Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie Rigoletto | Online #WspieramKulture - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

5,5 / 10

Rigoletto | Online #WspieramKulture

#operaotwiera… Archiwum, czyli „Rigoletto” – gorycz zemsty i cynizm władzy w renesansowych dekoracjach. . Link do bezpłatnej transmisji znajdziesz na stronie Teatru: KLIKNIJ TUTAJ

„Przekleństwo!” („La maledizione!”) – ostatnie słowo Rigoletta, dworskiego błazna i czułego ojca, którego flirt z władzą kończy strata ukochanej córki – najlepiej streszcza fabułę hitu Verdiego. Choć krytycy powątpiewali w powodzenie kompozycji, zrywającej ze sztywnym kanonem tworzenia, sam Verdi był przekonany, że „Rigoletto” jest jego najlepszą operą, w której walory muzyczne współgrają w pełni z dramatycznym przebiegiem akcji.

I nie mylił się – nie ma bowiem teatru operowego, gdzie przynajmniej raz w sezonie nie rozbrzmiewają arie bezdusznego Księcia. Poznańska realizacja historii upadku Rigoletta to spotkanie uznanych w teatrze operowym twórców: Doroty Roqueplo (kostiumy) i Pawła Dobrzyckiego (dekoracje) z debiutującym na scenie muzycznej Marcinem Bortkiewiczem (reżyseria). Paszportem do„Rigoletta” stał się dla Bortkiewicza film „Noc Walpurgii” z fenomenalną kreacją Małgorzaty Zajączkowskiej w roli żegnającej się z karierą diwy operowej. Filmowe, bliskie kinu noir elementy, wprowadził Bortkiewicz w swojej realizacji dzieła Verdiego, łącząc frywolność dworskich igraszek z buzującym od intryg podskórnym życiem dworu.

Poznański „Rigoletto” to także muzyczna uczta. Przy pulpicie dyrygenckim maestro Gabriel Chmura, jako Rigoletto Dario Solari. Wzruszająca Aleksandra Kubas-Kruk jako Gilda i Marco Kim w roli Księcia.

„Zitti, zitti…” („Bądźmy cicho”) śpiewają dworzanie Księcia – tragedia zaraz się rozpocznie…

#operaotwiera… Archiwum to odpowiedź poznańskiego Teatru Wielkiego na wywołaną pandemią konieczność odwołania zaplanowanych przedstawień. Zamiast teatralnych– najwygodniejszedomowe fotele i scena pomniejszona do ekranu komputera lub telewizora. Spektakl i emocje – gwarantujemy –pozostają te same. #opera otwiera… Archiwum to projekt odkrywający niezwykłą różnorodność współczesnych realizacji operowych. Wybraliśmy z repertuaru najlepsze inscenizacje, nowatorskie, nagrodzone, te, które odbiły się szerokim echem. Jeśli chcą Państwo dołączyć do grona naszych Widzów, będziemy zaszczyceni.

https://opera.poznan.pl/pl/rigoletto-giuseppe-verdi

Źródło zdjęcia: fot. Bartek Barczyk

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki - Adres i dojazd

ul. Aleksandra Fredry
60-967 Poznań

http://www.opera.poznan.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.