Spektakle plenerowe cieszą się dużą popularnością w okresie wakacyjnym. Jest to idealna okazja do tego, by zakochać się w teatrze na nowo. Co jest w nich tak wyjątkowego, że z roku na rok publiczności wciąż przybywa?

Odpowiedź jest prosta – teatr to idealny sposób na spędzenie wieczoru z rodziną, przyjaciółmi czy partnerem lub partnerką. W połączeniu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu stanowi to niekonwencjonalny i ciekawy sposób na wspólne wyjście. Spektaklom plenerowym towarzyszy też specyficzna atmosfera. Jest ona dużo swobodniejsza niż we wnętrzu teatru. Widzowie siedzą na krzesełkach lub leżakach, mogą swobodnie spożywać przekąski czy pić napoje, a także cieszyć się świeżym powietrzem. Z tych przyczyn spektakle plenerowe stanowią niemałą atrakcję, która przyciąga osoby spędzające wakacje w mieście.

Dodatkowym atutem jest to, że spektakle grane w plenerze są w dużej mierze darmowe. Brak opłaty za bilet przyciąga rzesze miłośników kultury, studentów czy osoby, które zwykle nie decydują się na wyjście do teatru. Jest to wspaniały sposób, by przekonać do kultury wysokiej ludzi, którzy są do niej w jakiś sposób zniechęceni lub nie mieli wcześniej z teatrem styczności. Zwłaszcza, że w wakacje wszystkie wydarzenia odbywające się pod chmurką dają widzom dużo radości.

W poprzednich latach absolutnym hitem plenerowych spektakli były sztuki wystawiane przez Teatr Polonia i Och-Teatr. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa,  spektakle plenerowe Teatru Polonia i spektakle  plenerowe Och-Teatru nie będą wystawiane w standardowych plenerowych lokalizacjach, ale w Centrum Praskim Koneser. Jeśli mieszkacie w okolicach warszawskiej Pragi lub dawno Was tam nie było, koniecznie wybierzcie się na jeden ze spektakli!

Największą wadą spektakli plenerowych jest jednak to, że zależą one przede wszystkim od pogody. W związku z ostatnimi burzami planowanie spektakli pod chmurką jest bardzo ryzykowne i najczęściej odbywa się z niewielkim wyprzedzeniem. Jednym z teatrów, który w te wakacje decyduje się na spektakle plenerowe jest Teatr Niewielki w Warszawie, który oferuje spektakle dla najmłodszych widzów. Koniecznie zabierzcie dzieci na jeden z ich spektakli – będzie to dla nich nie tylko niezapomniane widowisko, ale też czas spędzony na świeżym powietrzu.

Kółko i kwadrat w plenerze”  lub “Niebowoda w plenerze. Będzie to dla nich nie tylko niezapomniane widowisko, ale też czas spędzony na świeżym powietrzu. 

Teatr Niewielki - Spektakle Plenerowe

Teatr Niewielki – Spektakle Plenerowe

Kolejnym teatrem, który zaprasza widzów na spektakl pod chmurką, jest warszawski Teatr Soho. “Kalino malino czerwona jagodo to tragikomedia, której fabuła rozegra się na ławeczce przed kurpiowską chatą, gdzie starsze kobiety opowiedzą o swoich przygodach z młodości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota będą przeplatać się w jedną całość, w której młode dziewczyny z nowego pokolenia też odnajdą coś dla siebie. Polecamy!

Jeśli chcecie wybrać się na spektakle plenerowe, śledźcie nasz profil na Facebooku Weż mnie do Teatru i Instagramie @wezmniedoteatru. Na pewno damy Wam znać o najlepszych spektaklach!