wróć do bloga

Premiery teatralne 2024. Co będzie hitem tego sezonu?

Premiery teatralne to jedne z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. W tym sezonie lista nowych spektakli jest naprawdę imponująca i ledwo mieści się w kalendarzu, dlatego lepiej nie planujcie nic na wieczór w najbliższych miesiącach. 

Zarówno fascynującymi premierami nieznanych jeszcze sztuk, jak i nowatorskimi interpretacjami teatralnych klasyków możecie rozkoszować się w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i we Wrocławiu.


→ Premiery teatralne Warszawa

„Czarodziejska Góra” TR Warszawa

W „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna, będącej metaforą kryzysu europejskiej kultury, górskie sanatorium pozwalało kuracjuszom_kom na odseparowanie się od rzeczywistości społeczno-politycznej i skupienie na wewnętrznych procesach, jakie uruchomiła w nich choroba. Zanurzeni_one w uzdrowiskowej codzienności i skoncentrowani_e na sobie samych, ulegli_ły czarowi izolacji. W spektaklu Michała Borczucha w lokatorach_kach budynku mieszkalnego podczas lockdownu rodzi się „nowe rozumienie rzeczywistości”. Jak pacjenci_tki sanatorium oddają się rozmowom i filozofowaniu oraz praktykują nieme rytuały dbania o siebie. Owijając się w koce i malując ściany, realizują różne protokoły kontroli i zagłębiają się w lekturę „Czarodziejskiej góry”.

Premiera w TR Warszawa odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku.


„Serce ze szkła. Musical zen” STUDIO teatrgaleria

„Serce ze szkła. Musical zen” to baśniowy musical biograficzny na podstawie „Naku*wiam zen” Marii Peszek oraz „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena. Spektakl, w którym symboliczno-baśniowa rzeczywistość duńskiego pisarza i poety zderza się z konkretem realnych biografii dwojga uznanych artystów.

Premiera w STUDIO teatrgaleria w Warszawie odbędzie się 26 kwietnia 2024 roku.


„Matka” Teatr Ateneum

Jedna z najsłynniejszych sztuk Witkacego – „Matka” – na afiszu Teatru Ateneum w Warszawie. Agata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.

Premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się 12 kwietnia 2024 roku.


„Wirujący seks. Polskie love story” Teatr Rampa

Bohaterowie Mania i Henryk marzą, aby ich wesele było wyjątkowe. Rodzinne przygotowania do ceremonii wywołują przedślubny stres. Hitem imprezy ma być pierwszy taniec młodej pary inspirowany ukochanym filmem panny młodej – Dirty Dancing. Na tanecznej próbie w zastępstwie pojawia się nowy instruktor tańca Patryk, łudząco przypominający Patricka Swayze’go. Kolejne elementy perfekcyjnie zaplanowanej układanki zaczynają się walić, ustępując miejsca porywom stłumionej namiętności i emocjonalnym dylematom. Bohaterowie, przeżywając taneczne wyzwolenie, zmuszeni będą wybrać między romantyzmem a cynizmem, profesjonalizmem a pożądaniem, rozsądkiem a porywem serca.

Premiera w Teatrze Rampa odbędzie się 19 kwietnia 2024 roku.


„Barabuum!” Mała Warszawa

Jak byś zareagował, gdyby nagle Twoje życie stało się przedmiotem zainteresowania Twoich sąsiadów? Podczas najnowszej komedii Artura Barcisia poznasz życie małżeńskie Anny i Juliusza oraz ich tajemniczych sąsiadów – Laury i Seby. Z pozoru normalne stosunki zostaną zaburzone podczas jednego wieczoru.

Premiera w Małej Warszawie odbędzie się 11 kwietnia 2024 roku.


„Gra o męce i zmartwychwstaniu” Polska Opera Królewska

Gra o męce i zmartwychwstaniu to historia o niezawinionym cierpieniu i ludzkiej słabości, ale także o nadziei i zwycięstwie dobra oraz prawdy. Ułożony ze staropolskich tekstów scenariusz Patryka Kenckiego wypełniony został najdawniejszymi rodzimymi pieśniami i tańcami w opracowaniu Jacka Urbaniaka. Obok utworów znanych z imienia twórców, jak Cyprian Bazylik, Krzysztof Klabon, Mikołaj Gomółka czy Wacław z Szamotuł, zabrzmią anonimowe kompozycje z renesansowych tabulatur. Wykonane na historycznych instrumentach przywołają atmosferę, koloryt i różnorodność Polski minionych wieków.

