Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie Modern Slavery - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

8,7 / 10

Modern Slavery

W zasadzie są wszędzie. W znanych warszawskich restauracjach, na placach budowy, w zamkniętych zakładach produkcyjnych, w przetwórniach, sadach i na farmach. Pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Korei, Filipin, Chin, Wietnamu. Niekiedy są Polakami. Raport Global Slavery Index ujawnia, że w Polsce w 2016 r. żyło ponad 181 tysięcy nowoczesnych niewolników, co odpowiada 0,476% populacji Polski. Niewolnictwo nie jest tu jednak metaforą określającą każdy rodzaj wyzysku. Mówimy o sytuacjach niepłatnej pracy przymusowej, związanej z handlem ludźmi czy fikcyjnym zadłużeniem. Postanowiliśmy przeprowadzić śledztwo i sprawdzić, skąd biorą się takie statystyki, z jakimi sytuacjami, miejscami i historiami są związane. A ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to zjawisko jest całkowicie niewidoczne i rzadko komentowane w debacie publicznej. Z tego działania powstał spektakl-wystawa.

W spektaklu pojawia się opis realnej sytuacji przemocy seksualnej.

Czas trwania: 165 minut
Źródło zdjęcia: Monika Stolarska / Biennale Warszawa

Realizacja

Koncept, reżyseria: Bartek Frąckowiak

Koncept, dramaturgia: Natalia Sielewicz

Scenografia, kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Muzyka, dźwięk: Krzysztof Kaliski, Maciej Szymborski

Światło: Michał Głaszczka

Mapy i wizualizacja danych: Jakub de Barbaro

Asystentka reżysera: Zuzanna Grajcewicz

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Dotyczy zjawiska narastającego a uparcie przez wielu ludzi i wiele instytucji niezauważanego. Otwiera oczy na współczesny wymiar niewolnictwa i pracy przymusowej. Szokuje danymi.

  be.....@gm...il.com / 25 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Świetny spektakl, bardzo mnie poruszył. Skłania do refleksji nad kondycją obecnego świata, nad naszym postępowaniem i pozwala dostrzec, że współczesne niewolnictwo nie jest czymś odległym od naszej rzeczywistości. Byłam autentycznie pod wrażeniem ogromu pracy, który w przygotowanie wystawo-spektaklu został włożony. Poza tym bardzo ciekawy koncepcyjnie i w formie. Szczerze polecam.

  ju.....@gm...il.com / 21 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  Doskonałe! Nie wulgarny w środkach dokument teatralny.

  h......@gm...il.com / 20 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  "Modern Slavery" to niesamowity spektakl, który zwraca uwagę na ważną kwestię w naszym świecie i otwiera oczy na postrzeganie świata.

  mi.....@gm...il.com / 05 czerwca 2018

 • 10,0/ 10

  Bardzo smutny i trudny temat, ale moim zdaniem powinno się mówić o takim temacie, bo się o nim wcale nie mówi, a powinno bo wiele osób jest nie świadomych co się dzieje wokół nich. Daję 10/10 bardzo zasłużone! Brawo! Bardzo polecam ten spektakl.

  in.....@gm...il.com / 23 maja 2018

Biennale Warszawa

Biennale Warszawa jest publiczną instytucją nowego typu oraz nazwą nowego międzynarodowego programu kulturalno-politycznego, łączącego działalność badawczą, aktywistyczną i artystyczną. Ideą Biennale Warszawa jest gromadzenie i porządkowanie wiedzy na tematy związane ze współczesną kulturą, sztuką, ale także polityką. W jego ramach tworzone są i poddawane refleksji nowe idee artystyczne, polityczne, społeczne, ekonomiczne, ekologiczne a także wypracowywane alternatywne modele działania w post-kryzysowym świecie.

Koncept kuratorski programu Biennale Warszawa wynika ze sposobu myślenia oraz założeń działalności Instytucji w trzech obszarach: sztuki/kultury, badania/dyskursu oraz aktywizmu/polityki. Połączenie tych obszarów działania artystycznego daje szansę na wzajemne wzmacnianie potencjału każdego z nich, osiągnięcie synergii, a także pozwala zapobiec marnowaniu idei, dzieł i inicjatyw, które zostały wypracowane. Taki styl działania oznacza również transfer idei, wiedzy i pomysłów w obie strony pomiędzy nauką i sztuką, włączanie sztuki w działania interwencyjne i aktywistyczne w przestrzeni publicznej lub tworzenie projektów badawczo-artystycznych (art-based research). Pomaga w wypracowywaniu nowych, alternatywnych i pozytywnych projektów życia, polityki, wspólnoty, ekonomii i kultury. Istotne jest to, by z wielości perspektyw i doświadczeń nie tworzyć niemożliwych do zniesienia różnic, a nowy świat zaprojektować poprzez uaktywnienie wyobraźni, która ogniskuje uwagę na tym, co wspólne i uniwersalne, a nie na tym, co dzieli i segreguje.

Pierwsza edycja Biennale Warszawa odbywa się w latach 2017/2019 w Warszawie. Jest realizowana zarówno w ramach stałego programu, jak i kilkutygodniowego festiwalu, zamykającego dwuletni cykl pracy.

Adres i dojazd

www.biennalewarszawa.pl

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

10,0
Średnia ocena
Wspaniały spektakl. Uczta dla oka i ucha. Najlepszą recenzją jest śmiech małego widza
- Monika

30.06 / 15:30

+ inne terminy

Gatunek: Dla dzieci

Inne wydarzenia w tej instytucji:

-,-
Średnia ocena

Jutro / 20:00

+ inne terminy

Gatunek: Dramat
Kup bilet