Jan Baszak - zdjęcie

Jan Baszak

Biały, miękki, elegancki welur otula rzeźby, którymi Jan Baszak mebluje przestrzeń Project Roomu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Artysta próbuje się tu rozgościć i jednocześnie być gospodarzem. Na pierwszy rzut oka jego fotelowe rzeźby przypominają wyspy w centrach handlowych, które mają dawać namiastkę prywatności w przestrzeni publicznej, ale są jednocześnie niedopasowane i zbyt uniwersalne, by zaspokoić indywidualne potrzeby intymności i wygody. Rzeźby Jana Baszaka nie służą jednak do siadania, a artysta dostosowuje je do swoich wymiarów. Co by było, gdyby wszystko było o trzy centymetry wyższe? W projekcie 1,90 m Jan Baszak opowiada o odnajdywaniu się w przestrzeni i odczuwaniu proporcji, ale także o roli rzeźbiarza i potrzebie redefinicji pojęcia realizmu i figuracji w rzeźbie.

Project Room to miejsce prezentacji prac młodych polskich artystów. Wszystkie wystawy przygotowywane są specjalnie dla tej przestrzeni i mają charakter premierowy. W tym sezonie zaprezentowana została już instalacja Kornelii Dzikowskiej, a do końca cyklu będzie można zobaczyć jeszcze prace Adeliny Cimochowicz, Piotra Brucha, Sebastiana Sebulca i Marka Wodzisławskiego.

Jan Baszak (ur. 1994) mieszka i pracuje w Szczecinie. Zajmuje się głównie rysunkiem, rzeźbą i instalacją. Interesuje się podrobionym designem, długotrwałą dłubaniną, choreografią codzienności, którą narzuca architektura oraz tworzeniem kopii. Jest członkiem kolektywu Młode Suki (Iga Świeściak, Grażyna Monika Olszewska), z którym performuje, tańczy, śpiewa i szyje.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski - Adres i dojazd

Jazdów 2, 00-467 Warszawa

http://u-jazdowski.pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.