Maj okazuje się być kolejnym miesiącem, który spędzimy w domowym zaciszu. Mimo pięknej pogody i zmęczenia izolacją, musimy poradzić sobie z odgórnymi wytycznymi. Na szczęście nie jesteśmy w tym sami – pomagają nam bowiem różnorakie inicjatywy, które przenoszą wydarzenia z miejsc publicznych prosto do naszych domów.

Światowa pandemia koronawirusa nie powstrzymała teatrów przez kontynuowaniem swojej działalności. Wiele instytucji kultury przeniosło się w przestrzeń wirtualną, dzięki czemu kwarantanna upływa nam przy najlepszych spektaklach online. Warto pamiętać o tym, że streamingi w internecie odbywają się (w większości przypadków) za darmo, dzięki czemu sztuka wysoka stała się bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Jeśli jednak chcecie wyrazić swoją wdzięczność za tak zwinne działanie teatrów w trudnej sytuacji, możecie kupić bilet wsparcia o dowolnej kwocie w duchu naszej akcji #WspieramKulture.

Jakie spektakle czekają nas w maju? Propozycji teatralnych ciągle przybywa, więc jest w czym wybierać. Wybraliśmy dla Was kilka naszych faworytów, które polecamy miłośnikom kultury. Więcej znajdziecie na eWejściówki.pl.

 1. Berlin Alexanderplatz
  Majówkę rozpoczniemy transmisją sztuki, która zachwyca zarówno warstwą wizualną jak i dźwiękową. Portret międzywojennego Berlina tworzy mozaika bodźców: artykuły prasowe, sprawozdania sądowe, piosenki, miejskie afisze, dźwięki i cytaty innych utworów. Berlin z tamtych lat to miasto wolności i awangardy, a jednocześnie kolebka nacjonalizmu i faszyzmu. Jak bardzo podobny jest do dzisiejszego świata? Przekonajcie się sami! Transmisja odbędzie się 1. maja na kanale YouTube Teatru STUDIO.
 2. Ambaasdor
  Wspaniały spektakl warszawskiego Teatru Współczesnego zobaczymy już 9. maja. Czeka nas popis reżyserii Erwina Axera, która pozwoli każdej z ról na swobodę i duży poziom rozbudowania postaci. Spektakl na podstawie opowiadania Mrożka to świetna propozycja nie tylko dla fanów tego wielkiego pisarza.
 3. Królowa Śniegu
  Co powiecie na balet? Teatr Cortiqué 17. maja udostępni na YouTube to muzyczne arcydzieło. Na scenie zobaczycie ponad setkę artystów pośród mozaiki wizualnych atrakcji: rekwizyty, akrobacje i kostiumy robią ogromne wrażenie (pająk, który pojawi się na scenie, będzie miał aż 6 metrów długości!). Krakowski teatr został wielokrotnie nagrodzony za tę produkcję – nie przegapcie jej!

Więcej informacji o transmisjach online znajdziecie na stronach internetowych teatrów oraz na ich profilach na Facebooku.

Przypomnijmy, że wiele instytucji decyduje się na wypuszczanie nowych produkcji w odcinkach, które są dostosowane swoją formą do obecnej sytuacji. W maju czekamy na nowe odcinki:

 1. Klub Komediowy TV
  Na scenie Klubu Komediowego zrodziły się nowe, przekomiczne postacie dotknięte przez pandemię. W sobotę 2. maja zobaczymy już 3. odcinek pt. „Mogło być gorzej”. Jeśli potrzebujecie dużej dawki śmiechu, koniecznie subskrybujcie kanał Klub Komediowy TV na YouTube! Nie pożałujecie 🙂
 2. Masecki z domu
  Czy mamy tu wielbicieli muzyki poważnej? Na pewno! Co niedzielę o godzinie 12:00 jeden z najlepszych polskich muzyków opowiada o historii muzyki w sposób pasjonujący i gra w domowym zaciszu najlepsze utwory wszech czasów. Przez cały maj będzie nam przybliżał złoty okres amerykańskiego jazzu. Już 10 maja pojawi się odcinek „RAGTIME, BLUES, NOWY ORLEAN: Scott Joplin, W.C Handy, Jelly Roll Morton”.

Pamiętajcie, że teatry aktualizują swój repertuar na bieżąco. Śledźcie swoje ulubione instytucje, wspierajcie je, a przede wszystkim cieszcie się kulturą w zasięgu jednego kliknięcia.