A pod tobą są wieczne ramiona - zdjęcie

A pod tobą są wieczne ramiona

Zespół Graindelavoix z Antwerpii to stały gość festiwalu Nowe Epifanie. W tym roku artyści oprócz koncertów zapraszają także na spektakl teatralny.

W śpiewie praktykowanym przez zakonników na zakończenie dnia pojawiały się motywy nie tylko snu, ale też lęku przed śmiercią, ruchu i unieruchomienia. Te elementy Björn Schmelzer powiązał z pracami Samuela Becketta, który przez długi czas cierpiał na bezsenność. W występie powiązane są z piętnasto- i szesnastowieczną polifonią, w tym z trzema opracowaniami śpiewu „Media vita in morte sumus” („Pośrodku życia w śmierci jesteśmy”).

Schmelzer podkreśla specyficzną formalną zbieżność tekstów Becketta i polifonii. W obu pojawiają się repetycje, przekształcenia motywów, ciągłe skupienie. Wypowiedziane słowa Becketta angażują nie tylko głos, ale i całe ciało.

Czas trwania: 120 minut

Obsada

Anne-Kathryn Olsen

Carine Tinney

Razek-François Bitar

Albert Riera

Andrés Miravete

Marius Peterson

Arnout Malfliet

Joachim Höchbauer

Realizacja

Koncepcja i prowadzenie artystyczne: Björn Schmelzer

Scenografia i dramaturgia: Margarida Garcia,

Światła: Koen Broos,

Dźwięk: Suse Ribeiro

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2019

X interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

6 marca − 14 kwietnia 2019 Warszawa

Lepiej, gdyby się nie narodził?

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego odstąpił od tego, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą: „Co chcesz czynić, czyń prędzej” (J 13, 27)? Czy słowa: „Zgrzeszyłem, wydawszy krew niewinną” (Mt 27, 4) można rozumieć jako próbę ocalenia Jezusa?

W polskim dramacie najciekawszymi próbami odpowiedzi na te pytania są sztuki Karola Huberta Rostworowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Ireneusza Iredyńskiego. Jednak każdy z tych tekstów – wystawiany przez największych polskiego teatru, jak Juliusz Osterwa i Konrad Swinarski – przynosił tylko kolejne nurtujące nas pytania. Dlatego z tymi pytaniami zwróciliśmy się do twórców współczesnych.

We współpracy z Akademią Teatralną zainicjowaliśmy seminarium reżyserskie. Jego owocem są debiuty Katarzyny Minkowskiej i Sławomira Narlocha. Do współpracy zaprosiliśmy w tym roku również Bartosza Żurowskiego oraz Dawida Zalesky’ego, którzy zaprezentują współczesne rewizje historii Judasza. Last but not leastna Festiwalu pojawią się artyści, którzy podczas poprzednich edycji dali się poznać z najlepszej strony: Paweł Passini i Artur Pałyga. Spektakl „#chybanieja” zrealizowany przez ten duet otworzy nasze festiwalowe rozważania teatralne.

Przed nami pięć premier teatralnych. Ale Festiwal to także muzyka, film i kulinaria. Terapia szokowa dla zmysłów smaku i węchu, uczta dla uszu i wzroku, a wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową.

Czy podczas Wielkiego Postu Judasz może stać się dla nas kimś bliskim, czy możemy się w nim rozpoznać? Mamy nadzieję, że efekt naszej pracy oraz wysiłki artystów, których zaprosiliśmy do współpracy, pozwolą Państwu spojrzeć na niektóre kwestie inaczej oraz uważnie przyjrzeć się apostołowi, który w biblijnych wykazach wymieniany jest na końcu. Często z dopiskiem: „Ten, który Go zdradził”.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Adres i dojazd

http://noweepifanie.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

8,4
Średnia ocena
Świetne przedstawienie, wspaniała gra aktorska, ciekawa interpretacja.
- Jerzy

16.03 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
8,2
Średnia ocena
Świetne, mądre, śmieszne, bardzo dobrze zagrane. Rozrywka, ale ambitniejsza!
- Bartosz

24.03 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny
9,6
Średnia ocena
Wspaniały, klimatyczny, niepowtarzalny wieczór!
- Lucja

26.03 / 19:00

+ inne terminy

Gatunek: Muzyczny

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

09.03 / 18:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
-,-
Średnia ocena

16.03 / 12:00

+ inne terminy

Gatunek: Warsztat
Kup bilet