Filtry:

Sortuj:

Więcej filtrów:

Więcej filtrów

Festiwal Nowe Epifanie

Festiwal Nowe Epifanie 2018
IX interdyscyplinarny festiwal wielkopostny
14 lutego – 25 marca 2018

Król – to temat, wokół którego skupiają się wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji
Festiwalu Nowe Epifanie: spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania, wydarzenia kulinarne.

Razem z artystami zapraszamy do odkrywania wieloznaczności postaci króla. W kontekście Wielkiego Postu najważniejszym z króli jest Jezus Chrystus. Jego panowanie opiera się na paradoksach i wprowadza nowy ład. Otwiera to pole do rozmowy zarówno na temat władzy, związanych z nią przymiotami, jak też służby i ofiary.

Główne hasło tegorocznej edycji interpretujemy również jako opowieść o władzy świeckiej – niemal cała tradycja teatru od Ajschylosa, przez Szekspira, do twórców współczesnych, podejmuje temat praw i obowiązków władcy. Podczas Festiwalu będzie można dostrzec to w sztukach nawiązujących do rozmowy Jezusa z Piłatem, jak „Piłat i król” Bartosza Żurowskiego, czy „Jestem” – spektaklu przygotowanego przez twórców projektu „Biblia Audio Superprodukcja” pod kierownictwem Krzysztofa Czeczota.

Istotne będą dla nas także odniesienia do historii Polski. Burzliwe losy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Królestwa Polskiego, zabory, odradzająca się niepodległość, której stulecie obchodzimy – tematy te znalazły swoje odbicie w kulturze, inspirując artystów do twórczych wypowiedzi i generując coraz to nowe interpretacje, odczytania. Jednym z nich będzie premiera reżyserowanego przez Łukasza Kosa spektaklu „Król-Duch”. W swoim poemacie Juliusz Słowacki opisał wizję ducha, wcielającego się we władców Polski i Rusi. W historii tej duch jest przyczyną zarówno spektakularnych zwycięstw, jak i ogromnych klęsk. Inspiruje do działania, wyrywa ze stagnacji i rozleniwienia. W ramach festiwalu chcemy się zastanowić, co dziś może być takim polskim duchem? Gdzie szukać wspólnej przestrzeni? Czy nasz naród spajają postaci wielkich władców, czy też raczej silna tradycja ruchów społecznych, reprezentowanych zarówno przez sarmatyzm, jak i doświadczenie „Solidarności”.

Ale Festiwal to nie tylko teatr. Jak co roku, silną propozycją są wydarzenia muzyczne, których kuratorem jest Łukasz Kozak. Warto zwrócić uwagę na dwa koncerty, podczas których usłyszmy słynny belgijski zespół Graindelavoix: „Ciemne Jutrznie” i „Nieszpory cypryjskie”. Interesująco zapowiada się także wieczór z „Psałterzem polskim” – swoją interpretację zaproponują Adam Strug i Monodia Polska oraz Maria Erdman. Tradycją imprezy są już też spotkania kulinarne Moniki Kuci. Ciekawie zapowiada się uczta „Bieda król”, w której wspólnie z zaproszonymi szefami kuchni i artystami zasiądziemy do kolacji przygotowanej z niedocenianych na co dzień w kuchni składników.

Brak wydarzeń spełniających kryteria wyszukiwania.