Issipile - zdjęcie

Średnia ocena

19 oddanych głosów

9,2 / 10

Issipile

Zapraszamy na premierę online opery barokowej "Issipile" Antonia Bioniego.

Fabuła opery opiera się na greckiej mitologii, a jej akcja rozgrywa się na antycznej wyspie Lemnos. Issipile, córka króla odkrywa intrygę i spisek uknuty przez żony królewskich żołnierzy. Zazdrosne, urażone i odtrącone kobiety, planują zemstę i mord na mężach podczas bachanaliów – święta ku czci boga Bachusa. Issipile niweczy te plany, ratując życie ojca, jednak nie jest to koniec tragicznych losów bohaterki. Kompozycja Bioniego to urzekająca, wzorowana na greckich dramatach, historia o miłości, zemście, zdradzie i piratach. Piękne libretto opery chętnie wykorzystywali ówcześni kompozytorzy jak m.in. Scarlatti, Hasse, czy Gluck.

Opera barokowa Issipile skomponowana została w 1732 r. przez Antonia Bioniego – włoskiego kompozytora i śpiewaka działającego na terenie Śląska oraz Czech. Libretto napisał Pietro Metastasio – włoski pisarz, librecista i poeta na dworze wiedeńskim.

Premiera opery jest próbą wskrzeszenia cennego i unikatowego dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenia twórczości weneckiego kompozytora polskim odbiorcom.

Partnerzy projektu: Willa Lentza, Ars Augusta, OP ENHEIM, Kaufhaus Gorlitz, METRUM +

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura-Interwencje 2021

Nagranie spektaklu odbędzie w Willi Lentza w Szczecinie.

Obsada

Issipile Merlind Pohl

Rodope Georgia Tryfona

Eurinome Małgorzata Przybysz

Learco Roberto Jachini Virgili

Giasone Jakub Borowczyk

Toante Jakub Borgiel

Realizacja

Lausitzer Baroque Ensemble:

Skrzypce barokowe : Helmut Riebl, Christophe Mourault, Mateusz Janus, Katarzyna Cendlak

Altówka: Karolina Janik, Dominika Garncarz

Wiolonczela barokowa : Szczepan Dembiński

Kontrabas :Marcin Bajon

Teorba: Maria Wilgos

Klawesyn: Adam Piotr Rorat

Dyrygent: Enrique Gómez-Cabrero Fernández

Opinie naszych widzów (11)

 • 10,0/ 10

  Spektakl udał się wyśmienicie!

  ja.....@gm...il.com / 06 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Najbardziej podobał mi się zespół "Metrum": piękne stroje z epoki znakomicie podkreślały jej koloryt. Wspaniałe zdjęcia - ujmujące wnętrza, wyeksponowane detale, które są niewidoczne dla oczu postronnego obserwatora. Śpiewacy odtwarzający role głównych postaci bardzo przekonująco oddali emocje drzemiące w bohaterach. Świetny pomysł na odkrycie ciekawego, ale zapomnianego dzieła kompozytora Antonio Bioniego, działającego przez wiele lat we Wrocławiu. Wysoki poziom artystyczny,

  me.....@gm...il.com / 03 listopada 2021

 • 10,0/ 10

  Niesamowite połączenie kolorów kina i opery, wprost nie można oderwać od tego zmysłów. Dwie i pół godziny a czas leci jak zaczarowany. Dobór solistów bezbłędny, wprost inaczej bym nie mógł sobie tego wyobrazić. Końcowa aria matki rodu Eurinome mistrzostwo! Tak bardzo chwytająca za serce, że mógłbym ciągle do tego wracać. Niezwykła gra aktorska i interpretacja, serce na wierzchu wydarte... ta scena szaleństwa chyba będzie mi się śnić po nocach. Ja chcę jeszcze więcej!!!

  gi.....@gm...il.com / 29 października 2021

 • 10,0/ 10

  Bardzo mi się podobał spektakl. Utalentowani artyści. Cieszę się, że mogłam go obejrzeć. Zawsze milej byłoby być w gmachu Opery, ale jestem zadowolona i z takiej możliwości.

  El.....@gm...il.com / 26 października 2021

 • 10,0/ 10

  Najlepsza rola matki.

  ma.....@gm...il.com / 25 października 2021

 • 10,0/ 10

  Piękna muzyka i bardzo ciekawy pomysł jej przedstawienie w formie filmowej w pięknej willi w Szczecinie. Wielkie brawa dla wszystkich uczestniczących,

  ar.....@gm...il.com / 25 października 2021

 • 10,0/ 10

  Super realizacja. Zupełnie inne podejście do opery, w przepięknych wnętrzach a nie na scenie,

  pi.....@gm...il.com / 25 października 2021

 • 9,0/ 10

  Stroje, śpiewy, dekoracja intrygujące---rozmach inscenizacyjny godny pozazdroszczenia----dramatyczna mimika, ciekawe ujęcia, i zgrabna muzyka! Brawo!

  ap.....@ru...on.pl / 25 października 2021

 • 8,0/ 10

  świetne głosy, znakomita kamera i reżyseria, piękne kobiety i płynąca zgrabnie muzyka - cóz więcej potzreba dla pieknego wieczoru z operą

  ap.....@ru...on.pl / 04 listopada 2021

 • 7,0/ 10

  Mimo zawiłej fabuły udało się wykonawcom przekazać najważniejsze afekty - uwagę zwracała szczególnie sugestywna interpretacja recytatywów przez p. Jakuba Borowczyka. (szkoda tylko, że w jego ariach da capo zabrakło zdobień). Duże wrażenie zrobiły na mnie odtwórczynie partii Rodope i Eurinome. Obiekt do realizacji dzieła - wymarzony, dobre ujęcia filmowe i ważny, choć niewidoczny bohater dzieła - mała orkiestra barokowa. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich współtwórców dzieła!

  wi.....@po...ta.fm / 04 listopada 2021

 • 3,0/ 10

  Mało dynamiczna sztuka

  pa.....@gm...il.com / 28 października 2021

Opera na Zamku - Adres i dojazd

ul. Korsarzy 34 (Zamek Książąt Pomorskich wejścia A i F)
Szczecin

http://www.opera.szczecin.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.