Filtry:

Sortuj:

Więcej filtrów:

Więcej filtrów
  1. Jeśli chcesz wyszukać repertuar teatrów w Warszawie, wybierz w górnym rozwijanym menu nazwę miejscowości.
  2. Jeśli chcesz wybrać repertuar danego teatru w filtrach, wybierz nazwę szukanej instytucji.
  3. Wybierz zakres dat, aby zobaczyć, jaki będzie repertuar.
  4. Możesz również zawęzić wybór do wydarzeń z danego gatunku np. komedie albo do biletów w wybranej cenie np. do 40 zł.
  5. Jeśli chcesz znaleźć tylko bilety w promocyjnych cenach, zaznacz checkbox "Promocyjna cena".
  6. Korzystając z naszego serwisu, w łatwy sposób znajdziesz repertuar teatr Warszawa

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2020
XI interdyscyplinarny festiwal wielkopostny
26 lutego − 5 kwietnia 2020 Warszawa

Maria Magdalena to postać, wokół której koncentruje się program 11 edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Z kanonicznych Ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń. Wiemy jednak, że Maria z Magdali towarzyszyła Chrystusowi do końca. Była pod krzyżem i podczas złożenia do grobu. Była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom. W czasach Jezusa świadectwo przekazywane przez kobietę nie miało wielkiej wagi. Ale dla Jezusa widocznie nie stanowiło to problemu. Właśnie Marię Magdalenę uczynił tą, która miała wytłumaczyć mężczyznom, co się wydarzyło.
Głoszenie nowiny o zmartwychwstaniu było częstym tematem widowisk w średniowiecznej Europie i stanowiło podwaliny europejskiego teatru. Teatralny program Festiwalu złożony jest w tym roku z samych premier. Otworzy go spektakl pt. „Maria Magdalena. Wykład o grzechu” w reż. Katarzyny Minkowskiej. Ponadto pokażemy spektakle Darii Kopiec, Karoliny Szczypek, Sławomira Narlocha i Jana Hussakowskiego, które są owocem pracy Laboratorium Nowych Epifanii. Wyjątkowym projektem będzie spektakl „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen – muzyczne przedstawienie w Teatrze Lalka z udziałem Anny Marii Jopek.
Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Nie dotykaj mnie” może nasuwać skojarzenia z ogólnoświatowym ruchem #MeToo. Tymczasem są to słowa Jezusa skierowane do Marii Magdaleny, które w Wulgacie św. Hieronim przetłumaczył jako „noli me tangere”. Grecki oryginał nie jest tak jednoznaczny, jak jego łaciński przekład. Użyty w nim czasownik „haptomaj” rozumieć można jako dotykanie, ale również jako zatrzymywanie, obejmowanie. Między innymi te zagadnienia będziemy badać w ramach cyklu ośmiu warsztatów pt. „Miejsce dotyku”. Warsztaty poprowadzą same kobiety: Anja Franczak, Małgorzata Marczewska, Aga Kozak, Barbara Ciemięga, Aleksandra Klimczak, Katarzyna Szugajew i Zuza Sikorska. Podczas warsztatów pracować będziemy nad tym, co nas dotyka najgłębiej: śmierć, miłość, emocje.
W ewangelicznej scenie „Noli me tangere” Maria Magdalena nie rozpoznaje Chrystusa w ogrodzie i popada w rozpacz. Francuski filozof Jean-Luc Nancy dopatruje się w tej sytuacji analogii ze sztuką religijną, której współczesny widz nie rozpoznaje i nie doświadcza jako pocieszenia czy epifanii. Tegoroczny program muzyczny Festiwalu będzie okazją do przeżycia nawet religijnego zachwytu. Koncerty Graindelavoix, Adama Struga, Monodii Polskiej, Qvinta Essençia, Carine Tinney, Lucasa Henninga, Dziczki i Cataliny Vicens, chórów Centrum Myśli Jana Pawła II i VRC – wprawią w stan uniesienia nawet najbardziej opornych.
Maria Magdalena zapisała się w tradycji jako nawrócona, pokutująca grzesznica. W ewangeliach nie znajdujemy na to mocnego uzasadnienia. Wątki postne i pokutne znajdą jednak swoje odniesienie w programie kulinarnym Festiwalu, tradycyjnie już przygotowanym przez Monikę Kucię. Jedno z wydarzeń kulinarnych pt. „12 kobiet” nakarmi nas nie tylko postnymi w swej prostocie daniami, ale i kobiecymi wspomnieniami oraz zapamiętanymi melodiami w wykonaniu Leny Piękniewskiej.
Przed nami 40 dni i 40 wydarzeń 11 edycji Festiwalu. Okazja, aby dać się dotknąć, zatrzymać i objąć kobiecie przez wieki nazywanej Apostołką Apostołów.

Zespół Festiwalu

Podstawowym celem Festiwalu Nowe Epifanie jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Repertuar Festiwal Nowe Epifanie w Warszawie

Brak wydarzeń spełniających kryteria wyszukiwania.