Krzysztof Popek Fresh Air Project - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

8.0 / 10

Krzysztof Popek Fresh Air Project

Koncepcja zespołu oparta jest na brzmieniu oraz indywidualności każdego z muzyków, stąd pieczołowity ich dobór. Kolorystykę tworzy specyficzna, wspólna barwa dwóch instrumentów: flet altowy – puzon a całość podkreślają najwybitniejsi muzycy światowi, współpracujący m.in. z Dexter Gordon`em i Chet Baker’ em pianista Kirk Lightsey, współpracujący m.in. ze Stan Getz, Michael Brecker, Chick Corea, John Scofield, Elvin Jones, Jack Dejohnette- David Friesen oraz legendarny perkusista wspólpacujacy z Archie Schep czy Steve Lacy John Betsch – bezsprzeczne gwiazdy tego quintetu.

Muzyka zespołu oparta jest na kompozycjach własnych a także tzw.”oryginals” które zawierając wspólny „idiom” w sferze aranżycyjno -wykonawczej tworzą jednolity klimatycznie program, gdzie elementy etniczne mieszają się z nowoczesnym bopem, momentami free a wszystko oparte jest na groovowej pulsacji.

Krzysztof Popek od lat pracuje nad stylistyką brzmienia flet altowy ( płyty – „Places”, „Letters & Leaves”, „House of Jade”, „You are in my heart „, „Estate” oraz najnowsza „Fresh Air”) która w chwili obecnej, wydaje się, osiąga swój szczytowy etap.

Krzysztof Popek – najlepszy polski flecista jazzowy od wielu lat niezmiennie zajmujący pierwsze miejsce w ankietach jazzowych miesięcznika Jazz Forum, twórca legendarnej grupy Young Power.

Pierwsze jazzowe kroki stawiał na festiwalach Jazz Juniors’ 82 i Jazz nad Odrą’ 85 zdobywając na obu nagrody indywidualne. Gra na flecie sopranowym i altowym, a oprócz tego jest kompozytorem, aranżerem oraz inspirującym leaderem wielu swoich formacji. Najbardziej znacząca – Young Power, która zyskała niezwykły rozgłos i popularność. Spośród wielu nagranych przez ten zespół płyt na uwagę zasługuje „Man of Tra”, na której gościnnie zagrali również: Tomasz Stańko i Michał Urbaniak. Dużym sukcesem Krzysztofa Popka okazała się płyta „Letters and Leaves” z 1996 r., która była nominowana do Fryderyka ’96 oraz Płyty Roku ’96. W 2005 r. nagrał znaczącą płytę „House of Jade” wraz z Victorem Lewisem, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem. W 2006 r. kolejna płyta „You are in my heart” razem z Joe LaBarbera, Davidem Friesenem, Randy Porterem i Piotrem Wojtasikiem. W kolejnym roku ukazuje się „Estate” nagrana razem z Victorem Lewisem, Cameronem Brownem, Stephenem Scottem i Piotrem Wojtasikiem. Krzysztof Popek koncertował w najważniejszych klubach w całej Europie, a także między innymi na takich festiwalach jak: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree, Molde International Jazz Festival, Göttinger Jazzfestival, Leverkusener Jazz Tage, Nancy Jazz Pulsations, Berlin Jazz Tage, Stockholm Jazz and Blues All Stars Festiva. W roku 1997 wraz ze swoim kwintetem wystąpił w Bonn na uroczystości przystąpienia Polski do NATO.

Obecnie koncertuje z FRESH AIR PROJECT w dwóch odsłonach: z czołowymi polskimi muzykami oraz z amerykańskimi muzykami: Davidem Friesenem, Kirkiem Lightseyem oraz Johnem Betschem.

Grzegorz Nagórski – puzonista, kompozytor, doktor Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. nieprzerwanie od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Jego profesjonalny debiut miał miejsce na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 r. z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie „Play Monk”. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami „New Coast”, „After Action Satisfaction” oraz „Young Power”. Po ukończeniu studiów muzycznych w Katowicach, Grzegorz Nagórski otrzymał stypendium w University of Miami, USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multiinstrumentalistą Ira Sullivanem oraz wystąpował z Rayem Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem, Slide Hamptonem, Johnem Fedchockem oraz Red Rodneyem.

Po powrocie do Polski w 1996 r. Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Staroniewiczem, Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Rozpoczął również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria), z którym w roku 2000 koncertował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów Bobem Brookmeyer’em.

W roku 2007 powołał do życia swój kwartet, a w 2008 roku ukazała się płyta „Dedication”, nagrodzona Fryderykiem w 2009 w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku. W 2011 r. ukazała się druga płyta puzonisty „OVER & OVER”. Otrzymała ona 3 nominacje do nagrody Fryderyka 2012 w kategoriach: Jazzowy Album Roku, Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Aranżer i Kompozytor Roku. Skład zespołu tworzą: Paweł Tomaszewski, Andrzej Święs i Łukasz Żyta.

Kirk Lightsey – amerykański pianista jazzowy. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, uczył się też gry na flecie i klarnecie. Począwszy od 1960 roku występuje jako akompaniator dla śpiewaków, z czasem nawiązuje współpracę z muzykami jazzowymi, takimi jak: Yusef Lateef, Betty Carter, Pharoah Sanders, Bobby Hutcherson, Sonny Stitt, Chet Baker, i Kenny Burrell.

