Casa Valentina - zdjęcie Casa Valentina - zdjęcie Casa Valentina - zdjęcie Casa Valentina - zdjęcie Casa Valentina - zdjęcie Casa Valentina - zdjęcie

Średnia ocena

10 oddanych głosów

8,3 / 10

Casa Valentina

Czerwiec 1962 r., mały hotel w górach Catskills w Stanach Zjednoczonych. Pensjonat Rity i George’a to na pozór zwykłe letnie siedlisko. W rzeczywistości jest to miejsce, dokąd z całego kraju przyjeżdżają heteroseksualni mężczyźni, którzy ubierają się jak kobiety. Ricie i George’owi (alias Valentinie) udało się stworzyć warunki, w których przebrani mężczyźni – na co dzień stateczni ojcowie i mężowie – czują się bezpiecznie. Tu mogą poczuć się w zgodzie ze sobą i ze swoim kobiecym alter ego. Sielankę przerywa doniesienie na policję o niemoralnym prowadzeniu się. Goście pensjonatu w odpowiedzi postanawiają założyć oficjalną organizację. Ale wiąże się to z ujawnieniem tajemnicy. Czy każdy z nich jest na to gotowy? Co z uczuciami ich bliskich?

Dużo śmiechu, ale i temat poruszający ważne, społeczne problemy. To tekst o potrzebie bycia sobą, o sztucznych społecznych normach, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

Sztuka powstała na bazie prawdziwych wydarzeń. Oficjalne stowarzyszenie zostało powołane i istnieje jako Tri-Ess – The Society for Second Self. Spektakl jest grany z powodzeniem na Broadwayu i w Londynie.

W Och-Teatrze reżyseruje Maciej Kowalewski, kostiumy stworzyła Dorota Roqueplo, a w obsadzie znakomici aktorzy.

Cezary Żak jest przezabawny, kiedy pojawia się w pensjonacie jako postawny sierżant, by po kilku minutach stać się okrąglutką kobietą w kwiecistym szlafroku i w różowym turbanie na głowie.

Zachwycajaca jest też metamorfoza Piotra Machalicy, Witolda Dębickiego czy Mirosława Kropielnickiego, a w damskiej wersji Rafał Mohr może nas wręcz w sobie rozkochać.

Do któregoś momentu spektakl Macieja Kowalewskiego jest bardzo zabawny, wręcz komediowy, by powoli przeradzać się w rzecz poważniejszą i głębszą. Cena, jaką płacimy za to, żeby móc być sobą - choć przez chwilę, przez weekend – okazuje się wysoka. Padają pytania o to co definiuje kobiecość, co męskość, co nam wolno, a czego – na pewno nie. Naprawdę dobrze napisana, wyreżyserowana i zagrana sztuka.

SPEKTAKL PRZEZNACZONY DLA WIDZÓW OD 12. ROKU ŻYCIA

Na scenie występują między innymi Maciej Kosmala, Joanna Gleń, Witold Dębicki , Maria Seweryn, Mirosław Kropielnicki, Cezary Żak .

Czas trwania: 150 minut
Źródło zdjęcia: Och-Teatr w Warszawie

Zwiastuny

Realizacja

Przekład: Kamila Jansen

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Maciej Kowalewski

Kostiumy: Dorota Roqueplo

Scenografia: Arkadiusz Kośmider

Choreografia i ruch sceniczny: Krzysztof Adamski

Producent spektaklu: Och-Teatr w Warszawie

Organizator Poznańskiej Premiery: GRUV ART

Opinie naszych widzów (3)

 • 10,0/ 10

  Świetna gra aktorów,relaksacyjny pobyt

  te.....@....pl / 05 lutego 2019

 • 8,0/ 10

  Sztuka znakomita, aktorzy na drugim przedstawieniu tego wieczoru nieco już pozbawieni energii. Fatalne nagłośnienie, niektórych aktorów było ciężko usłyszeć i zrozumieć. Najlepiej słyszalne było tupanie i stukanie rekwizytami.

  sz.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

 • 6,0/ 10

  Zagrany świetnie, tematyka też interesująca, tyle że ja spodziewałam się innych wrażeń, chciałam śmiać się do rozpuku, rozerwać się poprzez radosne oderwanie się od rzeczywistosci a tu jednak było bardziej refleksyjnie. Wartościowa sztuka nie tak rozrywkowa jak mi się zdawało że będzie. W zależności od oczekiwań jest to plus lub minus.

  ad.....@....pl / 05 lutego 2019

Agencja GRUV ART - Adres i dojazd

http://www.gruv-art.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.