Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie Beginning - zdjęcie

Średnia ocena

18 oddanych głosów

7,2 / 10

Beginning

Polska prapremiera sztuki „Beginning” Davida Edridge’a w reżyserii Adama Sajnuka, z rolami Marii Seweryn i Tomasza Borkowskiego,

Sztuka miała swoją prapremierę światową na londyńskim West Endzie zaledwie wiosną tego roku, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. To opowieść o spotkaniu pary singli w jednej z europejskich aglomeracji. Próba opisania rodzącej się relacji między czterdziestoletnimi samotnymi Europejczykami, których dotychczasowe wybory, tak prywatne, jak i zawodowe, doprowadziły do miejsca, w którym bliskość, tradycyjne rozumienie związku, partnerstwo czy rodzina stały się pojęciami abstrakcyjnymi, ideami, nie tyle niepożądanymi, ile niemożliwymi.

„Beginning” będzie próbą skomentowania nie tylko kondycji współczesnego singla, ale przede wszystkim przeanalizowania mechanizmów społecznych doprowadzających do sytuacji, w której co szósty mieszkaniec Unii Europejskiej deklaruje się jako „singiel z wyboru”, a statystyki w Polsce wskazują już na ponad 7 milionów samotnych. „Cywilizacja samotnych” jako współczesny obraz spełnionego, szczęśliwego modelu życia czy może „epidemia samotności” jako zaraza XXI w.

„Beginning” to metafizyczna, psychologiczna opowieść inicjacyjna. Rzecz dotyczy dwójki czterdziestokilkuletnich mieszkańców wielkiego, europejskiego miasta, którzy po wielu życiowych zakrętach podejmują próbę zawiązania uczuciowej relacji.

Ona - niezależna, nowoczesna, zaangażowana feministka skupiona na karierze i samorealizacji. Cyniczna, krytycznie odnosząca się do pojęć „tradycyjna rodzina”, „wspólnota”, „małżeństwo”. Nastawiona na niezobowiązujące przygody i szeroko rozumiany „związek otwarty”.

On – rozwodnik pozbawiony praw opieki nad jedyną córką, mieszkający z emerytowaną matką. Silny, ale złamany mężczyzna, zgorzkniały, pozbawiony złudzeń i wiary w możliwość kolejnego początku. Wrażliwy, zagubiony idealista.

Jest to niezwykle przejmująca opowieść o samotności i potrzebie bliskości w świecie, który kreuje wizerunek niezależnego, spełnionego singla jako jedyną słuszną drogę ku szczęściu i samozadowoleniu. W świecie, który krytykuje i odrzuca tradycyjne wartości, lansuje kult jednostki i koncentruje nas na „ja” i „dla mnie”. W świecie w którym nie ma miejsca na słabość i brzydotę, na przegranych i sfrustrowanych, gdzie tryskający kolorowym optymizmem profil na Facebooku czy Instragramie stał się jedyną miarą spełnienia. W świecie, w którym kult pozytywnego myślenia wyparł potrzebę refleksji czy melancholijną wrażliwość i zdegradował - wydawałoby się - naturalną potrzebę posiadania punktu odniesienia w drugim człowieku: „Jestem sam z wyboru”, „Mam pracę i pieniądze”, „Nie muszę się przed nikim tłumaczyć”, „Chodzę na jogę, japoński, kurs samodoskonalenia, gram w tenisa, mam psychoterapeutę, coacha, trenera, niczego więcej nie potrzebuję”.

„Beginning” jest złożoną analizą współczesnej, zachodniej cywilizacji pełnej lukrowanych obietnic i nośnych haseł. Jest brutalną i szczerą próbą zajrzenia w serca i umysły „postaci”, które na co dzień widujemy „naturalnie” roześmiane na słonecznym selfie. To historia miłości niemożliwej, owszem – kuszącej i wyczekiwanej, ale jednocześnie skomplikowanej, a przede wszystkim wymagającej od nas częściowego ustąpienia ze swoich z góry upatrzonych pozycji. Miłości dla której coraz trudniej zrezygnować z wygodnego, niezobowiązującego życia niezależnego, nowoczesnego singla.

Na scenie występuje Tomasz Borkowski, Maria Seweryn.

Realizacja

Reżyseria: Adam Sajnuk

Scenografia: Katarzyna Adamczyk

Muzyka: Michał Lamża

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Bardzo podobała mi się gra aktorów!!! Temat b. aktualny.

  el.....@tl...en.pl / 25 stycznia 2019

 • 9,0/ 10

  Świetna gra aktorska i dobre dialogi

  Pa.....@....pl / 27 lutego 2019

 • 8,0/ 10

  Poruszający. Gorzki. Wyśmienicie zagrany.

  kh.....@....pl / 19 grudnia 2018

 • 7,0/ 10

  Bardzo dobry tekst, świetni aktorzy, przekombinowana aranżacja przestrzeni gry sprawiająca, że z żadnego miejsca na widowni nie da się wygodnie śledzić przebiegu akcji.

  to.....@in...ny.pl / 23 stycznia 2019

 • 6,0/ 10

  Dobra gra aktorska, fatalna scenografia

  ma.....@ad...es.pl / 04 października 2019

 • 2,0/ 10

  W teatrze WarsSawy jest strasznie zimno!!! W kurtkach trzeba siedziec!!! Masakra!!! Powiedziano mi, ze tak po prostu u nich jest, stary budynek. Swietna odpowiedz.

  jb.....@gm...il.com / 25 stycznia 2019

 • 1,0/ 10

  Żałuję, że poszłam. Męczący, sztuczny, płytki i wymuszony.

  al.....@gm...il.com / 25 stycznia 2019

Teatr WARSawy - Adres i dojazd

http://www.teatrwarsawy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.