#Chybanieja - zdjęcie

Średnia ocena

24 oddanych głosów

9,4 / 10

#Chybanieja

Obciążony ładunkiem stereotypów, ale też dający możliwość pokazania wielu aspektów człowieczeństwa. Artur Pałyga – dramatopisarz i Paweł Passini – reżyser, chcą spojrzeć na postać Judasza z wielu stron.

Punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił. Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał.

Skąd te różne wersje? Dlaczego wyparliśmy inne świadectwa? Jak wyglądała rzeczywistość? Jak mogła wyglądać? – zastanawiają się twórcy.

W ich spektaklu historia Judasza przewija się jak srebrna nić pośród współczesnych sytuacji zdrady.

Pokazy zostały zorganizowane we współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II, Teatru Maska w Rzeszowie oraz Centrum Kultury w Lublinie.

Na scenie występują między innymi Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Maciej Owczarek, Beata Passini, Jarosław Tomica.

Realizacja

Scenariusz: Artur Pałyga

Reżyseria: Paweł Passini

Muzyka: Paweł Passini, Daniel Moński

Kostiumy: El Bruzda

Scenografia: Marta Ożóg, Daniel Moński

Opinie naszych widzów (12)

 • 10,0/ 10

  Wybitny spektakl. Przez wiele dni był przedmiotem rozmów i przemyśleń. Stworzył przestrzeń do dyskusji o kondycji człowieka, Kościoła i współodpowiedzialności każdego z nas za losy innych ludzi.

  an.....@gm...il.com / 24 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl mądry,świetnie wyreżyserowany,bardzo dobrze zagrany.Skłonił do refleksji,dał dużo pytań,wątpliwości.Lubię spektakle, które wzbogacają moje myślenie,rozszerzają,dają przestrzeń, a „#chyba nie ja” taki właśnie jest.

  po.....@gm...il.com / 23 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała i mądra sztuka!

  to.....@sz...la.eu / 12 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Dobra sztuka.

  hu.....@gm...il.com / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Każdy powienen obejrzeć #chybanieja!

  m_.....@po...ta.onet.pl / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo odważny, Mądry, Świetnie zagrany. Świetna muzyka. Bardzo polecam.

  si.....@....edu.pl / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry i potrzebny spektakl

  to.....@gm...il.com / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Mądry, głeboki spektakl.

  pa.....@....pl / 10 marca 2019

 • 9,0/ 10

  bardzo dobry scenariusz, Pana Pałygi bardzo do, dobra reżyseria spektakl wyważony, poruszający aktualne problemy ale bez nahalnej retoryki brawo Z poważaniem Marian Kamiński p,s bilety bez problemu zarezerwowliśmy

  el.....@po...ta.fm / 15 marca 2019

 • 8,0/ 10

  To spektakl nie tylko o Judaszu, jego decyzji zdrady i jego rozterkach. To przede wszystkim spektakl o patologiach w kościele, o pedofilii i homoseksualizmie księży. Wydźwięk jest chyba taki: że tak jak Judasz zdradził Chrystusa, tak kościół oszukuje i zdradza nas przez zachowanie swoich przedstawicieli. Forma spektaklu współczesna, bardzo ekspresyjna gra wymagająca od aktorów dużo siły i energii. Miejscami zbyt długie filozoficzne monologi, trudne do odczytania, wplecione zresztą w wątki współczesne. Byłem jednym z autorów zdjęć wyświetlanych na dwóch ekranach. Przez niedługi czas, zamienione na czarno białe. Kukła Judasza, jak w Pruchniku z płótna workowego. Jednak ten ludowy motyw w żaden sposób nie podpowiedziany ludziom, chyba nie został zrozumiany przez widzów. Nie był skomunikowany z treścią spektaklu. Tym bardziej, że motywu antysemickiego w przedstawieniu nie było nie było. W sumie odważny i ciekawy spektakl.

  bo.....@ya...oo.com / 11 marca 2019

 • 8,0/ 10

  Bardzo dobry spektakl."Mały" Teatr zadaje "Wielki"Pytania. Najważniejsze jest to : Czy chrześcijaństwo potrzebuje Judasza? Nie udzieliliśmy odpowiedzi przez XX wieków i teraz też jest trudno. Zdrajca był potrzebny do spełnienia się woli Boga ale przecież nie musiał to być jeden z Dwunastu. Mogła to być grupa "obcych" niespersonifikowana. A dziś chrześcijanin mówiący o grzechach Kościoła to zdrajca czy obcy? Jaką ma ponieść karę, a może ma żyć w dostatku? Teatr nie da odpowiedzi, życie da ale niejednoznczną. Twórcy spektaklu dają propozycję lub pokazują tylko jedną stronę zdarzenia. Mimo to patrzą na konflikt obiektywnie, a aktorzy nie epatują wiarą w wypowiadane racje. Zdają się mówić: rozważcie to w swoich sercach?, umysłach? i w swej Wierze!

  ja.....@in...ia.pl / 10 marca 2019

 • 5,0/ 10

  1. Spektakl bardzo ważny ze względu na poruszany temat - to wielka zaleta. 2. Ciekawy scenograficznie - drugi plus. 3. Niestety problem został ujęty zbyt schematycznie. Miałam wrażenie, że oglądam klisze tekstów publicystycznych. 4. Aktorstwo słabe, może z powodu mało przekonującej reżyserskiej wizji niektórych postaci. 5. Zdecydowanie liczyłam na lepsze przedstawienie, ale moje oczekiwania są bardzo wygórowane. 6. 5 punktów za odwagę, która w dzisiejszych czasach w Polsce wiele kosztuje. Z poważaniem Anna Kłosińska

  an.....@....pl / 21 marca 2019

Festiwal Nowe Epifanie - Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Kup bilet