Premiera w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku.


„Balladyna” Teatr WAM

Spektakl „Balladyna” Teatru WAM to współczesne spojrzenie na dramat Juliusza Słowackiego w musicalowej odsłonie. Spektakl o próbie zrozumienia trudnych emocji młodych ludzi. Walka z własnym gniewem w konwencji snu. Poszukiwanie „siebie” i sposobu naprawy relacji z bliskimi w równoległych wszechświatach.

Premiera w Teatrze WAM odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku.


„Miasto bez Żydów” Teatr Żydowski

Scenariusz spektaklu powstał na motywach książki Hugo Bettauera, która była pierwszą w Europie antyfaszystowską powieścią. W „Mieście bez Żydów” Bettauer w groteskowy i prześmiewczy sposób opowiada – jak mu się wydaje historię fantasy: wypędzenia z Austrii wszystkich Żydów. Kiedy do tego dochodzi, Wiedeń okazuje się martwym miastem, bez kultury i z upadającą gospodarką.

Premiera w Teatrze Żydowskim odbędzie się 22 marca 2024 roku.


„Siedem historii okrutnych” Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21

Spektakl powstał z inspiracji książką Sunaury Taylor „Bydlęce brzemię. Wyzwolenie ludzi z niepełnosprawnością i zwierząt”. To historia o relacjach ludzko-zwierzęcych, w których zwierzęta stają się równorzędnymi bohaterami opowieści. W tym przedstawieniu średniowieczny moralitet spotyka się z kinem moralnego niepokoju, dzieci kwiaty celebrują wolność i dokonują eksperymentów na nieludzkich istotach, Goya spotyka się z Pigcassem i w nowy sposób patrzy na swoje obrazy wykorzystujące wizerunki zwierząt, Święty Guinefort – pies rasy wyżeł czczony od XIII wieku w okolicach francuskiej miejscowości Villars-les-Dombes spotyka się z Georgem Bernardem Shaw – autorem Pigmaliona, by podyskutować o eugenicznych poglądach pisarza, w tym spektaklu krowy dokonują aktów odwagi i przekraczają granice.

Premiera w Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 odbędzie się 22 marca 2024 roku.


„Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt” Teatr Powszechny

O czym dziś śpiewać i w jaki sposób, skoro widzimy wokół, jak wykorzystuje się sztukę dla celów politycznych i biznesowych? Gdzie jest granica etyczności naszych decyzji, jeśli mamy świadomość, jak potężnymi narzędziami manipulacji operujemy, niezależnie od tego, czy jesteśmy artystą, dziennikarzem, politykiem, biznesmenem, czy aktywistą? Twórcy odwołując się do „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta oraz fantazjując o nigdy niedokończonym trzecim filmie Andrzeja Wajdy z cyklu „Człowiek…”, zapraszają na Galę, wspaniałą Galę pełną blichtru, splendoru, blasku i sztucznych cyrkonii.

Premiera w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się 23 marca 2024 roku.


„Ciemny Grylaż” Och-Teatr

Niezwykły powrót komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, której cenzura PRL nie dopuściła w latach 70. na scenę. Udało się ją wystawić po raz pierwszy dopiero po zwycięstwie „Solidarności”, jesienią 1980 r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Rzecz dzieje się w redakcji gazety, niby w Rumunii, ale polski widz od razu odkryje ten kamuflaż. Niby też chodzi o lata 70., ale znów nie trudno będzie rozpoznać mechanizmy znane i z całego PRL-u, i z ostatnich – oby też bezpowrotnie minionych – lat.

Premiera w Och-Teatrze w Warszawie odbędzie się 17 marca 2024 roku.


„Piękny początek” STUDIO teatrgaleria

Projekt autorski Roba Wasiewicza inspirowany filmami katastroficznymi. Analizując narracje takie jak „Armageddon”, „Titanic” „Twister” czy „Fire” twórcy zaproszą widzów i widzki do wspólnych rozważań nad twórczym potencjałem katastrofy. „Piękny początek” to pretekst do zrewidowania naszego myślenia o relacji z naturą, rozpadem i pragnieniem bezpieczeństwa.

Premiera w STUDIO teatrgaleria w Warszawie odbędzie się 8 marca 2024 roku.


„NAPIS” Teatr Ateneum

Akcja spektaklu „Napis” w reż. Bogusława Lindy dzieje się w jednej z paryskich kamienic, do której wprowadzają się nowi lokatorzy. Chociaż obecni mieszkańcy starają się uchodzić za światowych i politycznie poprawnych, to nie do końca tak jest. Pewnego dnia, w windzie pojawia się tytułowy napis. I nie byłoby w tym nic aż tak dziwnego, gdyby nie fakt, że tekst na ścianie piętnuje dopiero co zamieszkałych domowników.

Premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się 24 lutego 2024 roku.


„Stara kobieta wysiaduje” STUDIO teatrgaleria

Zimą do repertuaru STUDIO wraca w odświeżonej formie mistrzowski monodram Ireny Jun „Stara kobieta wysiaduje”. Prowokujący i zaskakująco aktualny dziś tekst Tadeusza Różewicza przedstawia świat wyczerpany, pozbawiony naturalnych zasobów, w którym tytułowa bohaterka stopniowo odsłania perspektywę wypełnioną nadzieją.

Premiera w STUDIO teatrgaleria w Warszawie odbędzie się 16 lutego 2024 roku.


„Kiedy stopnieje śnieg” TR Warszawa

Tragedia sprawia, że członkowie rodziny spotykają się w rodzinnym domu. Dla jednych jest to trudny powrót po długiej nieobecności, inni trwają w tym miejscu od dziesięcioleci. Będzie to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają, i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić.

Premiera w TR Warszawa odbędzie się 9 lutego 2024 roku.


„Historia Jakuba” Teatr Ateneum

Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego wszystkiego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne.

Premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się 13 stycznia 2024 roku.


 Premiery teatralne Kraków

Poza zero, czyli jak pokochałem bombęTeatr Barakah

Spektakl inspirowany jest książką „Tęcza Grawitacji” Thomasa Pynchona oraz filmem „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” Stanley’a Kubricka. Zastanawiałeś się kiedyś, jak rodzą się teorie spiskowe? A może już wierzysz, że światem kierują jacyś tajemniczy oni? Tyrone Slothrop czuje się pionkiem w Ich grze. Stacjonujący w wykończonej wojną Europie amerykański żołnierz odkrywa, że jego erekcja w tajemniczy sposób połączona jest z niemiecką super bronią. Co kryje się za tym „zbiegiem okoliczności”? Czy Slothrop jest w stanie zmienić bieg historii?

Premiera w Teatrze Teatr Barakah odbędzie się 7 kwietnia 2024 roku.


„Jak Wam się podobaTeatr Ludowy

Na scenie roi się od barw, tańca i nieustannego ruchu. Las Ardeński staje się przestrzenią szalonego musicalu, pełnego zwrotów akcji, chochlików i namiętności, które napędzają głównych bohaterów. Magia tego miejsca prowadzi do sytuacji często nieprzewidywalnych, nierzadko komicznych, czasem ocierających się o tragizm. Bohaterowie wikłają się w emocjonalne węzły, dając upust skrywanym żądzom. Pomyłka goni pomyłkę, a wszystko w rytmie pulsującej natury, w scenerii arkadii, która zagrzewa do coraz śmielszych tańców i donioślejszych śpiewów.

Premiera w Teatrze Ludowym odbędzie się 23 marca 2024 roku.


„Jak spieprzyliśmy wszystkoTeatr KTO

Słowno-muzyczny seans, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji, by postawić pytanie: dlaczego jako ludzkość popełniamy bez końca te same błędy? Skompromitowane idee: m.in. demokracji, religii, rewolucji; wybuchające wciąż wojny i panoszące się pseudonaukowe fantasmagorie, dzielące ludzi na lepszych i gorszych, świadczą o bolesnej aktualności tego pytania. Pęczniejące ludzkie lęki, traumy i frustracje w spektaklu „rozbrajane” są jednak w krzywym zwierciadle dowcipu, humoru i groteski.

Premiera w Teatrze KTO odbędzie się 22 i 23 marca 2024 roku.


„Aktorzy prowincjonalni” Teatr Ludowy

Długo wyczekiwana premiera w Teatrze Ludowym inspirowana scenariuszem filmowym A. Holland i W. Zatorskiego to spektakl „Aktorzy prowincjonalni”. Bohaterem tej historii jest młody aktor, który marzy o roli Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. Podążając za marzeniem deprecjonuje resztę spraw życiowych i swoją żonę pracującą w teatrzyku dla dzieci.

Premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie odbędzie się 28 grudnia 2023 roku.


