Kroniki czasu przyszłego - zdjęcie

Kroniki czasu przyszłego

Kroniki czasu przyszłego

Żywa Historia. Przedmiot myśli

Choreografia i reżyseria: Paweł Malicki

Muzyka: Krzysztof "Wiki" Nowikow

Multimedia: Daniel Stryjecki

Kostiumy/scenografia: Adriana Cygankiewicz

Światła: Ewa Garniec

Śpiew: grupa wokalna Pogodna Jesień

Obsada „Żywa Historia”: Urszula Bernat – Jałocha, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Teresa Dias Manjua, Marcin Motyl, Adrian Radwański, Sandra Szatan, Emily Wong, Daniel Stryjecki

Obsada „Przedmiot myśli”: Andrzej Adamczak, Agata Ambrozińska – Rachuta, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska

PREMIERA: 29 i 30 kwietnia 2016 r., godz. 20.00 Miejsce: Hala MP2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich

Żywa Historia

Nowy spektakl Pawła Malickiego będzie spojrzeniem na dzieje polskiej państwowości przez pryzmat historii lokalnej, historii świeckiej. Choreograf przyjrzy się dziejom ziem, które były kolebką kultury chrześcijańskiej w Polsce, ale zwróci również uwagę na teraźniejszość regionu.

Fabuła spektaklu czerpie wątki z historii powstania miejscowości Skulsk i legend, które narosły wokół najstarszych zabytków gminy. Z drugiej strony, spektakl „Żywa historia” pokaże fenomen mieszkańców Skulska, ich pasje, ciągłe zaangażowanie w sprawy gminy, zarówno teraźniejsze jak i te najstarsze. Wśród barwnych postaci, które staną się bohaterami spektaklu znajdą się przede wszystkim: Henryk Buszkiewicz, pasjonat historii i lokalny patriota, Halina Wyderska, emerytowana nauczycielka historii, autorka tekstów o historii lokalnej oraz Armela Nowak, opiekunka Regionalnej Izby Pamięci w Skulsku.

Tytuł spektaklu „Żywa historia” odwołuje się do wciąż aktualnego tematu historii regionu oraz gminy, która żyje i nadaje sens życia mieszkańcom. Spektakl pokaże również, jak istotną rolę w społeczeństwie i każdej społeczności pełnią osoby starsze, które swoją pasją i zaangażowaniem świadczą o roli historii, są "żywą historią".

Bohaterowie spektaklu będą brali czynny udział w procesie jego powstawania, a ścieżkę dźwiękową stanowić będą utwory w wykonaniu lokalnej grupy wokalnej Pogodna jesień. Spektakl nie będzie pomnikiem wystawionym lokalnej historii, a spojrzeniem na "żywą historię" z perspektywy młodego artysty, choreografa i tancerza.

Wydarzeniem towarzyszącym premierze będzie wystawa pamiątek udostępnionych z prywatnych zbiorów mieszkańców gminy Skulsk związanych z historią regionu. Realizacja spektaklu i wydarzeń towarzyszących zostanie dofinansowana w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest966. Promesa 2016

Przedmiot myśli

Spektakl podejmuje temat stosunku ludzi do przedmiotów. Punktem wyjścia do powstania choreografii będą osobiste relacje tancerzy – współtwórców spektaklu – z wybranymi przez nich przedmiotami. Przedmiot myśli to spektakl o tym, jak martwe przedmioty zyskują nowe, symboliczne życie, gdy przez szczególny kontekst, przeszłość, wspomnienia nabierają szczególnego znaczenia dla właścicieli. Drugą podstawą inspiracyjną dla spektaklu są wiersze Zbigniewa Herberta z tomu "Studium przedmiotu", w szczególności „Przedmioty” oraz „Studium przedmiotu”.

Polski Teatr Tańca - Adres i dojazd

Impresariat Polskiego Teatru Tańca
ul. Kozia 4
61-835 Poznań

http://www.ptt-poznan.pl/

Kup bilet