Filtry:

Sortuj:

Więcej filtrów:

Więcej filtrów

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

plac Stanisława Małachowskiego 3
00-916 Warszawa

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.
Galeria organizuje wystawy czasowe. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Pawła Althamera, Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Yayoi Kusamy, Niki de Saint Phalle, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Wolfganga Tillmansa czy Billa Violi. Zachęta przygotowuje też często szeroko dyskutowane wystawy problemowe, jak „Klasycy XX wieku”; „Rewolucje 1968”; „Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej”; „In God We Trust”; „Postęp i higiena”; „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce” czy „Zaraz po wojnie”. Część prac tworzonych przez artystów na konkretne wystawy trafia do kolekcji Zachęty.
Zadaniem Zachęty jest również opieka merytoryczna i organizacja ekspozycji w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury — jednych z najważniejszych festiwali sztuki na świecie. Galeria prowadzi też działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych, publikuje książki o sztuce współczesnej, gromadzi informacje na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku.
Od początku Zachęta była otwarta na młodych artystów. Dziś ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3. To przestrzeń-laboratorium i scena artystycznych eksperymentów. Ponadto co dwa lata (od 2003 roku) Zachęta wspólnie z Deutsche Bank Polska organizuje konkurs i wystawę „Spojrzenia” dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej.
Jednym z najważniejszych zadań wpisanych w społeczną misję Zachęty jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a tym samym ułatwianie odbiorcom z różnych środowisk i grup kontaktu z nią. Wizerunki prac z kolekcji Zachęty, materiały dokumentacyjne, edukacyjne i większość publikacji udostępniane są na licencjach Creative Commons na stronie internetowej Galerii. To część realizowanego od 2011 roku projektu Otwarta Zachęta, w ramach którego galeria prowadzi politykę otwartościową.