Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie Pan Tadeusz - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy
27 zainteresowanych osób

8,8 / 10

Pan Tadeusz

8,8/ 10

„PAN TADEUSZ dzieje się w naszych głowach.

Potraktowałem ten utwór jak naszą Biblię, która jest w naszych rękach, w naszych sercach albo w naszych głowach. Poważnie podszedłem też do wypowiedzi polityków mówiących o tym, że tak naprawdę to my nie żyjemy jeszcze we własnym kraju. W tym haśle usłyszałem nasze polskie piekło: z jednej strony brzmi ono absurdalnie, z drugiej zaś – jest w nim sporo prawdy. Bo czyż nie jest tak, że do dziś trwamy na granicy dwóch światów – prawdziwego i wyimaginowanego?

Ten nierealny jest nam bliższy. W realnym trzeba wziąć się do roboty – to nam nieco gorzej wychodzi. W nierealnym wystarczy rzucone hasło, by przenieść się w byt idealny, w którym źli są tylko ci, którzy nie są z nami. Często tę właśnie drogę wybieramy. A nadużywanie sfery duchowości – co jest nam bliższe – może się przemienić łatwo w stan chorobowy.

Szykujemy widowisko, budowane ze scen nie tylko o napięciu dramatycznym, ale także komediowym, nie unikając fragmentów poetyckich. W tym polskim tyglu pośmiejemy się, mam nadzieję, niemało. Gdybyśmy spojrzeli na siebie tylko na serio… No nie. Śmiech jest czymś, co wybacza, co daje rozgrzeszenie”. - Mikołaj Grabowski

W spektaklu występują między innymi Anna Mierzwa, Zbigniew Grochal, Alicja Juszkiewicz, Aleksander Machalica, Łukasz Chrzuszcz, Michał Kocurek, Jan Romanowski, Paweł Binkowski, Mariusz Zaniewski, Agnieszka Różańska, Bartosz Buława, Janusz Andrzejewski, Ildefons Stachowiak, Maria Rybarczyk, Dawid Ptak, Łukasz Schmidt, Waldemar Szczepaniak, Julia Rybakowska, Mateusz Ławrynowicz, Sebastian Grek, Oliwia Nazimek.

Źródło zdjęcia: Jakub Wittchen

Zwiastuny

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Świetna, niebanalna sztuka z bardzo dobrą grą aktorską.

    ka.....@....pl / 03 lutego 2019

Teatr Nowy - Adres i dojazd

ul. Dąbrowskiego 5
60-838 Poznań

http://teatrnowy.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.