"Zbliżenia" // PREMIERA "UNISOno"

"Zbliżenia" - Teatr Tańca Zawirowania (Warszawa)

Choreografia: zbiorowa

Tancerze: Karolina Kroczak, Elwira Piorun, Szymon Osiński z udziałem Tomaša Nepšinskiego

Muzyka: Alva Noto “Vrioon”, Murcof “Una”, Lady Gaga feat. Beyonce “Telephone”, Steve Reich, René Aubry, Ólafur Arnalds

Czas trwania: 45 min

Spektakl „Zbliżenia” powstał w wyniku współpracy tancerzy Teatru Tańca Zawirowania ze słowackim choreografem Tomášem Nepšinským. Punktem wyjścia dla spektaklu jest pytanie, czy wiążąc się z drugą osobą jesteśmy z nią naprawdę, czy tylko z wyobrażeniem, które mamy na jej temat.

W poetyckich obrazach ukazane zostały relacje, które wypaczają się pod wpływem czasu. Mężczyzna zostaje skonfrontowany z obrazem „męskości”, jaki kreują kobiety.

Każdy z wykonawców, będących jednocześnie choreografami, opowiada własną historię, ale z tej samej perspektywy czasu. Głównym bohaterem spektaklu „Zbliżenia“ jest niezaprzeczalnie mężczyzna (Szymon Osiński), kreowanym przez kobiety (Karolina Kroczak, Elwira Piorun), stwarzany ich rękoma i ruchem, jednocześnie niepewny w poszukiwaniu siebie. Ostatecznie pozostaje sam ze swoją fizycznością, na której są odciski palców kobiet, które go pragną. Gdzie jest koniec NIEGO jako kobiecej wizji męskości, a gdzie zaczyna się ON według niego samego? A może poza wyobrażeniem nic już nie ma?

Teatr Tańca Zawirowania powstał w 2004 roku pod auspicjami Fundacji Scena Współczesna. Założycielem oraz dyrektorem Teatru Tańca Zawirowania jest Włodzimierz Kaczkowski. Kierownikiem artystycznym zespołu jest od początku Elwira Piorun, była solistka Teatru Wielkiego w Warszawie. Obecnie trzon Teatru Tańca tworzą: Elwira Piorun, Karolina Kroczak, Bartosz Figurski oraz Szymon Osiński. Niemalże od początku swojego istnienia Teatr Tańca Zawirowania nie tylko czynnie uczestniczy w procesach kulturotwórczych kraju, ale występuje ze swoimi spektaklami na festiwalach całego świata, począwszy od naszych europejskich sąsiadów, poprzez Azję, Afrykę skończywszy na Ameryce Północnej i Południowej.

Teatr wraz z Fundacją Scena Współczesna jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, odbywającego się w Warszawie corocznie od 2005 roku. Wydarzenie to gromadzi w czasie tygodniowego przeglądu teatry tańca z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Izraela, Rosji i innych krajów, dając twórcom możliwość spotkania i konfrontacji dokonań artystycznych. Teatry porównują swoje doświadczenia, wzajemnie się inspirują i nawiązują znajomości, które często owocują powstawaniem wspólnych projektów artystycznych. Festiwal ma także na celu popularyzację współczesnego teatru tańca i prezentację w Polsce najnowszych światowych tendencji. Kilkudniowe warsztaty prowadzone przez instruktorów wielu rodzajów tańca współczesnego, wieczory pełne niezapomnianych wrażeń teatralnych, zażarte dyskusje, całodniowe próby. Świat wirujący od tańca.

Teatr prowadzi także działalność edukacyjną – w Akademii Tańca Zawirowania odbywają się stałe zajęcia i warsztaty, których częstym efektem są spektakle wieńczące pracę młodych tancerzy.

____________________________________________

"UNISOno" - Polski Teatr Tańca

Choreografia: Adrian Radwański

Muzyka: Skinny Patrini, A Winged Victory for the Sullen, Angelo Giordano, Amon Tobin, Apparat, Man Of No Ego

Reżyseria światła: Mariusz Porada

Kostiumy: Adriana Cygankiewicz

Obsada: Katarzyna Kulmińska, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan

Czas trwania: 30 minut

UNISOno to spektakl o procesie wchodzenia młodego człowieka w dorosłość i związanym z tym zrywaniu z autorytetami, które kształtowały jego osobowość, kiedy robił pierwszy krok czy wydawał z siebie pierwsze słowa. Choreograf zauważa, że w charakterze każdego młodego człowieka występuje cecha, która stanowi dominantę. Kolejne decyzje życiowe, przed którymi staje jako dorosły człowiek czynią jego rys charakterologiczny coraz mniej jednoznacznym.

Adrian Radwańskiego - absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Jako uczeń odbył praktyki sceniczne w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tańczył m.in. w spektaklach „Dziadek do orzechów” i „Romeo i Julia”. Jest dwukrotnym finalistą Konkursu Baletowego w Gdańsku oraz finalistą polskich eliminacji Eurowizji Dla Młodych Tancerzy. W roku 2013 otrzymał nagrodę specjalną i wyróżnienie za choreografię na festiwalu Solo Duo w Budapeszcie. Od maja 2014 związany etatowo z Polskim Teatrem Tańca. Występuje w spektaklach: „Minus 2” (chor. Ohad Naharin), „Desert” (chor. Paulina Wycichowska), „Dobrze, że tu jesteś”, "LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza" (chor. Ewa Wycichowska), „Hello, Stranger!” (chor. Paweł Malicki), "Open Field" (chor. Nadar Rosano), "Sanatorium" (chor. Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta) oraz „Czterdzieści” (chor. chor. Jo Strømgren).

Spektakl UNISOno to debiut choreograficzny Adriana Radwańskiego.

Czas trwania: 75 minut

Polski Teatr Tańca - Adres i dojazd

Impresariat Polskiego Teatru Tańca
ul. Kozia 4
61-835 Poznań

http://www.ptt-poznan.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.