Belfer - zdjęcie Belfer - zdjęcie

Średnia ocena

96 oddanych głosów
168 zainteresowanych osób

9,0 / 10

Belfer

W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”.

Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udało mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu „Belfer” – dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego.

Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że „Belfer” nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z „Belfra” pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

Autor: Jean Pierre-Dopagne

Przekład: Bogusław Forsztęga

Reżyseria: Michał Kwieciński

Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska

Opinie naszych widzów (41)

 • 10,0/ 10

  Fajne miejsce a Pan Pszoniak doskonały. Bardzo dobra oferta kulturalna.

  me.....@on...et.pl / 17 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  wspaniały p.Pszoniak

  he.....@....pl / 05 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Świetna sztuka i wykonanie.

  ra.....@ya...oo.com / 23 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Byle to dla mnie i męża ogromna radość. Mogliśmy oglądać wielkiego aktora w kameralnych warunkach, na wyciągnięcie ręki. Pan Pszoniak jest klasą dla siebie. Podziwialiśmy opanowanie tekstu i sztukę utrzymania kontaktu z publiczności przez tak długi czas. Dobra akustyka sali.

  an.....@gm...il.com / 15 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Świetna kreacja aktorska.

  sa.....@gm...il.com / 13 kwietnia 2019

Recenzje krytyków (2)

 • „Belfer” jest kolejnym monodramem, jaki widziałem w ostatnich czasach. Przy takim zawodowcu jak Wojciech Pszoniak trudno mówić o poziomie aktorstwa. Pszoniak wciąga publiczność w rozważania tytułowego bohatera i ani przez chwilę nie daje się znudzić. Przez cały spektakl zwraca się bezpośrednio do publiczności, tak jakby była klasą zasłuchanych (albo znudzonych!) uczniaków. Robi to z cudowną mieszaniną znudzenia i odrazy, pod którą wyczuwa się resztki dawnej pasji. Aktorsko to mistrzowska robota i z pewnością niemałe wyzwanie!

  Gdybym był aktorem Całą recenzję przeczytasz tutaj

 • Wojciech Pszoniak w roli Belfra oczarowuje widzów. Ubrany w garnitur, szary płaszcz i kapelusz, wygląda dostojnie. W sposób wyważony, momentami zgorzkniały opowiada o życiu Belfra. Tekst Jean-Pierre Dopagnega jest niezwykle aktualny, przywodzi na myśl skojarzenia z wydarzeniami w toruńskiej szkole czy masakrze w amerykańskim miasteczku Columbine.

  Subiektywnie o teatrze Całą recenzję przeczytasz tutaj

Centrum Kultury Izabelin - Adres i dojazd

ul. Matejki 21
05-080 Izabelin

http://centrum.izabelin.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

9,4
Średnia ocena

07.09 / 16:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
8,0
Średnia ocena

06.09 / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
9,4
Średnia ocena

25.09 / 19:30

+ inne terminy

Gatunek: Monodram
Kup bilet