Premiery teatralne Wrocław

„Kolejność fal” Wrocławski Teatr Współczesny

Kolejność fal to dramat, w którym porządek realistyczny miesza się z symbolicznym, fantazja z obserwacją psychologiczną, dotkliwość prawdziwych wspomnień z projekcjami chorej pamięci. Bohaterami sztuki jest para starych ludzi oraz ich alter ego z przeszłości. W spektaklu młodzieńcze wyobrażenia i lęki dotyczące starości zostaną skonfrontowane z doświadczeniami schyłku życia.

Prapremiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się 13 kwietnia 2024 roku.


 Premiery teatralne Łódź

„Tajemniczy ogród” Teatr Nowy w Łodzi  

W interpretacji Justyny Łagowskiej i Darii Sobik „Tajemniczy ogród” będzie pretekstem do rozmowy o ponadczasowych wartościach i kwestiach ważnych dla młodego pokolenia: przyjaźni i pozytywnych relacjach z innymi ludźmi, niezależnych od ich statusu majątkowego; empatycznym towarzyszeniu w sytuacji choroby, cierpienia i utraty, a także: o znaczeniu przyrody w życiu człowieka oraz wzajemnym między nimi oddziaływaniu; o sile, którą można czerpać z natury – m.in. w sytuacjach kryzysów emocjonalnych – i o trosce, jaką jesteśmy jej winni.

Prapremiera w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się 18 maja 2024 roku.


„Śmieszy Cię to?” Teatr Nowy w Łodzi  

Śmieszy cię to?” to nawiązujący do klasyki gatunku – brytyjskiej farsy opartej o serię nieporozumień – portret rodzinny Jonesów. Stanley, Mira, Paul i Caroline od lat z coraz większym trudem wytrzymują ze sobą pod jednym dachem. Rodzinne podobieństwo sprawia jednak, że szukają podobnych rozwiązań – każde z nich postanawia uciec od pozostałej trójki… w to samo miejsce: do hotelu Better, którego doskonała obsługa przez niemożliwą do wytłumaczenia pomyłkę umieszcza całą rodzinę w jednym pokoju.

Prapremiera w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się 8 marca 2024 roku.


Premiery teatralne Gdańsk

„Dziewczyna, która podeptała chleb” Teatr Wybrzeże

„Starotestamentowe Las Vegas”, tak o swoim spektaklu mówi jego twórca, Mariusz Grzegorzek, który na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. Inspirując się wieloma kulturowymi odniesieniami, ten nieco prowokacyjny moralitet, opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości. Zabawa trwa w najlepsze, ale wiele wskazuje na to, że jej uczestnicy zapomnieli o wcale niemałych potrzebach człowieka.

Premiera w Teatrze Wybrzeże odbędzie się 19 stycznia 2024 roku.


Premiery teatralne Toruń

„Kuguar. Musical” Teatr Muzyczny w Toruniu

Jak nazywa się dojrzałe kobiety, które związują się z młodszymi mężczyznami? Jak podaje wujek Google, to właśnie KUGUAR – kobiety z określonej grupy demograficznej, które „polują” na (dużo) młodszych od siebie mężczyzn, by zaspokoić swój seksualny apetyt… A co jeżeli one po prostu, jak każdy, szukają szczęścia i miłości, które przecież nie znają wieku?

Premiera w Teatrze Muzycznym w Toruniu odbędzie się 1 marca 2024 roku.


Premiery teatralne Lublin

„Jesus Christ Superstar” Opera Lubelska

Po raz pierwszy w Lublinie rock opera „Jesus Christ Superstar”. Ten legendarny musical, miał premierę w 1971 r. na Broadwayu i szybko stał się światowym hitem i wszedł do kanonu największych osiągnięć światowego teatru muzycznego. To historia ostatnich dni życia Jezusa, wypowiedziana językiem rock opery i geniuszu Andrew Lloyda Webbera, który połączył symfoniczne brzmienie opery z magnetyczną mocą i niespożytą energią rocka.

Premiera w Operze Lubelskiej odbędzie się 23-24 marca 2024 roku.


Premiery teatralne Poznań

„Wyprawy pana Broučka” Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Pan Brouček, zmęczony swoją jałową egzystencją, najczęściej przesiaduje w jednej z praskich piwiarni. Wszystko zmienia się pewnego wieczoru, gdy mężczyzna doświadcza serii fantastycznych wydarzeń. Najpierw wyrusza na Księżyc, później do XV-wiecznej Pragi. „Wyprawy pana Broučka” to niesamowita, komiczna opera czeskiego kompozytora Leoša Janáčka, która zostanie przedstawiona po raz pierwszy w Polsce.

Premiera w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki odbędzie się 15 marca 2024 roku.