Od 1979 do 1983 roku koncertował z wybitnym saksofonistą Dexterem Gordonem. W 1980 roku, współpracuje z Jimmy Raney, Clifford Jordan, Woody Shaw, David Murray, Joe Lee Wilson, Adam Taubitz, Harold Land, Gregory Porter i Paul Zauner.

W 2004 r. wydał podwójny album „The Nights of Bradleys” z basistą Rufusem Reid.

David Friesen – amerykański kontrabasista, artysta solowy oraz sideman. Naukę gry na instrumencie podjął późno, odbywał wówczas służbę wojskową w Niemczech (od 1961 r.).

Pierwszy album solowy zatytułowany „Color Pool” zarejestrował w 1975 roku. W latach późniejszych współpracował z gitarzystą Johnem Stowellem, pianistą Stevenem Halpernem oraz flecistą i saksofonistą Paulem Hornem.

Prawdopodobnie największy sukces komercyjny odniósł za sprawą albumu „Other Times, Other Places” z 1989 roku, który uplasował się na 11. miejscu listy Billboard Top Jazz Albums.

David Friesen współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Chick Corea, Michael Brecker, Stan Getz, Dexter Gordon, Kenny Garrett oraz Dizzy Gillespie.

John Betsch – amerykański perkusista, uczeń Maxa Roacha i Archiego Sheppa, wieloletni współpracownik Steve’a Lacy’ego. Mając lat dziewięć, John Betsch rozpoczął naukę gry na perkusji w szkolnej orkiestrze. W latach 1977-79 współpracował z Abdullah Ibrahimem, w kolejnych latach z Archie Shepp’em, czy Steve’em Lacy’m. Od lat związany jest również z polską sceną jazzową – z Piotrem Wojtasikiem.

Brzmienie Betscha zawsze charakteryzowano jako agresywne. Jego gra była zaczepna i niekonwencjonalna. Obecnie, nic się nie zmieniło. Nadal dzięki swoim swingowym próbom buduje napięcie i odpowiada za poszerzanie granic stylu free.

Jako lider, John Betsch nagrał tylko jeden album, Earth Blossom (1974), pod szyldem John Betsch Society. Jest to płyta z elementami muzyki świata, pełna szamańskich motywów, hippisowskiego ducha, jazzowego Flower Power i przede wszystkim wyzwolenia, tak bardzo charakterystycznego dla gry Johna Betscha.

Obsada

Krzysztof Popek – flet

Wojciech Niedziela – fortepian

Grzegorz Nagórski – puzon

Andrzej Zielak – kontrabas

Kazimierz Jonkisz – perkusja

Realizacja

FLET: Krzysztof Popek

FORTEPIAN: Wojciech Niedziela

PUZON: Grzegorz Nagórski

KONTRABAS: Andrzej Zielak

PERKUSJA: Kazimierz Jonkisz

12on14 Jazz Club

12on14 Jazz Club to miejsce niezwykłe - jego założycielami i właścicielami są Katarzyna Pierchała i Tomasz Pierchała. Pomysł na stworzenie 12on14 Jazz Club zrodził się z ich wielkiej miłości do muzyki jazzowej.

Pierwszym miejscem, w którym znajdował się 12on14 Jazz Club, było warszawskie Stare Miasto, z czasem 12on14 Jazz Club przeniesiony został do nowej siedziby, która obecnie znajduje się przy ul. Stanisława Noakowskiego 16 - jej wielkie otwarcie miało miejsce 4 maja 2016 roku, podczas którego wystąpiła amerykańska wokalistka Julie Silvera.

Na zmianę siedziby wpływ miała między innymi zbyt mała sala koncertowa - dziś 12on14 Jazz Club dysponuje salą, która może pomieścić nawet 150 osób.

12on14 Jazz Club to miejsce, w którym spotykają się ludzie kochający muzykę jazzową - cieszy się ono ogromnym uznaniem wśród muzyków oraz miłośników muzyki jazzowej.

Repertuar 12on14 Jazz Club jest niezwykle bogaty. Co miesiąc w ofercie przygotowywanej przez 12on14 Jazz Club znaleźć możemy wiele koncertów znakomitych polskich i zagranicznych muzyków. Ogromną popularnością w 12on14 Jazz Club cieszą się również koncerty Jam Session, która są doskonałą okazją do tego, aby spotkać się, posłuchać muzyki jazzowej i miło spędzić czas. Dodatkowo w każdy piątek w RadioJAZZ.FM posłuchać możemy transmisji na żywo z piątkowych koncertów odbywających się w 12on14 Jazz Club.

12on14 Jazz Club to miejsce wyjątkowych spotkań z muzyką jazzową, w którym również można smacznie zjeść i napić się dobrego wina i nie tylko.

Bilety do 12on14 Jazz Klub kupić można przez internet za pośrednictwem portalu www.eWejsciowki.pl lub strony internetowej klubu, a także w kasie klubu, która czynna jest od poniedziałku do soboty od godz. 12.00 do godz. 24.00.

Adres i dojazd

ul. Stanisława Noakowskiego 16
00-666 Warszawa

http://12on14club.com/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

9.5
Średnia ocena

28.07 / 22:00

29.07 / 22:00

+ dostępnych 8 innych terminów

Gatunek: Taneczny
Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.