A pod tobą są wieczne ramiona / Graindelavoix - zdjęcie

Średnia ocena

16 oddanych głosów

9,4 / 10

A pod tobą są wieczne ramiona / Graindelavoix

Zespół Graindelavoix z Antwerpii to stały gość festiwalu Nowe Epifanie. W tym roku artyści oprócz koncertów zapraszają także na spektakl teatralny.

W śpiewie praktykowanym przez zakonników na zakończenie dnia pojawiały się motywy nie tylko snu, ale też lęku przed śmiercią, ruchu i unieruchomienia. Te elementy Björn Schmelzer powiązał z pracami Samuela Becketta, który przez długi czas cierpiał na bezsenność. W występie powiązane są z piętnasto- i szesnastowieczną polifonią, w tym z trzema opracowaniami śpiewu „Media vita in morte sumus” („Pośrodku życia w śmierci jesteśmy”).

Schmelzer podkreśla specyficzną formalną zbieżność tekstów Becketta i polifonii. W obu pojawiają się repetycje, przekształcenia motywów, ciągłe skupienie. Wypowiedziane słowa Becketta angażują nie tylko głos, ale i całe ciało.

Czas trwania: 120 minut

Obsada

Graindelavoix

Anne-Kathryn Olsen

Carine Tinney

Razek-François Bitar

Albert Riera

Andrés Miravete

Marius Peterson

Arnout Malfliet

Joachim Höchbauer

Realizacja

Koncepcja i prowadzenie artystyczne: Björn Schmelzer

Scenografia i dramaturgia: Margarida Garcia,

Światła: Koen Broos,

Dźwięk: Suse Ribeiro

Opinie naszych widzów (5)

 • 10,0/ 10

  Wspaniały chór i dobra organizacja przedstawienia polecam ! Dodatkowo duża łatwość kupienia biletu przez firmę E wejściówki

  na.....@ic...ud.com / 28 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Nieopisane są nasze wrażenia z tak niebiańskiego wydarzenia.

  ja.....@zg...sc.pl / 27 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Zakładam, że zaznaczenie oznacza najwyższą ocenę. Zawrotnie piękne! Odczytać Becketta 'polifoniczne' ,to jedno - godne zresztą podziwu, ale zrobić z tego spostrzeżenia spektakl i to taki, to już Sztuka w stanie czystym. Do dzisiaj jesteśmy pod wrażeniem. A funkcjonowanie portalu też oceniamy pozytywnie.😊

  ro.....@po...ta.onet.pl / 20 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Niebiańskie dźwięki.

  da.....@gm...il.com / 17 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Trudno to opisać. Jedna z najpiękniejszych rzeczy jakie w życiu widziałam.110 % prawdy. Pierwszy raz czułam się zrozumiana przez sztukę. Chciałabym mieć możliwość uczestniczenia w tym jeszcze raz.

  we.....@gm...il.com / 17 marca 2019

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,5
Średnia ocena

08.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
8,0
Średnia ocena
Świetne, mądre, śmieszne, bardzo dobrze zagrane. Rozrywka, ale ambitniejsza!
- Bartosz

04.05 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
8,6
Średnia ocena
Nastrój bardzo klimatyczny
- Zuzanna

Jutro / 17:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
Kup bilet