Gondek

Beata Zygarlicka

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Żurowski

Scenografia: Maayan Strauss

Muzyka: Adam Walicki

Światło: Robert Mleczko

Produkcja: Teatr Współczesny w Szczecinie

Opinie naszych widzów (1)

  • 3,0/ 10

    Bardzo dziwna sztuka, nie rozumiem za bardzo jej przekazu.

    ka.....@....pl / 11 kwietnia 2019

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,0
Średnia ocena

18.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
9,4
Średnia ocena
Gra aktorów rewelacyjna. Co za emocje
- Magdalena

Dziś / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet