Bieguny - zdjęcie Bieguny - zdjęcie Bieguny - zdjęcie

Bieguny

W „Biegunach” Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Bohaterowie najważniejszych tekstów „starszych braci” stają się więc sposobem poruszania się po nieskończonym.

Na biegunie podobno co jakiś czas samotny pingwin odłącza się od stada i idzie w głąb lądu. Premedytacja i upór, z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć, pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad. Przetrwać może tylko ten, kto cały czas jest w ruchu.

„Zwichnięty Geniusz”, jak pisali o Norwidzie współcześni, któremu nie udało się wziąć udziału w ekspedycji na Biegun Północny, wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed „drugim sobą” jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa.

Na scenie występują między innymi Jarosław Tomica, Jadwiga Domka, Malwina Kajetańczyk, Marta Bury, Paweł Janyst, Klaudia Cygoń.

Czas trwania: 100 minut

Realizacja

Scenariusz i reżyseria: Paweł Passini

Asystent reżysera: Grzegorz Grecas

Współpraca scenariuszowa: Paulina Tchurzewska

Projekcje: Maria Porzyc

Scenografia i kostiumy: Marta Góźdź

Reżyseria światła: Damian Bakalarz

Reżyseria dźwięku: Tomasz Kraśkiewicz

Centrum Kultury - Adres i dojazd

http://ck.lublin.pl/pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.