Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie Troja(n) - zdjęcie

Średnia ocena

5 oddanych głosów

9,0 / 10

Troja(n)

Muzyka skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu, odtwarzana z nagrania wykonanego przez Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu, z symultaniczną warstwą instrumentalną zaadaptowaną komputerowo.

Podstępny wirus tkwi przyczajony w każdym z nas. Zakłóca bieg powszechnej historii i pojedynczych ludzki opowieści. Niekiedy usypia (a my razem z nim usypiamy naszą czujność), by po latach wybuchnąć na nowo i ze zdwoją siłą zniszczyć to, co wydawało się stabilne.

Mitologiczna Troja i dobrze znani bohaterowie – Helena, Parys, Achilles, Priam – stali się inspiracją dla twórców baletu „Trojan”. Realizatorzy z czułą precyzją z mitologicznej opowieści wybrali to, co w niej uniwersalne. W ich odczytaniu trojański mit staje się symbolem dręczącego ludzkość wirusa zła. Tak niewiele trzeba, aby go uwolnić. „Bądźmy czujni!” – ostrzegają nas twórcy przedstawienia.

„Trojan” to spektakl niezwykle spójny: od choreografii – debiut na dużej scenie Viktora Davydiuka, twórcy związanego z poznańskim zespołem baletowym, poprzez skomponowaną na potrzeby spektaklu muzykę– Gabriel Kaczmarek (to jego kolejna kompozycja przygotowana dla Teatru Wielkiego), dramaturgię (Katarzyna Frątczak), projekcje (Karolina Mikołajczuk), scenografię (Magda Flisowska) i światła (Wiktor Kuźma). Wszystkie te elementy stanowią o sile przedstawienia. Oraz doskonali tancerze. Duet Heleny i Parysa z niezwykłą mocą próbują ocalić miłość w czasie zarazy.

Czas trwania: 105 minut

Realizacja

reżyseria i choreografia: Viktor Davydiuk

dramaturgia: Katarzyna Frątczak

scenografia i kostiumy: Magda Flisowska

projekcje: Karolina Mikołajczuk

reżyseria świateł: Wiktor Kuźma

asystent choreografa: Evgeniia Meissner

asystent choreografa: Andrzej Płatek

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Piękne wydarzenie, ogrom pracy! Prawdziwi artyści, dziękuje!

    we.....@gm...il.com / 13 czerwca 2022

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - Adres i dojazd

http://www.opera.poznan.pl/

Kup bilet