wróć do bloga

Warszawska Opera Kameralna. Na co warto się wybrać?

Teatry są mogą być otwarte w całej Polsce od 21 maja. Warszawska Opera Kameralna nie dała się długo prosić o powrót do wydarzeń na żywo! Jest to jedna z niewielu instytucji kultury, która stanęła na wysokości zadania i otworzyła swoje drzwi dla widzów niemal z dnia na dzień. Jakie atrakcje dla nas zaplanowali? Musimy przyznać, że wydarzenia zachęcają do spędzenia tam niejednego wieczoru!

W 2021 instytucja ta obchodzi podwójny jubileusz – po pierwsze, Warszawska Opera Kameralna świętuje 60-lecie istnienia. Po drugie, aktualnie odbywa się tam 30. Festiwal Mozartowski, który w okrągłej edycji odbywa się hybrydowo. Do 21 maja wszystkie wydarzenia były transmitowane na żywo, jednak po otwarciu teatrów opera nie odeszła od tej formy, pozwalając widzom mieszkającym daleko lub unikającym zgromadzeń na uczestnictwo w wydarzeniach. Ci, którzy wolą zobaczyć przedstawienia na żywo, mają też taką możliwość. Dołączcie więc do Festiwalu na żywo lub online – genialne widowiska są na wyciągnięcie ręki!

W ramach festiwalu będziemy mogli uczestniczyć w niejednym niezwykłym wydarzeniu. Już 30 maja odbędzie się premiera opery “Don Giovanni” . Znakomite dzieło Mozarta w dwóch aktach było jednym z jego największych sukcesów.

Opera, która zdecydowanie wyprzedziła swoje czasy do dziś zachwyca muzykologów i pozwala widzom odkryć w niej coś dla siebie. Choć Mozart zaplanował ją jako operę buffa, to zawarł w niej dużo poważniejszy temat dramatu i sposób prowadzenia fabuły przynależny do dramma giocosa. “Don Giovanni” okrzyknięty był wielokrotnie najlepszym dziełem operowym wszechczasów, wychwalany był pod niebiosa przez ówczesnych krytyków oraz wystawiany na całym świecie setki razy jeszcze za życia Mozarta.

Historia amanta w XXI wieku zostanie odczytana na nowo – już nie możemy się doczekać, co zobaczymy na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej! Spektakl będziecie mogli obejrzeć na żywo oraz online – całość będzie transmitowana na żywo, więc jeśli tym razem nie możecie się pojawić, nic straconego!

Na czerwiec Warszawska Opera Kameralna zaplanowała mnóstwo atrakcji dla miłośników kultury wysokiej. 30. Festiwal Mozartowski będzie trwał aż do 4 lipca, przed nami zatem ponad miesiąc doskonałych wydarzeń.

14 czerwca będzie miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie muzyczne, czyli “Leszek Możdżer Solo: Jazz meets classic”. Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów, który wielokrotnie występował u boku gwiazd jazzu, rocka czy muzyki klasycznej, tym razem przygotuje dla widowni prawdziwą muzyczną ucztę pełną przepięknych emocji.

Z kolei 24 czerwca zobaczymy “Così fan tutte”, czyli jedną z najbardziej przewrotnych komedii mozartowskich. Dwóch mężczyzn przebierze się za młodych amantów, by wypróbować wierność własnych narzeczonych. Mimo lekkiego tematu sztuka podejmuje temat ludzkiej natury i samej idei miłości. Manipulacje, pretensje i flirt – sprawdźcie, do czego to doprowadzi.

Jednocześnie w Warszawskiej Operze Kameralnej trwa 2. Festiwal Mozart Junior, który będzie trwał do 20 czerwca. Jest to idealna okazja, by zarazić swoje pociechy miłością do muzyki klasycznej w przystępny i przyjemny sposób. Zaczarowany świat opery i dźwięków wzbudzi w dzieciach emocje i ciekawość, które zachęcą do dalszego poznawania świata muzyki.

Festiwal rozpocznie się 29 maja spektaklem “Bastien i Bastienne” , który Mozart skomponował mając jedynie 12 lat. Utwór dostosowany do dziecięcej widowni zawiera kilkanaście pogodnych numerów muzycznych, prostą fabułę i mówione dialogi. Dzięki temu młodzi widzowie będą mogli oswoić się z operową konwencją, a samo dzieło zwieńczy szczęśliwe zakończenie.

W podobnej, uproszczonej formie zobaczymy również “Czarodziejski flet piccolo” . W ramach festiwalu odbędą się też warsztaty dla nastoletnich widzów, czyli “Warsztaty Mozartnaście” 1 i 2 czerwca. Osoba Mozarta zostanie przedstawiona przez pryzmat wieku dojrzewania: jego zainteresowań, budzącej się seksualności oraz tego, jakie podejście do młodego geniusza mieli otaczający go dorośli. Przyjrzymy się także nastoletnim bohaterom jego oper.

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej znajduje się w samym centrum Warszawy, przy al. Solidarności 76b, natomiast ich druga lokalizacja, czyli Scena Basen Artystyczny, znajdziecie w okolicach Placu Trzech Krzyży – przy ul. Konopnickiej 6. Jeśli nie możecie uczestniczyć w najbliższych wydarzeniach, pamiętajcie, że Warszawska Opera Kameralna w znacznej mierze dostępna jest w sieci. Wydarzenia transmitowane online z Warszawskiej Opery Kameralnej dostępne są na naszej stronie.

Zapraszamy!