W odpowiedzi na trwającą wojnę w Ukrainie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki w Warszawie utworzyły Ukranian Freedom Orchestra, składającą się z ukraińskich instrumentalistów. 

Zespół 28 lipca wyruszył w trasę koncertową po Europie i USA. Projekt będzie trwał do 20 sierpnia, a ukraińscy muzycy wystąpią między innymi w Royal Albert Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Concertgebouw w Amsterdamie, czy Lincoln Center w Nowym Jorku. Trasę zakończą występem w Metropolitan Opera. 

Ukrainian Freedom Orchestra. Koncert w Warszawie

Koncert inaugurujący trasę koncertową odbył się 28 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a muzycy rozpoczęli intensywne próby już 18 lipca. Pobyt zespołu w stolicy oraz koszty organizacji samego koncertu zostały pokryte ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zabrzmiały między innymi VII symfonia ukraińskiego kompozytowa Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina f-moll, a także aria Leonory „Abscheulicher!” z „Fidelio” Ludwiga van Beethovena, którą wykonała czołowa ukraińska sopranistka – Liudmyła Monastyrska. 

Członkowie Ukrainian Freedom Orchestra

Członkowie orkiestry to przede wszystkim uchodźcy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. W zespole znajdują się także czołowi muzycy z Lwowa, Charkowa i Kijowa oraz ukraińscy artyści, którzy należą do europejskich orkiestr. 

Władze ukraińskie wydały specjalne pozwolenie na dołączenie do projektu mężczyznom w wieku poborowym. Orkiestrę prowadzi Keri-Lynn Wilson – dyrygentka z Kanady, która ma ukraińskie pochodzenie. Wilson jest także pomysłodawczynią Ukranian Freedom Orchestra.

Ukrainian Freedom Orchestra. Początki

Keri-Lynn Wilson wychowała się w kanadyjskim Winnipeg – największym ośrodku diaspory ukraińskiej w całej Ameryce Północnej. Zapytana o powód, dla którego zdecydowała się założyć orkiestrę, odpowiedziała:

„Chciałam stworzyć ukraińskim muzykom, zarówno tym w kraju, jak i tym za granicą, możliwość okazania artystycznej dumy oraz jedności”. 

„Bardzo się cieszę, że będę prowadziła tych ogromnie utalentowanych artystów podczas trasy koncertowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Te występy to hołd dla tych, którzy zginęli i tak dużo wycierpieli, ale także wyraz miłości do ojczyzny”.