Requiem - zdjęcie

Requiem

Najbardziej tajemnicza kompozycja Mozarta, nad której ukończeniem pracował jeszcze dwa dni przed własną śmiercią, zabrzmi w Kościele ojców Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha. Trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce do prezentacji tego dzieła, które od czasów powstania wzbudza kontrowersje nie tylko wśród znawców muzyki klasycznej, ale i wielbicieli popkultury.

Atmosferę wokół Requiem podgrzał niewątpliwie oscarowy „Amadeusz” Miloša Formana, w którym widz otrzymuje sugestię, iż utwór zamówił u Mozarta Antonio Salieri, dręczony chorobliwą nienawiścią do genialnego kompozytora. Prawda jest prostsza i bardziej trywialna. Requiem powstało na życzenie hrabiego Franciszka Walsegga zu Stuppach opłakującego śmierć żony. Hrabia był znany też z mniej podniosłych działań: podpisywał zamawiane u różnych kompozytorów utwory swoim nazwiskiem. Mozart pracował nad Requiem intensywnie, jednocześnie komponując Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Być może tempo i niezbyt zdrowy tryb życia przyczynił się do gwałtownego rozwoju choroby i przedwczesnej śmierci artysty. Jak podają legendy, umierał w przekonaniu, że żałobne requiem komponuje na własny pogrzeb.

--------------------------------------------------

W tym szczególnym czasie chcemy, by nasze spotkanie z Wami odbywało się w atmosferze jak najbardziej zbliżonej do normalności. Prosimy Was o wyrozumiałość i dostosowanie się do ograniczeń, jakie na nas nałożono. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Teatr Wielki w Poznaniu:

1. Jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną – zostań w domu.

2. Zabierz ze sobą maseczkę. Po wejściu do budynku obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.

3. Po wejściu do budynku zdezynfekuj dłonie.

4. Zapoznaj się z regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych oraz jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i

podpisane (w dniu odbywania się wydarzenia) oświadczenie uczestnika wydarzenia, jeśli nie – wypełnij je w budynku, w miejscu wskazanym przez obsługę.

5. Prosimy o wcześniejsze przybycie na wydarzenie – osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych Widzów!

Czas trwania: 60 minut

Obsada

sopran: Małgorzata Olejniczak-Worobiej

mezzosopran: Magdalena Wilczyńska-Goś

tenor: Piotr Friebe

bas: Damian Konieczek

wykonawcy: chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Realizacja

dyrygent: Marco Guidarini

przygotowanie chóru: Mariusz Otto

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - Adres i dojazd

http://www.opera.poznan.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.