„Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie „Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie „Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie „Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie „Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie „Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów

8,3 / 10

„Così fan tutte” czyli „Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków” / ONLINE

„Wierność kobiety jest jak Feniks, wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie wie gdzie jej szukać...“

Tak śpiewa na początku Così fan tutte Don Alfonso, jeden z bohaterów opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta, powodując tym samym lawinę niespodziewanych działań i zdarzeń: od cynicznego zakładu i pieniędzy stawianych przez młodzieńców na wierność swych wybranek przez późniejsze sprytne fortele, uwikłanie w zmowę nowych zalotników, po śluby i truciznę. A wszystko to w przepięknej scenerii mórz południowych, gdzie powietrze jest gorące, a namiętności jeszcze bardziej. Liczne pomyłki i zamiany ról czynią z Così fan tutte najzabawniejszą chyba komedię w dorobku Mozarta, która ma jednak poważne przesłanie – skłania do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi. By podkreślić ponadczasowy charakter tej opowieści realizatorzy umieszczają jej akcję blisko współczesności, jedynie aluzyjnie odnosząc się do epoki Mozarta, w której Così fan tutte było prawdziwym skandalem obyczajowym.

Czas trwania: 190 minut
Źródło zdjęcia: Fot. Piotr Nykowski

Obsada

Fiordiligi – Victoria Vatutina

Dorabella – Monika Korybalska

Guglielmo - Paweł Konik

Ferrando - Pavlo Tolstoy

Despina – Anna Farysej

Don Alfonso – Tomasz łuczak

Klawesyn Monika Kolasińska

Orkiestra i chór Opery na Zamku

Dyrygent – Jerzy Wołosiuk

Inspicjent – Katarzyna Berowska

Realizacja

Kierownictwo muzyczne – Jerzy Wołosiuk

Reżyseria – Jacek Papis

Scenografia – Julia Skrzynecka

Kostiumy – Martyna Kander

Reżyseria świateł – Karolina Gębska

Przygotowanie chóru – Małgorzata Bornowska

Opinie naszych widzów (9)

  • 10,0/ 10

    Bardzo przyjemnie się ten spektakl oglądało na ekranie.

    an.....@gm...il.com / 28 kwietnia 2021

  • 10,0/ 10

    Przedstawienie świetnie zaśpiewane, zagrane i zadyrygowane. Pyszna scenografia i kolory. Duże pozytywne zaskoczenie z teatru o którym rzadko się myśli wymieniając wiodące sceny muzyczne w Polsce. Liczę, że będę miał więcej okazji oglądanie w sieci przedstawień z Opery w Szczecinie.

    ma.....@au...af.pl / 18 kwietnia 2021

  • 10,0/ 10

    Znakomici Victoria Vatutina jak i Pavlo Tołstoj. Spektakl obejrzałem z wielką przyjemnością. Gratuluję wszystkim wykonawcom, orkiestrze i reżyserowi i

    an.....@gm...il.com / 17 kwietnia 2021

  • 10,0/ 10

    Wyjatkowy i świeży pomysł na inscenizację tej opery bardzo przypadł mi do gustu. Wyjątkowo spodobały mi się oszczędne i minimalistyczne dekoracje, a także pokazanie akcji w wąskim kadrze, dzięki czemu łatwo było się skupić na tym co ważne. Gorąco polecam!!!

    mi.....@gm...il.com / 19 maja 2019

  • 10,0/ 10

    Piękne stroje, dekoracje, śpiew i fabuła wciąż aktualna oraz pełna uroku.

    iw.....@gm...il.com / 24 marca 2019

  • 10,0/ 10

    Super

    ni.....@....pl / 24 marca 2019

  • 7,0/ 10

    Spektakl bardzo dobry. Muzyka, stroje, scenografia przepiękne. Interpretacja samej opery przez reżysera bardzo trafna i wzbogacająca klasycystyczne dzieło. Może nie jest to moja ulubiona opera, ale bardzo udana i warta zobaczenia. Jedynie krzesła nie wygodne, siedzenia całkiem ok, ale bardzo mało miejsca na nogi.

    k......@on...et.eu / 26 marca 2019

  • 5,0/ 10

    Największym i jedynym rozczarowaniem była scenografia. Rzutowała na całość odbioru i powyższą ocenę. Ograniczenie sceny do... - w zamyśle pocztówki, w odbiorze - do małego ekranu telewizora sprawiło, że opera zamiast wspaniałym spektaklem dla ucha i oka, okazała się nieustającym oczekiwaniem na zobaczenie czegoś więcej.

    ma.....@ce...ki.eu / 24 marca 2019

  • 1,0/ 10

    Super! Nieco długie, żeby obejrzeć "na raz" w domu. ;) Inaczej jednak płynie czas w operze, a inaczej w domu. Generalnie - super! I Ania Farysej - REWELACJA! Piękny głos, piękna gra aktorska, widać, że ma ogromną świadomość tego, że jest na scenie. Brawo!

    kl.....@gm...il.com / 19 kwietnia 2021

Opera na Zamku - Adres i dojazd

ul. Korsarzy 34 (Zamek Książąt Pomorskich wejścia A i F)
Szczecin

http://www.opera.szczecin.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.